آیا برلوسکونی رئیس جمهور ایتالیا خواهد شد؟امروز دوشنبه 24 ژانویه، اعضای پارلمان ایتالیا و نمایندگان منطقه ای در رم برای انتخاب رئیس جمهور جدید دیدار خواهند کرد.

به گزارش بی بی سی، احزاب ایتالیایی هنوز بر سر فرد خاصی به توافق نرسیده اند و بیم آن می رود که انتخابات بتواند توازن حاکم بر ایتالیا را در طول سال گذشته به خطر بیندازد.

وظایف رئیس جمهور ایتالیا چیست؟

بیشتر نقش ها و وظایف رئیس جمهور ایتالیا رسمی است، اما اختیارات آنها در شرایط بحرانی دولت مهم است.
استعاره ای که برای بیان قدرت رئیس جمهور ایتالیا به کار می رود آکاردئون است: در شرایط بحرانی می توانند آن را بیرون بکشند و باز کنند و سپس در فضایی آرام و بدون تنش سیاسی، از دید ناپدید می شود.

رئیس جمهور می تواند مجلس را منحل کند، دستور تشکیل دولت بدهد و اعضای فنی و غیرسیاسی دولت را انتخاب کند. او قوانین را امضا می کند و تأثیر مؤثری در انتخاب نخست وزیر و سایر اعضای کابینه دارد.

با این حال، بیشتر قدرت و نفوذ رئیس جمهور ایتالیا نه در اختیاراتی که قانون اساسی به او داده است، بلکه در اعتبار و نفوذ اخلاقی و اجتماعی وی است.

معمولاً شخصیت رئیس جمهور بسیار محترم است و پیشنهادات و نظرات وی مورد توجه قانونگذار قرار می گیرد.

رئیس جمهور چگونه انتخاب می شود؟

گروهی متشکل از 951 نماینده پارلمان ایتالیا و گروهی متشکل از 58 نماینده منطقه ای هر هفته با 1009 رای به عنوان رئیس جمهور انتخاب می شوند.

رای گیری با رای مخفی و در چند دور انجام می شود. در سه دور اول باید دو سوم آرا به صندوق ها ریخته شود و در دور بعد فقط اکثریت 505 نفر برای رای دادن کافی است.

طولانی ترین انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ایتالیا، انتخابات جووانی لئونه در سال 1971 بود که در 23 دور برگزار شد.

در آستانه انتخابات، احزاب و گروه های سیاسی شروع به اعلام و توزیع اسامی نامزدهای ریاست جمهوری می کنند که معمولاً از چهره های شناخته شده و معتبر جهان هستند.

تنها سه روز مانده به انتخابات، جبهه چپ میانه هنوز حمایت خود را اعلام نکرده و گروه راست میانه دچار انشعاب شده است. دور اول رای گیری با پیچ و خم روبرو خواهد شد.

سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر سابق، میلیاردر و تاجر، چند ماه پیش نامزدی خود را برای ریاست جمهوری اعلام کرد.

یکی از تلاش‌های کمپین او یک آگهی تمام صفحه‌ای در روزنامه است که در آن به همه دستاوردهایش اشاره می‌کند، از «مردی خوب و سخاوتمند» تا مدیریت توافقنامه سال 2002 بین ایالات متحده و روسیه «تا پایان جنگ سرد». “

به نظر می رسد استراتژی او نتیجه معکوس داشته است زیرا بسیاری از رای دهندگان مستقل خارج از جبهه راست میانه را نگران می کند: برلوسکونی آنقدر شخصیت تفرقه انگیز جذاب است که نمی تواند رئیس جمهور شود زیرا در طول تاریخ (رئیس جمهور) همیشه فردی متفکر بوده است. و در این موضع بی طرف و بی طرف است. جبهه چپ میانه به صراحت اعلام کرده است که به برلوسکونی رای نخواهد داد.

ماریو دراگی، نخست وزیر کنونی، که ریاست یک ائتلاف بزرگ و متنوع را بر عهده دارد و تقریباً یک سال است که در این سمت بوده است، نیز به عنوان نامزد احتمالی مطرح می شود.

با این حال، انتخاب دراگی به معنای فروپاشی دولت ائتلافی است که می تواند منجر به برگزاری انتخابات زودهنگام شود و 191.5 میلیارد یورویی که کمیسیون اروپا به ایتالیا داده است، به خطر بیاندازد و ایتالیا به این کمک نیاز دارد.

هنوز مشخص نیست که او پس از ترک این سمت چه خواهد کرد. برخی از نمایندگان پارلمان گفته اند که می خواهند به رئیس جمهور فعلی رای دهند، هرچند سرجیو ماترلا بارها در شرایط مختلف اعلام کرده است که نمی خواهد دوباره انتخاب شود.

نامه های دیگر شامل نخست وزیر سابق و قاضی دادگاه قانون اساسی، جولیانو آماتو، وزیر دادگستری مارتا کارتابیا و نخست وزیر سابق اتحادیه اروپا و کمیسر اقتصادی پائولو جنتیلونی است.

کووید 19 چه تأثیری بر انتخابات دارد؟

تا 21 ژانویه، حدود 30 نماینده مجلس به ویروس کرونا مبتلا شده اند و مشخص نیست که چند نماینده منطقه ای به کووید-19 مبتلا شده اند.

این هتل ممکن است برای نمایندگان مجلس با کاویدار در نزدیکی پارلمان رزرو شود.

رای دهندگانی که برای این انتخابات واکسینه نشده اند و در رم زندگی نمی کنند با مشکل دیگری روبرو هستند: طبق قوانین فعلی ایتالیا، تمام خدمات حمل و نقل محلی و منطقه ای نیاز به واکسیناسیون کامل یا گواهی بهبودی از بیماری دارند.

دادگاه قانون اساسی این هفته حکم داد که شرکت در انتخابات ریاست جمهوری به مردم اجازه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را بدون گواهی کامل واکسیناسیون نمی دهد، به این معنی که حداقل پنج نماینده واکسینه شده ساردینی نمی توانند برای رای دادن به جزیره رم سفر کنند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم