باروری مردان؛ کرونا چه آسیبی به اسپرم می‌زند؟تحقیقات بر روی کیفیت اسپرم در بیماران مبتلا به کووید 19 در بلژیک نشان داده است که عفونت کروناویروس می تواند تا چند هفته پس از بهبودی بر باروری مردان تأثیر بگذارد.

به گزارش یورونیوز، محققان در این مطالعه که نتایج آن روز دوشنبه منتشر شد، نمونه‌های اسپرم 120 مرد ساکن بلژیک با میانگین سنی 35 سال را که اخیراً در زمان‌های مختلف از بیماری کووید 19 بهبود یافته بودند، جمع‌آوری و مطالعه کردند. توقف کامل

مطالعات نشان داده است که «یک ماه پس از بهبودی» و رفع علائم کووید 19 منجر به کاهش 60 درصدی تحرک اسپرم و کاهش 35 درصدی تعداد اسپرم در این افراد شده است. با این حال، تحقیقات بیشتر نشان داده است که با افزایش دوره نقاهت، کیفیت اسپرم آنها نیز افزایش می یابد. بررسی نمونه‌های اسپرم این بیماران بین یک تا دو ماه پس از بهبودی نشان داد که تنها 37 درصد از تحرک اسپرم و 29 درصد تعداد اسپرم‌ها کاهش یافته است.

نمونه هایی که «پس از دو ماه» از این مردان گرفته شده اند، بهبودی در وضعیت اسپرم نشان می دهند که در آخرین نمونه، تحرک اسپرم تنها 28 درصد و تعداد آنها تنها 6 درصد در هر واحد نمونه کاهش یافته است.

محققان همچنین “شواهد قوی” پیدا کردند که نشان می‌دهد یک فرد پس از درمان بیماری کووید 19 نمی‌تواند به بیماری‌های مقاربتی منتقل شود. محققان تاکید کردند که برای تعیین اینکه آیا کووید 19 می تواند تأثیر بلندمدت بر باروری داشته باشد، باید کارهای بیشتری انجام شود.

با این حال، او به زوج هایی که به دنبال باردار شدن هستند هشدار داد که “کیفیت اسپرم ممکن است پس از ابتلا به کووید 19 کمتر از حد طبیعی باشد.”

کووید 19 چگونه بر کیفیت اسپرم تأثیر می گذارد؟

محققان تخمین زدند که وقتی تعداد و کیفیت اسپرم حداقل برای سه ماه طبیعی بود. با این حال، او تاکید کرد که مطالعات بیشتری برای تایید این موضوع و اینکه آیا برخی از مردان آسیب دائمی خواهند دید یا خیر، در حال انجام است.

علاوه بر این، مطالعات نشان داده است که کیفیت و تعداد اسپرم های رو به زوال در بیماران مبتلا به کووید 19 که دارای عفونت خفیف یا بیماری جدی هستند و در بیمارستان بستری شده اند، مشابه است، “تفاوتی وجود ندارد”.

اثرات منفی برخی از عفونت های ویروسی بر باروری قبلا دیده شده است. به عنوان مثال، در افراد مبتلا به آنفولانزا، تب و دمای بالای بدن اسپرم را از بین می برد.

اما در مورد کووید 19، محققان هنوز ارتباطی بین وجود یا شدت تب و کیفیت اسپرم پیدا نکرده‌اند. در عوض، آنها معتقدند که وجود این مشکل در باروری مردان آلوده با پاسخ ایمنی بدن به ویروس مرتبط است.

به گفته محققان، آزمایش‌ها نشان داده است که غلظت بالای آنتی‌بادی‌های اختصاصی کووید 19 در سرم خون بیماران به شدت با کاهش عملکرد اسپرم مرتبط است، که نشان‌دهنده یک «علت ایمونولوژیک» به جای تب برای اختلال موقت عملکرد اسپرم است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم