بودجه 1401 بر بازار سهام تأثیر داشت


در رفتن غول های فولاد، معدن و پتروشیمی بورس تهران در معاملات روز یکشنبه با برخی نکات کلیدی در بودجه نوشته دولت ابراهیم رئیسی با فشار فروش مواجه شدند. افزایش قیمت گاز برای شرکت های فولادی و معدنی به ویژه فولاد باعث کاهش سود آنها می شود. در مورد پتروشیمی ها نیز افزایش نرخ خوراک از 10 سنت به 20 سنت باعث افزایش هزینه تولید آنها می شود.

به گزارش فرارو، در واقع با افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها، قیمت سوخت صنعتی نیز افزایش می یابد، چرا که دولت قصد دارد قیمت گاز صنعتی را به سطح نرخ خوراک پتروشیمی ها برساند که به شدت برای افراد فهرست شده زیان آور است. شرکت ها گاز به عنوان یک سوخت صنعتی می تواند هزینه های انرژی شرکت های فولادی را هفت برابر افزایش دهد.

افزایش قیمت گاز صنعتی و نرخ خوراک پتروشیمی ها حدود 94 هزار میلیارد تومان برای دولت هزینه داشته است. از طرفی در بودجه سال 1401 بورس بیم آن داشت که دولت حق استفاده از معادن و منافع خود را داشته باشد. دولت پیش بینی می کند معادن برای سال آینده حدود 40 هزار میلیارد تومان درآمد داشته باشند که این رقم در بودجه 1400 10 هزار میلیارد تومان بود. همچنین یکی از اقلام بودجه به مالیات بر صادرات مواد خام و نیمه خام اختصاص دارد. این بند در بودجه سال گذشته 1400 لحاظ شده بود اما مشخص نیست مواد اولیه و نیمه خام چیست.

بورس با بودجه اصلی دولت کجا رفته است؟
فردین آقابجرگی کارشناس بورس در گفتگوی فرعون وی با اشاره به اینکه بورس بیشترین تاثیر بودجه را بر خود متحمل شده است، گفت: بورس بازار پیشرو در اقتصاد است که تحولات آتی را سریعتر از سایر بازارها منعکس می کند.

وی افزود: بورس تاثیر منفی بر بودجه داشته است، زیرا با وجود اینکه در بودجه سخت‌گیری شده و هزینه‌های عمومی دولت کاهش یافته است، اما نرخ حامل‌های انرژی و نرخ خوراک شرکت‌های بورسی افزایش چشمگیری داشته است. به دلیل افزایش هزینه های تولید، شرکت های مبتنی بر کالا که صادرکننده حامل های انرژی نیز هستند، نرخ های خود را افزایش می دهند که به نوعی امتیازات دولت را حذف می کند.

آقابزرگی با اشاره به اینکه درآمد مالیاتی دولت نیز 60 درصد افزایش یافته است، گفت: افزایش می یابد، از سوی دیگر با افزایش مالیات های مختلف در اقتصاد، حجم فروش کالاها و خدمات نیز کاهش می یابد که بر تولید و فروش شرکت ها در بازار تأثیر منفی خواهد گذاشت.

این فعال بورسی افزود: از سوی دیگر ابهام بازار از بین نرفته است، ابهام و بلاتکلیفی بورژوایی در مورد ادامه مذاکرات، حرکت نرخ ارز، شرایط نرخ سود و نحوه افزایش آن، نحوه تامین مالی، کسری بودجه دولت و فروش. اوراق بهادار.” و …، همچنان شک دارند، در این زمینه اگر کسی در اوایل سال اوراق دولتی می خرید تا الان بین 25 تا 30 درصد بازدهی داشت، بازدهی کل شاخص بورس در این مدت است. تقریبا صفر

آقابجرگی همچنین با بیان اینکه پیش بینی می شود بورس در فصل زمستان به معاملات ادامه دهد، تصریح کرد: با توجه به واقعیت های اقتصادی فعلی، بعید است بورس حداقل در کوتاه مدت رشد چشمگیری داشته باشد، البته با توجه به افت اخیر بورس. ” همچنین تصور کاهش شدید دیگری غیرممکن است، اما رکود همچنان ادامه دارد، زیرا نقدینگی موجود در بازار سهام اکنون خارج از بازار و در بازارهایی مانند اوراق قرضه، سپرده های بانکی، سکه، طلا است. ، ارز و …، رفته است، زیرا بازدهی این بازارها در سال جاری بیشتر از بورس بوده است، بنابراین وضعیت فعلی بورس نمی تواند تصویر روشنی داشته باشد.

Jamiya Calhoun

دوستدار فرهنگ پاپ به طرز خشمگینانه ای فروتن. نینجاهای شبکه های اجتماعی بی عذرخواهی طرفدار الکل دردسر ساز.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی اصفهاندانشگاهdigital currency tutorialdigital currency channelGuide to buying household appliances