بورس استانبول تعطیل شددر پی کاهش ارزش لیر ترکیه، استانبول تصمیم گرفت روز جمعه بورس را تعطیل کند.

به گزارش ایرنا تارنمای «روسیا تودی»، بورس استانبول تصمیم گرفت معاملات روز جمعه را متوقف کند زیرا نرخ لیر در برابر دلار از 17 لیر عبور کرده بود که کمترین کاهش ارزش لیر در تاریخ ترکیه است.

بر اساس این گزارش، در میان شرکت هایی که امروز سهام آنها در بورس استانبول سقوط کرد، بزرگترین بانک های ترکیه بودند.

خبرگزاری نووستی روسیه نیز گزارش داد که سهام بانک TSKB ترکیه 8.85 درصد و بانک پارسان 8.85 درصد کاهش یافت.

تصمیم به تعطیلی بورس ترکیه پس از کاهش شدید ارزش پول ترکیه و پس از تصمیم اخیر بانک مرکزی مبنی بر کاهش نرخ بهره اتخاذ شد.

بانک مرکزی ترکیه علیرغم انتقادات اقتصاددانان و نمایندگان پارلمان ترکیه و مخالفان دولت حاکم که جسورانه دولت رجب طیب اردوغان را کنونی دولت رجب طیب اردوغان خوانده اند، از سپتامبر 2021 در راستای برنامه رئیس جمهور مبنی بر اولویت دادن به صادرات و وام دهی، برنامه رئیس جمهور ترکیه را پیگیری کرده است. سیاست اقتصادی. نرخ بهره با 400 واحد کاهش به 15 درصد رسیده است.

به دنبال این اقدام، لیر واحد پول ملی ترکیه امروز جمعه به 17099 لیر در برابر دلار کاهش یافت و پایین ترین سطح خود را در تاریخ ثبت کرد.

هزاران نفر روز یکشنبه در شهر استانبول ترکیه در اعتراض به تورم راهپیمایی کردند.

بیش از 5000 نفر در استانبول به دعوت اتحادیه ترکیه در اعتراض به کاهش شدید ارزش لیر تظاهرات کردند.

معترضان به تورم بالا اعتراض کردند و خواستار کاهش شدید پول ترکیه و افزایش پایه قانونی آن شدند.

بر اساس آمار رسمی ترکیه، نرخ تورم سالانه به ۲۱.۳۱ درصد رسیده است، اما ناظران، کارشناسان مستقل و گروه‌های معترض نرخ تورم واقعی را ۵۸ درصد نگه داشته‌اند.

این اعتراضات حدود دو هفته پیش زمانی آغاز شد که اردوغان استعفای لطفی الوان وزیر خزانه داری و دارایی کشور را پذیرفت.

کارشناسان اقتصادی می گویند اردوغان تاکنون دو رئیس بانک مرکزی و وزیران را برکنار کرده است و دلیل آن کاهش ارزش دلار ترکیه و فشار برای کاهش نرخ بهره و روند نامطلوب فعلی در اقتصاد ترکیه است. عنوان راه حل کوتاه مدت باید مشخص باشد، اما عدم تغییرات اساسی در زیرساخت ها و رعایت استقلال نهادهای مختلف از جمله بانک مرکزی، وضعیت نابسامان اقتصادی کشور را تداوم خواهد بخشید.

Kellen Odom

مدافع رسانه های اجتماعی گیک غذا. کاوشگر. علاقه مندان به تلویزیون پیشگام بیکن افراطی. کل نینجا اینترنت. تنظیم کننده.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی اصفهاندانشگاهdigital currency tutorialdigital currency channelGuide to buying household appliances