ایران بیشترین آسیب را از افزایش قیمت نفت متحمل شده است.نرسی قربان، تحلیلگر اقتصادی اعتماد نوشت: بازار نفت یکی از بی ثبات ترین بازارها پس از حمله روسیه به اوکراین است. کمتر از 24 ساعت پس از شروع بحران، قیمت نفت به رکورد 100 100 رسید و در 4 مارس به 110 110، در 6 مارس 12 126 و در 12 مارس به 12 129 رسید.

با این حال، در مقطعی، او رقم 139 دلار را نیز آزمایش کرد. این یک روند رو به رشد است، اما در اینجا متوقف نخواهد شد.

برخی پیش بینی های تحلیلگران بین المللی حاکی از آن است که در صورت اعمال تحریم های روسیه بر نفت و گاز و البته ادامه بحران اوکراین، قیمت نفت ممکن است تا 200 افزایش یابد.

این بیانیه می افزاید که قیمت سوخت و بنزین در غرب افزایش یافته و ایالات متحده بالاترین تورم را در تاریخ اخیر خود تجربه کرده است. ایران و ونزوئلا، دو کشور نفت خیز جهان، به عنوان بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان معرفی شده اند و حضور آنها در بازار انرژی می تواند به میزان قابل توجهی پیامدهای خروج روسیه از نفت از بازار را جبران کند. بیشتر از همیشه.

در مورد ایران، 1+5 و آمریکا تلاش می‌کنند تا از طریق مذاکرات هسته‌ای حضور خود را در بازار نفت تضمین کنند و در مورد ونزوئلا، هیئت آمریکایی برنامه‌ریزی برای لغو تحریم‌ها را آغاز کرده است.

برای ایران، حضور فوری در بازار نفت نیز ویژگی‌های مطلوبی را دارد، زیرا از این طریق ایران می‌تواند بخشی از مشکلات اقتصادی و ارزی خود را حل کند. ایران به طور سنتی بازیگر اصلی واردات نفت اروپا برای چندین دهه بوده است.

ایران در نیم قرن گذشته نقش بسزایی در بازار اروپا داشته است. برخی از پالایشگاه های اروپایی در درجه اول با نفت ایران سازگار هستند. در صورت احیای بورژوازی، ایران می تواند بلافاصله حداقل 500 هزار بشکه نفت به اروپا صادر کند.

اگر نرخ صادرات نفت به اروپا را 100 100 در نظر بگیریم، ایران روزانه 50 میلیون لیر و ماهانه 1.5 میلیارد فروخت به اروپا می فروشد. این روند فروش نفت در هند، کره جنوبی و سایر کشورها نیز وجود دارد و میانگین درآمد نفتی ایران سالانه می تواند بیش از 100100 میلیارد باشد. لازم به ذکر است که عربستان و امارات نیز ظرفیت تولید نفت محدودی دارند و این کشورها قادر به پرکردن خلأ ناشی از تحریم های روسیه نیستند.

در این میان، برخی ارزیابی‌های سطحی مبنی بر عدم پاسخگویی امارات و عربستان سعودی به درخواست‌های بایدن و دیگر مقامات آمریکایی وجود دارد که مبنای مناسبی ندارد. اعراب خلیج فارس آنقدر به غرب وابسته هستند که حتی نمی توانند ادعای استقلال کنند چه برسد به اینکه به ندای رئیس جمهور آمریکا پاسخ دهند. فراموش نکنید که ایران و ونزوئلا جزو پنج تولیدکننده بزرگ نفت هستند و به دلیل تحریم‌ها از بازار حذف شده‌اند و می‌توانند در بحران اخیر نفتی نقش آفرینی کنند.

واضح است که دو کشور باید جایگزین آزادسازی 7 میلیون بشکه نفت روسیه شوند. این یک جایگزین مهم و حیاتی است که برخی معتقدند دلیل عدم دستیابی به توافق هسته ای تلاش روسیه برای به تاخیر انداختن حضور ایران در بازار نفت است.

پس از بررسی این داده های اطلاعاتی حیاتی، مهم ترین ابهام در اماکن عمومی و محافل خاص بین المللی، حد افزایش قیمت نفت است. پاسخ این است که در صورت غلبه بر بحران ناشی از حمله روسیه به اوکراین، قیمت نفت تثبیت می شود (100 دلار)، اما در صورت ادامه بحران، قیمت نفت پتانسیل برداشتن اولین قدم را خواهد داشت.150 و تا 200 دلار.

اما نکته مهم برای ایران بازگشت به بازار نفت و استفاده حداکثری از شرایط کنونی است. با توجه به اینکه قیمت نفت به شدت در حال افزایش است، ادامه تحریم ها و بازگرداندن برجام صدمات جبران ناپذیری به ایران وارد می کند. ایران از طریق این فضای جدید می تواند بستر لازم را برای سرمایه گذاری و توسعه در زیرساخت های نفتی خود فراهم کند. بنابراین پیامدهای تحریم ها با تحولات جدید عمیق تر شده و آثار مثبت احیای برجام نیز افزایش یافته است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم