این یک راه حل سیاسی استبه گزارش رسانه ها، محمد فاضلی، استاد جامعه شناسی دانشگاه شهید بهشتی روز گذشته برکنار شد. موضوعی که ما را به یاد داستان سریال درگذشت اساتید و بازیگری دانشجویان در زمان احمدی نژاد می اندازد. از یک سو ممنوعیت خروج سعید مدنی جامعه شناس از کشور در ماه های اخیر، از سوی دیگر دکتر دانشگاه آزاد، استاد فلسفه. برکناری بیژن عبدالکریمی در شهریورماه طوفانی را به راه انداخته است. ضایعات باقی مانده احمدی نژاد. ابتدا انسانیت را هدف قرار می دهد.

به گزارش شرق، «محمد فاضلی» استاد دانشگاه طراح گزارش علمی حادثه پلاسکو است که در سالگرد این حادثه حکم برکناری وی صادر شد. فاضلی در سال های گذشته رئیس سابق مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی و از سال 92 تا 1375 معاون پژوهشی مرکز مطالعات راهبردی و مدیر شبکه مطالعات سیاست عمومی بود.

دانشگاه به فاضلی نیازمند است

جامعه شناس ایرانی و استاد جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی و رئیس انجمن جامعه شناسی ایران، دکتر. سید حسین سراج زاده به شارک گفت که دکتر شهید بهشتی از دانشگاه. موضوع اخراج فاضلی از شهریورماه امسال مطرح شده بود. تمدید نکرد. همکاری دکتر فاضلی. با توجه به تنگ نظری برخی افراد در دانشگاه که از حمایت برخی نهادها برخوردار بودند، این تصور ایجاد شد. به عبارت دیگر، اخراج بر اساس مبارزه برای منافع سیاسی بیشتر است. دانشگاه شهید بهشتی دلایل اداری متعددی برای این پرونده ارائه کرده بود، اما آشنایان با فضای دانشگاه می دانند که این دلیل موجه نیست و بیشتر زمینه های فکری و سیاسی برای برخورد با دکتر فاضلی در نظر گرفته شده بود.

سراج زاده گفت که دکتر فاضلی که ترجیح می دهد پرونده را از طریق قانونی و اداری پیگیری کند، افزود: او علاقه ای به رسانه ای شدن ماجرا نداشت، دانشگاه یک ترم به او درس داد و دانشجویان متوجه نشدند، بحث هایی صورت گرفت و زیاد شد. واکنش ها در زمینه توسعه علمی، اجتماعی و علمی، اما برای حل این موضوع به صورت قانونی، دکتر مطالعه کرده، خوب کار کرده، سابقه علمی خوبی دارد، هم در سیاست گذاری فعال است و هم خیلی خوب است. کار علمی در حوزه جامعه شناسی اعم از سیاست گذاری و در حوزه جامعه شناسی عامه پسند «به عبارت دیگر هر گونه ایراد علمی به عملکرد ایشان نمی توان گرفت و در این دانشگاه حضور ایشان برای دانشجویان مثمر ثمر بوده و همه دانشجویان از ایشان راضی هستند و به گروه جامعه شناسی اعتبار داده است.»

این استاد دانشگاه در ادامه گفت: می‌دانم که استاد جامعه‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی در نامه‌ای به رئیس دانشگاه از مسئولان دانشگاه خواسته است که جلوی ربوده شدن دکتر فاضلی را بگیرند زیرا این ربوده شدن برای دانشگاه ضرری است، اما ظاهراً هیچ اتفاقی نیفتاده است. نامه ای به وزارت علوم ارسال شده و از رئیس جمهور خواسته شده است که این اقدامات را جدی گرفته و اجازه ندهد که این اتفاقات برای دانشگاه مضر باشد، هرچند در این نامه ها به طور جدی خواسته بودیم که چنین اتفاقاتی رخ ندهد. ما نسبت به عواقب آن هشدار داده بودیم، اما ظاهراً برای جلسه آینده به دکتر فاضلی آموزش ندادند و طبق اعلام دانشگاه شهید بهشتی فوت ایشان قطعی شده است. فاضلی مورد نیاز است و این به دلیل دخالت برخی از نیروهای تنگ نظر است که مسائل علمی را از منظر سیاسی مدیریت می کنند و احتمالاً از زیرمجموعه های اداری استفاده می کنند.

رئیس انجمن جامعه شناسی در پاسخ به این سوال که آیا می توان این حوادث را تکان دهنده دانست، گفت: دوران احمدی نژاد دوران بدی برای علم و دانشگاه بود و اتفاقاتی که آزادی علمی دانشگاه ها را محدود کرد و دخالت های دولت و سیاسی در دانشگاه را برجسته کرد. در دوره تصدی دولت، برخی از جریان ها و رویه های آن اندکی تعدیل شد، اما با نهادینه شدن کار در مراجع خارج از وزارت علوم، نتوانستیم اصلاحات موثری انجام دهیم، اما برخی اصلاحات انجام شده است. به نظر می‌رسد که مدیر بلوک انتخاباتی و منصوب احمدی‌نژاد، نیروهایی که آن روز به علوم اجتماعی و انسانی نگاه منفی داشتند، در دوره جدید قوت گرفته‌اند و دانشگاهیان امیدوارند که این روند احیا شود. زمان شواهدی وجود دارد که نشان می دهد همان نیروهای ضد بشری و ضد اجتماعی که فکر می کردند می توان کشور را بدون سلاح اداره کرد، دوباره ظهور کرده اند. آنها خواهند دید که این تصمیمات فاجعه بار خواهد بود و توسعه علمی کشور را تهدید می کند، در نسل جوان ناامیدی ایجاد می کند و زمینه مهاجرت را فراهم می کند. این نیروها در دوره احمدی‌نژاد فعال شده و فرصت تکمیل پروژه‌های ناتمام را فراهم کرده‌اند، اما امیدوارم کسانی که در بالاترین نهادهای تصمیم‌گیری هستند اجازه ندهند. زیرا این حادثه برای کل جامعه ایرانی بسیار زیانبار و پرهزینه خواهد بود.»

از فاجعه جلوگیری کنید

هادی خانکی، استاد علوم ارتباطات و از اعضای هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفت وگو با شارک به سیاست های پشت پرده اشاره می کند. سوگواری درگذشت فاضلی: “دکتر محمد فاضلی بیش از حد شناخته شده است. توصیف و تحلیل فعالیت های علمی و اجتماعی وی. نویسنده و مترجم، کار علمی وی بسیار معتبر و معتبر است. تحقیقات وی کمک زیادی به غنای ادبیات علوم اجتماعی در سطح بررسی های ملی در مقاطع مختلف همواره استاد موفقی در طرح مطالعاتی یونسکو و همچنین در کمیته کارگروه های فرهنگی بوده است. یک در وجود دارد. وی افزود: در موضوع آب، سیل، کارهای بی‌نظیری در گفتمان‌های اجتماعی و نهادهای علمی از خود به جای گذاشت و به دعوت‌های نهادهای علمی و حرفه‌ای نیز به سرعت پاسخ داد و در جلسات علمی در دوران کرونا حضور فعال داشت.

خانکی گفت: این را به این دلیل می گویم که معیار سنجش یک فرد به عنوان معلم، محقق و مددکار اجتماعی در شرایطی که یک فرد در سطح بسیار خوبی قرار دارد، البته شرایطی نیست که از پتانسیل او به بهترین شکل استفاده شود. فوراً به وجود می آید، یک عضو هیئت علمی و البته شبکه ای از فعالان دانشگاهی باید از نگهداری چنین فردی در پردیس منع شود، شاید به نظر برسد که افراد در مدارهای دیگر کار کنند، اما من این خطر و بیماری را در دانشگاه می بینم. و به هر شکلی و به هر بهانه ای در قالب سیاست جذب رسمی، حاکمیت سلایق و گرایش های سیاسی خاص رخ داده است، در هر صورت سیاست به چنین نقطه ای می انجامد. این یک هشدار و فاجعه است که باید جلوی آن گرفته شود وگرنه محیط علمی و پژوهشی.»

این اولین بار نیست که دانشگاه ها و موسسات علوم انسانی هزینه های گزافی را برای حل و فصل سیاسی پرداخت می کنند. حسین بشیریح استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران، هادی صامتی استاد جامعه شناسی و مرحوم هاله لاجوردی و فاطمه صادقی در دوره احمدی نژاد از دانشگاه اخراج شدند که نتیجه آن تبعید، مهاجرت یا انشعاب بود. اکنون به نظر می رسد که این سیاست ها دوباره زنده می شوند.

واکنش بد فاضل

پس از برکناری محمد فاضلی، بسیاری از فعالان سیاسی و جامعه شناسان به رسانه ها واکنش نشان دادند. حمیدرضا جلایی پور استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران در کانال تلگرامی خود نوشت: دوست عزیزم فاضل جناب آقای دکتر محمد فاضلی از دانشگاه بهشتی اخراج شده اند، چه کسانی در ایران موفق تر به رشد جامعه شناسی هستند؟ اساتید جامعه شناسی مانند ایشان از نظر کیفی و کمی پژوهش، رضایت دانشجویان و بینش جامعه شناختی و موفقیت در ارتقای آگاهی عمومی در ایران حضور دارند؟آیا وزارت علوم که انواع انتخاب های تبعیض آمیز را برای جذب و ارتقای اساتید دانشگاه انجام می دهد می فهمی چه بر سر موسسه علوم در ایران می آید؟ معایب این کار چیست؟ چرا تشکل های جامعه شناسی ایرانی و اساتید جامعه شناسی دانشگاه های کشور به این روند مخرب و آسیب رسان به شدت اعتراض نمی کنند؟ آیا این مضحک نیست که وزارت علوم گوارش استاد باکیفیتی را که موضوع اصلی آن ارتقای توان دولت و جامعه ایران در حل مشکلات و ادعای کمک به توسعه علمی کشور است، نپذیرد و تحمل کند؟ ? اخراج او از دانشگاه به ضرر او نبود و می توانست فرصت و زمان بیشتری را برای پادکست روشنگرانه و پرمخاطب «ایران دغدغه» و تحقیقات استراتژیک آن به همراه داشته باشد. اما برای دانشگاه بهشتی و دانشجویانش ضایع است. دانشگاه را حقیرتر نکنید و مشکلات واقعی جامعه ایران را نادیده بگیرید. نتیجه چیزی جز انباشته شدن بیشتر بحران ها و مسائل حل نشده و جایگزینی اساتید کم درآمد با تمایل بیشتر به مهاجرت علمی نخواهد بود.»

ازهر منصوری، دبیرکل حزب در نمایشگاه اتحاد نیز در توییتر خطاب به ابراهیم رئیسی نوشت: دست به جناح بندی نشوید، حذف نخبگان و شخصیت ها از جامعه علمی، رفتن به سمت بدترین دولت است.

محمد مهاجری، فعال رسانه ای تندرو نیز در کانال تلگرامی خود نوشت: جامعه آموزشی معترض است. من فکر کردم شاید شما این خبر را نشنیده باشید، بنابراین می خواستم اول و دوم به جناب عالی عرض کنم که طبق بند 10 قانون آزادی دسترسی و اطلاعات، دلایل را به جناب عالی عرض می کنم. بدطرفی این هیئت علمی. علاوه بر این، اگر نامزد کار اشتباهی انجام داده باشد; مثلاً خورده، برده و بدرفتاری کرده، به مافوق خود توهین کرده، بی ربط صحبت کرده، بانی وضع موجود بوده و قانون را ترک کرده است و … به این جرایم محکوم شده است، حکم صادره را منتشر کنید. از آنجایی که شما در حال صدور چنین حکمی برای اخراج نیستید، شایسته است دلیل اخراج آقای محمد فاضلی را بیان کنید تا به ایشان مراجعه کنیم. چون سلسله شایعات در این زمینه بدجوری پخش شده که امیدوارم صحت نداشته باشد. وزیر! فرض کنید شما جای محمد فاضلی بودید. «چگونه از دستور عزل خانواده حمایت کردید تا به شما نگویند: این دستمزد تمام سال های زحمت شما بوده است؟

برکناری محمد فاضلی در حالی صورت می گیرد که ابراهیم رئیسی و همسرش جمیله علم الهدی اعضای کمیته پذیرش دانشگاه شهید بهشتی هستند و شاید تا سه ماه از اتفاقات دانشگاه شهید بهشتی خبر نداشته باشند. چگونه می توان سکوت آنها را در برابر این اخراج تلقی کرد؟ آیا میزبانی مجدد تعداد زیادی از دانشجویان و ستاره دار کردن آنها یا اجتناب از تضاد منافع رئیس یک روند معمول در دانشگاه ها خواهد بود؟ شما باید منتظر بمانی.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم