افشای رابطه پنهانی ریاض با رقیب واشنگتنهمزمان با آغاز مرحله حساس مذاکرات بین غرب و دولت ایران در مورد برنامه هسته ای تهران، شبکه سینان گزارشی منتشر کرد که می تواند بر تلاش های دولت آمریکا برای دستیابی به توافق هسته ای و موشکی با تهران تأثیر منفی بگذارد. این پایگاه خبری آمریکایی به نقل از سازمان های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا با انتشار تصاویری ویژه از برنامه های عربستان سعودی برای ساخت موشک های بالستیک با کمک چین خبر داد.

به گفته مقامات امنیتی آمریکا، این اولین بار نیست که عربستان سعودی و چین در زمینه موشکی با یکدیگر همکاری می کنند. ریاض پیشتر از چین موشک های دوربرد خریداری کرده بود، اما امکان استفاده از آنها وجود نداشت. عربستان سعودی هنوز به عنوان سازنده چنین موشک هایی معرفی نشده است، اما تصاویر ماهواره ای اطلاعاتی آمریکا نشان می دهد که عربستان سعودی حداقل در حال ساخت موشک های بالستیک حداقل یک پایگاه است و مقامات شورای امنیت ملی در ماه های اخیر گفته اند که اطلاعات طبقه بندی شده را در اختیار دارند. انتقال قابل توجه فناوری موشک های بالستیک بین چین و عربستان سعودی گزارش شده است. این تصاویر ماهواره ای توسط یک شرکت تصویربرداری حرفه ای Planet ثبت شده است.

این اقدام می تواند تأثیر غیرقابل انکاری بر کل رقابت موشکی خاورمیانه داشته باشد و می تواند تلاش های بایدن برای دستیابی به توافق با دولت ایران، رقیب اصلی عربستان سعودی در منطقه را پیچیده کند. اگر عربستان موشک‌های بالستیک تولید کند، غرب دیگر نمی‌تواند مانع رقابت ایران با ریاض شود که این امر دولت بایدن را پیچیده می‌کند. زیرا در سال های اخیر مقامات بلندپایه عربستان سعودی بارها از آمریکا خواسته اند که برنامه های موشکی و پهپادی ایران را در مذاکرات احیای برجام وارد کرده و آن را به طور کامل محدود کند. این تصویر ماهواره ای که بین 26 اکتبر تا 9 نوامبر سال جاری در سیوان منتشر شد، حرکات زمینی در منطقه الدوادمی عربستان سعودی را ثبت می کند و تلاش های ریاض برای ساخت موتور موشک سوخت جامد را نشان می دهد. کارشناسان با استناد به این تصاویر از وجود شعله های آتش و ساخت گودالی برای ریخته گری موتورهای موشک سوخت جامد و دفع سوخت باقی مانده خبر می دهند. این مجموعه در ابتدا با کمک چین ساخته شد.

دو مقام امنیتی تأیید کردند که عربستان سعودی در ماه‌های اخیر فناوری موشک‌های بالستیک را از چین دریافت کرده و اطلاعات محرمانه‌ای را به برخی آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا و همچنین به شورای امنیت ملی بایدن درز کرده است. همکاری محرمانه بین ریاض و پکن زمانی فاش شد که عربستان سعودی ماه گذشته قراردادی به ارزش 640 میلیون دلار برای تجهیز خود به موشک های آمریکایی و همچنین تلاش برای ساخت موشک های بالستیک در داخل کشور امضا کرد.

جفری لوئیس، کارشناس تسلیحات و استاد موسسه مطالعات بین‌المللی میدلبری، گفت: «شواهد اصلی نشان می‌دهد که مرکز در حال کار بر روی یک گودال سوزان برای دفع سوخت جامد باقی‌مانده از تولید موشک‌های بالستیک است». خطر انفجار در حمله سوخت باقیمانده، تولید موشک‌های بالستیک است و به همین دلیل، تأسیسات تولید این موشک‌ها اغلب دارای گودال‌های سوخت هستند که می‌توان سوخت باقی‌مانده را در آن از بین برد. در حالی که تمرکز جهانی بر برنامه هسته ای ایران است، توجه چندانی به برنامه مشابه عربستان سعودی برای توسعه و ساخت موشک های بالستیک شده است که تهدیدی قابل توجه برای منطقه است. اگر عربستان سعودی ساخت موشک های خود را آغاز کند، بعید است تهران با محدود کردن برنامه موشکی خود موافقت کند. اقدام جدی عربستان سعودی برای تولید موشک های بالستیک در داخل کشور نشان می دهد که هرگونه تلاش سیاسی برای مهار توسعه موشک ها و سلاح های هسته ای مستلزم مشارکت سایر بازیگران منطقه مانند ایران و اسرائیل است.

به گفته لوئیس، تمام تأسیسات مورد بررسی با کمک چین ساخته شده است و ارزیابی اطلاعاتی جدید نشان می دهد که عربستان سعودی اخیراً فناوری موشک های بالستیک را از چین خریداری کرده است، جایی که موشک های تولید شده احتمالاً از طراحی چینی هستند. شواهد دیگری نیز وجود دارد که نشان می دهد عربستان سعودی در سال های اخیر در حال مذاکره با کشورهای دیگر برای توسعه برنامه موشکی بالستیک خود بوده است که تعیین نوع دقیق تسلیحات و سامانه موشکی را دشوار کرده است.

در سال‌های اخیر، ایالات متحده عربستان سعودی را تحت فشار قرار داده است که این قابلیت‌ها را دنبال نکند، اما اولین نشانه‌هایی که نشان می‌دهد عربستان سعودی به دنبال تسلیحات خود است، در زمان سلف بایدن، دونالد ترامپ، است. در همان زمان، سیهانوک در سال 2019 با استناد به گزارش اطلاعاتی ایالات متحده اعلام کرد که چین و عربستان سعودی با یکدیگر برای توسعه برنامه موشکی عربستان همکاری می کنند، اما دولت دونالد ترامپ در آن زمان به اعضای کلیدی و با نفوذ کنگره اطلاع داد. خیر رهبران برجسته دموکرات در کنگره از دولت ترامپ انتقاد کرده و آن را به اتخاذ موضع نرم در قبال عربستان سعودی متهم کردند. با این حال ترامپ بر اهمیت خرید تسلیحات عربستان سعودی از آمریکا تاکید کرد. زیرا هزاران خانواده آمریکایی از آن پول در می آورند.

واکنش چین

کارشناسان تسلیحات بر این باورند که عدم واکنش دولت ترامپ به عربستان سعودی اجازه داده است برنامه موشکی بالستیک خود را با جدیت بیشتری دنبال کند و دولت بایدن در حال حاضر در موقعیت دشواری قرار دارد. هرگونه پاسخی از سوی دولت بایدن به این همکاری موشکی عربستان و چین به دلایل سیاسی حساس است، زیرا واشنگتن به دنبال تعامل مجدد با چین در زمینه‌های مختلف از جمله تغییرات آب و هوایی، تجارت و اپیدمی کرون است. بر اساس این گزارش، در ماه های اخیر به برخی از اعضای کنگره اطلاعات جدیدی درباره انتقال فناوری موشک های بالستیک بین عربستان سعودی و چین داده شده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به این گزارش گفت: چین و عربستان سعودی “شریک های راهبردی همه جانبه” هستند و از نظر نظامی با یکدیگر همکاری می کنند. چنین همکاری هایی ناقض هیچ قانون بین المللی نیست و با کنوانسیون منع سلاح های کشتار جمعی مغایرتی ندارد.» آنکیت باندا، محقق و فعال در بنیاد کارنگی برای صلح بین‌المللی، گفت: «برنامه موشکی قدرتمند عربستان سعودی چالش‌های جدیدی را برای محدود کردن برنامه‌های موشکی دیگر کشورها در منطقه ایجاد می‌کند. به عنوان مثال، بدون تحریم‌های موازی، کنترل برنامه‌های توسعه موشکی ایران در آینده دشوارتر خواهد بود و در این صورت تهران مشمول تحریم‌های جدید نخواهد شد و مذاکرات آتی در وین پیچیده‌تر خواهد شد.»

Miriam Ware

الکل نینجا. متفکر شیطانی. محقق سفر. فرهنگ پاپ مادام العمر. علاقه مند به موسیقی.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین مشاور کنکوربهترین اکستنشن مژه اصفهانخبرdigital currency tutorialدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency channelGuide to buying household appliances