بازنشستگی سالانه سه هزار و هشتاد دلار از سقفدر رفتن– قیمت دلار در بازار آزاد امسال به حدود سه هزار و دو تومان رسیده است. نمایندگی ها در روز پنجشنبه 23 بهمن ماه حدود دو ماه پیش به قیمت 27 و 550 تومان به ترتیب 31 هزار و 1000 تومان خرید و فروش کردند. ارقامی که نه تنها بالاتر از دلار در سال جاری است، بلکه بالاترین ارزش این اسکن ها را نیز 3 ماه پیش محاسبه کرده اند، اما اکنون قیمت به پایین ترین سطح خود در سه ماه اخیر رسیده است. مذاکرات برای از سرگیری مذاکرات هنوز به نتیجه نرسیده است اما داربست هفته گذشته فشار زیادی بر سیاست ها در جهت ترازو وارد کرد و این عامل اصلی واکنش منفی دلار بود. نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد نوسانات در بازار طلا و سایر ارزش های رایج منجر به سقوط دلار شده است. بنابراین جای تعجب نیست که بگوییم یورو، درهم امارات و سکه امامی در این دو ماه تقریباً مشابه واحد پول آمریکا بوده است.

دلار بازنشستگی از سقف قیمت در سال جاری

به گزارش فرارو، قیمت دلار در بازار آزاد دو ماه پیش به حدود سه هزار و دو تومان کاهش یافته است. آمریکا پانزدهم آذر در میدان فردوسی تهران 5 هزار و 2 تومان خرید و فروش کرد و 14 بهمن به 4 هزار تومان رسید. باید ارزش دلار را در این زمان معادل 1.2 درصد در نظر بگیریم.

مبلغ 6000 و 7 تومانی را که دو ماه پیش با آن برخورد کرده بودیم، پس دادیم. قیمت در ابتدا 31 هزار و 100 تومان در سال بود، اما با ارزش ترین این اسکن ها در آخر هفته گذشته 99 بود. موضوع دوم این است که برخی از فعالان آن زمان پیش بینی می کردند که دلار به تازگی از کانال 2000 تومان عبور کند و سقف تاریخی خود را به 2000 و 2000 تومان برساند و در جهت 2000 تومان حرکت کند.

با این حال، دو ماه بعد، ما توانستیم این اسکن ها را با قیمت 100 میلیون تومان بخریم و بفروشیم. کمترین ارزش دلار در سه ماه اخیر در دهمین روز آبان اسکناس آمریکایی در نیم کانال 6000 تومان محاسبه و آخرین معامله شده است. با نرخ ارز سراسری 1000 ار این هفته تا سقف 2000 تومان از کانال و اکنون در مرز 5000 تومان برداشت شده است.

در عین حال با آزاد شدن دلار، ارزش این پویش ها در دو ماه اخیر در صرافی های بانک مرکزی دو هزار و دو تومان و از هزار و دو تومان به هزار و دو تومان کاهش یافته است.

نوسانات دلار در دو ماه گذشته

قیمت ذ آذر

قیمت ۱۴ بهمن

قیمت کاف

حداکثر قیمت

نوسان

باز کن

5 هزار و 2 تومان

5 هزار و 2 تومان

5 هزار و 2 تومان

5 هزار و 2 تومان

سه هزار و دو تومان

منفی 1.2 درصد

دلیل قیمت دلار در بازار آزاد

قیمت وانت مذاکره ای امسال تحت تاثیر دلار از سقف فاصله گرفته و ارزان شده است. البته هنوز خبری نرسیده و خبر از تحولات مثبت عمده در میز مذاکره غیررسمی است، اما انبار بازار به میزان خوشبینانه بودن اجماع و احیای برجام خوش بین است. نباید فراموش کرد که سقف قیمت دلار در سال جاری، یعنی مبلغ 5 هزار و 2 تومان به طور همزمان بدون وقفه در دور هفتم مذاکرات قطعی شد و با وجود اینکه شاهد خرید و فروش این اسکن ها با مبلغ 5 هزار و 2 تومان نشانه مثبتی بود. به عنوان مثال، نیویورک تایمز اخیراً مدعی شد که مقامات دولتی جو بایدن و همتایان اروپایی او برای احیای توافقنامه در آستانه به توافق رسیده اند. در همان روز پس از چند هفته نرخ ارز 5 هزار تومانی با انتشار این خبر به مذاکره کنندگان بازگشت تا اینکه نیم کانال 5 هزار تومانی خارج شد.

همراهی ارزش های رایج، سکه و طلا با دلار

سکه، طلا و سایر ارزش های رایج در دو ماه گذشته دلار را همراهی کرده اند. دلار در این مدت 1.3 درصد و سکه امامی نیز تقریباً به همین میزان کاهش یافته است. دلالان سکه این قطعه سکه را به قیمت 2 میلیون روپیه فروخته اند 3 هزار تومان نیم میلیون و 5000 تومان فروختند.

هر طلای داغ؛ 3 هزاران تومان کاهش ارزش و یک میلیون از دست رفته است 3 هزار تومان ارزش داشت. یورو در بازار در حال کاهش است 3.2 درصد 4000 3 رسید تومان، درهم امارات 4.5 درصد زیان دید و هفت هزار و دو تومان و ارزش لیر ترکیه را به دو هزار و دو هزار تومان فروخت. 3 رسید تومان معادل 3.2 درصد کاهش.

سکه، طلا و اشیای قیمتی در دو ماه گذشته در گردش بوده است

قیمت ذ آذر

قیمت ۱۴ بهمن

نوسان

باز کن

یورو

5 هزار و 2 تومان

5 هزار و 2 تومان

سه هزار و دو تومان

منفی 1.2 درصد

امارات متحده عربی

هشت هزار و دو تومان

هفت هزار و دو تومان

۹۶۵ تومان کهاش

منفی 2.1

لیر ترکیه

دو هزار و دو تومان

دو هزار و دو تومان

۲۲۰ تومان کهاش

منفی 1.2 درصد

سکه سیک

2 میلیون و 7000 تومان

2 میلیون و 7000 تومان

یک میلیون و دو هزار تومان

منفی 1.2 درصد

هر طلای داغ؛

یک میلیون و دو هزار تومان

یک میلیون و دو هزار تومان

5 هزار تومان

منفی 1.2 درصد

تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم