آیا می توان طرح «حفاظت» را با اینترنت استارلینک نادیده گرفت؟یک کارشناس فناوری اطلاعات با اشاره به راه اندازی اینترنت ماهواره ای گفت: پروژه هایی مانند استارلینک در کشور مورد تاییدی مانند ایران کار نمی کند و از سوی دیگر این شرکت ها قوانین و مقررات دولتی را رعایت می کنند و بدون مجوز خدمات ارائه نمی دهند.

به گزارش ایسنا، میلاد نوری با بیان اینکه برخی شرکت ها در دنیا از هم اکنون ارائه خدمات اینترنت ماهواره ای را آغاز کرده اند، اظهار کرد: برخلاف تصور عموم، به کشورهایی مانند چین یا ایران که دسترسی به اینترنت محدود دارند و یا محدودیت هایی دارند خدمات رایگان ارائه نمی کنند. قرار است از طریق یک طرح امنیتی تمدید شود.

وی افزود: از سوی دیگر ایران، آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر عضو اتحادیه بین المللی مخابرات یا همان ITU هستند که وابسته به سازمان ملل است. یکی از توافقات کشورهای عضو این اتحادیه این است که اگر شرکتی بخواهد در هر کشوری خدمات مخابراتی ارائه دهد، باید از رگولاتوری آن کشور مجوز بگیرد، حتی اگر مشکل تحریم نباشد، بله، برای به عنوان مثال، ترکیه که دارای اینترنت ماهواره ای است، برای فعالیت در ایران باید از قانونگذار و سیستم نظارتی ایران مجوز داشته باشد.

این کارشناس فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: بنابراین هر کشوری که بخواهد به یک شرکت مخابراتی مجوز بدهد، مهم است که آن شرکت مخابرات محدودیت ها و فیلترینگ ها را انجام دهد و انجام ندهد از سوی آن کشور اعمال شده است. اینطور نیست که قانونگذار از حفاظت به عنوان طرحی برای مسدود کردن اینستاگرام استفاده کند، اما اجازه می دهد اینترنت ماهواره ای در ایران اجرا شود، بنابراین در ایران از نظر قانونی این امکان وجود ندارد.

نوری با اشاره به خبر راه اندازی اینترنت ماهواره ای در اوکراین گفت: استارلینک این کار را به صورت غیرقانونی در اوکراین انجام نداده است. بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی به اشتباه ایران را با اوکراین مقایسه می کنند، در حالی که خود دولت اوکراین به طور رسمی از آلن ماسک خواسته است که StarLink را فعال کند، زیرا کشور در حال جنگ است. به محض اینکه وزیر تحول دیجیتال اوکراین این درخواست را در حساب رسمی توییتر خود مطرح کرد، به طور رسمی برای ایلان ماسک به رسمیت شناخته شد و ممکن است مکاتباتی انجام شده باشد. اما به طور کلی، اگر کشوری در حال جنگ نباشد، ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا مجوز بگیرد.

Starlink کشوهای تایید شده را ارائه نمی دهد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر اگر با شرکت‌های اینترنتی ماهواره‌ای در ایران به توافق برسیم که توافق ما را بپذیرند، اگرچه استار لینک یک شرکت آمریکایی است، اما به دلیل تحریم‌ها به ایران خدمت می‌کند. شرکت های اینترنتی ماهواره ای چینی، روسی یا دیگر ممکن است به ایران سرویس دهند اما کیفیت و پوشش استارلینک ندارند. استارلینک که آمریکایی است در حال حاضر بیشترین پوشش را دارد و احتمالا به استارلینک اجازه نخواهد داد چرا که به اپل، گوگل و بسیاری از شرکت های دیگر اجازه ارائه خدمات تجاری خود را به ایران نداد.

این کارشناس فناوری اطلاعات با بیان اینکه ماهواره های این شرکت ها در فاصله کمی از زمین قرار دارند، افزود: دولت ها و دولت ها می توانند به راحتی این ماهواره ها را بر فراز ایران منهدم کنند. هر یک از این ماهواره ها نسبتاً گران هستند و از آنجایی که این شرکت ها تجاری تر هستند، اگر دولت ایالات متحده اجازه دهد در کشوری مانند ایران و در کشورهایی که مجوز ندارند فعالیت کنند، خطر کمی وجود دارد. به مشتریان در هر کشوری خدمت کنید تا از شر ماهواره های خود خلاص شوید.

نوری با اشاره به کلاهبرداری های سایبری و فروش دستگاه های استارلینک به مصرف کنندگان، گفت: بسیاری از مردم فکر می کنند اگر استارلینک به ایران خدمات ندهد، اجناس آن را در شهرهای مرزی عراق یا ترکیه می خرند و به شهرهای مرزی ایران منتقل می کنند. سوالات متداول وب سایت استارلینک بیان می کند که شما مجاز به تغییر آدرس و مکان دستگاه های خریداری شده از استارلینک نخواهید بود، در غیر این صورت مسدود خواهد شد. خدماتی را از کشورهای دیگر استخدام کرده و به ایران انتقال دهید.

وی افزود: نمونه آن این است که استارلینک فقط امکان ثبت نام برای هند را در حد ثبت اولیه در سایت باز کرد، اما دولت هند با صدور بیانیه ای اعتراض کرد که چرا اجازه ندادید، پیدا نشد و چرا؟ سپس که هنوز ثبت نام نکرده است به یک اپراتور ژاپنی اعلام کرد که از سال آینده از اینترنت ماهواره ای StarLink استفاده خواهیم کرد به عبارت دیگر در کشورهایی مانند هند و ژاپن دولت ها و دولت ها حرف آخر را می زنند.

این کارشناس فناوری اطلاعات در پایان خاطرنشان کرد: بنابراین مشخص است که هدف استارلینک اکنون تجاری است و اگر روزی هدف خود را تغییر داد، به همین دلیل تحریم می شویم، همه کشورها می توانند به ما خدمت کنند. اما ما تحت محدودیت هستیم. در ایران و ما درگیر نیستیم. درعین حال ممکن است دولت آمریکا تحت شرایط خاصی به این شرکت آزادی عمل بدهد تا تحریم ها علیه ایران صورت نگیرد، اما همچنان در ایران موانعی داریم که باید به این شرکت داده شود.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم