اینتل تراشه هایی برای خودروهای آینده می سازد!


در رفتنسازنده تراشه های کامپیوتری اینتل نیز در تلاش است تا وارد بازار تراشه های خودرویی شود. این شرکت روز پنجشنبه اعلام کرد که به خودروسازان در ارتقای پردازنده های خودرو کمک خواهد کرد.

به گفته فرارو، سازنده تراشه در تلاش است تا از بازار رو به رشد نیمه هادی ها درآمد کسب کند. اینتل پیش بینی می کند که پردازنده های خودرو که حدود 4 درصد از هزینه های خودرو در سال 2019 را تشکیل می دادند، تا سال 2030 به 20 درصد افزایش خواهند یافت.

امروزه، خودروها با پیشرفت‌های فناوری خودرو، ویژگی‌های کمک راننده مانند ترمزهای اضطراری خودکار، تراشه‌هایی که همه چیز را از فشار لاستیک گرفته تا دمای باتری، نمایشگر داشبورد و سیستم سرگرمی جذاب کنترل می‌کنند، در حال تبدیل شدن به رایانه‌های روی چرخ هستند. اینتل اکنون از طریق زیرمجموعه MobileEye خود وارد بازار می شود و سیستم های نوآورانه پشتیبانی راننده یا ADAS را توسعه می دهد. پت گلیسینگر، مدیر عامل اینتل، گفت: “در حالی که تراشه ها در هر محصولی پخش می شوند، جهان در حال ورود به عصر طلایی نیمه هادی ها است.”

اینتل در رویداد سالانه خود در برابر رقبای Nvidia و Qualcomm از چالش جدیدی رونمایی کرد. او همچنین از تلاش‌های جدید برای بهبود تراشه‌های گرافیکی رایانه شخصی، ادامه به مدرن‌سازی تولید پردازنده‌های مشکل‌دار آن و انتظار ساخت پردازنده‌ای با 1 تریلیون ترانزیستور تا پایان این دهه خبر داد. خودروها مدت‌هاست که از پردازنده‌ها برای کنترل موتورها، ترمزهای ضد قفل، سیستم‌های ناوبری داخل داشبورد و سایر زیرسیستم‌ها استفاده می‌کنند. تسلا که تراشه های خودروی خود را طراحی می کند و نرم افزار خودروی خود را به روز می کند، در خط مقدم این روش های محاسباتی قرار دارد. اینتل همچنین قصد دارد در این مسیر حرکت کند و یک پلت فرم محاسباتی برای خودروسازان فراهم کند.

واحد خودروی جدید اینتل بخشی از خدمات ریخته گری اینتل است که یکی از تلاش های کلیدی Gelsinger برای پایان دادن به کاهش تولید تراشه اینتل است. گلیسینجر، که یک سال پیش به اینتل بازگشت، امیدوار است پس از بیش از نیم دهه مشکلات نوسازی تولید، این رشد را با پالایش تراشه‌های خود تسریع بخشد. او تقاضای انفجاری برای تراشه های قوی را عصر طلایی جدید برای صنعت خواند. IFS به این معنی است که اینتل برای شرکت هایی غیر از خود تراشه می سازد. اینتل با خرید Tower Semiconductor به مبلغ 5.5.4 میلیارد موافقت کرده است، معامله ای که به طور قابل توجهی دامنه تراشه های موجود برای مشتریان بخش IFS را گسترش می دهد.

ساخت تراشه برای دیگران به اندازه تجارت فعلی اینتل سودآور نیست، اما یکی از برنامه های اصلی اینتل است. اگر اینتل بخواهد در این زمینه با TSMC و سامسونگ رقابت کند، باید تراشه‌هایی در مقیاس بزرگ توسعه دهد تا بتواند سرمایه‌گذاری پرهزینه در دستگاه‌های تراشه را برآورده کند. هدف IFS ارائه بخشی از این حجم است. اگر IFS Gelsinger موفق شود، اینتل همچنین می‌تواند تراشه‌هایی را برای رقبایی مانند Nvidia Graphics و طراح تراشه‌های هوش مصنوعی، طراح تراشه و سرور AMD، و طراح تراشه گوشی‌های هوشمند Qualcomm ایجاد کند.

منبع: cnet


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم