تسویه بدهی بدون وثیقه؛ بانک ها دنبال بهانه نباشند!


در رفتن در پی دستور ابراهیم رئیسی، تمامی بانک های دولتی و نیمه دولتی موظف به بازپرداخت وام های بانکی به ارزش ریالی شدند. اعلام بانک مرکزی مبنی بر عدم اجرایی شدن این موضوع تا پایان سال.

به گزارش فرارو، علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی در این خصوص گفت: بانک ها موظف به بازپرداخت وام های خرد در چارچوب مقررات موجود کشور مانند روال گذشته و در هر حال هستند. بدهی ها نباید بازپرداخت شود، بازپرداخت ها باید با روش های جدید به بهانه ابلاغ مقررات جدید انجام شود.» گذشته و حال را متوقف کنید، بنابراین روند فعلی باید ادامه یابد.

صالح آبادی گفت: بانک مرکزی در تلاش است تا با بازنگری در مقررات موجود، تا پایان سال ضمانت نامه را ساده کرده و پشت نویسی را تقویت کند تا بر این اساس چارچوب جدیدی اعلام شود و باید رویه ها و مقررات تا پایان سال جاری ادامه یابد. مقررات صادر می شود. پرداخت وام های خرد در جامعه مختل می شود.

در همین حال احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی از مدیران عامل بانک ها خواست تا بخشنامه ای را در خصوص نحوه پرداخت های بدون وثیقه زیر 100 میلیون تومان به زودی در سایت بانک خود به مردم ارائه کنند و در اسرع وقت ارائه دهند. از جزئیات و شرایط آنها آگاه باشید. ضمنا نظارت بر عملکرد شعب و نحوه اعتراض در سایت بانک ها درج شود.

وی افزود: انتظار وزارت اقتصاد این است که اعتراض مردم برای پرداخت خدمات خرد بدون ضامن ظرف 48 ساعت پاسخ داده شود. از مدیران عامل بانک ها می خواهم در صورت تخلف بانک ها در این زمینه نسبت به تغییر مدیران شعب تعلل نکنند.وزیر اقتصاد خطاب به مدیران عامل بانک ها گفت: می دانم شما در روزهای اخیر با مشکلات مالی مواجه هستید. ماه ها، زمینه های سال را تعیین کنید.

بانک ها به دنبال بهانه نباشند.
کامران ندری، کارشناس بانکی گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه بانک ها می توانند دستور وزارت اقتصاد و دستور رئیس جمهور مبنی بر بازپرداخت وام های زیر 100 میلیون تومان را بدون ضامن اجرا کنند، گفت: در حال حاضر زیرساخت های لازم برای این کار را ندارند، فکر می کنم نظر این است. قابل قبول نیست. ” چرا که برای وام های کوچک مانند زیر 100 و 50 میلیون تومان در بانک ها، بانک ها امکانات و زیرساخت های خوبی برای اعتبار دادن به مشتریان دارند و به نوعی بانک های اطلاعاتی آن ها این مسئولیت را بر عهده دارند.

وی افزود: اگرچه ممکن است در ابتدا این امر ایده آل نباشد، اما کافی است اعتبارسنجی مشتریان بانک های کوچک برای بهره مندی از این تسهیلات آغاز شود و مشکلی در این زمینه وجود ندارد، بنابراین بانک ها باید با مشتریان برخورد کنند، هیچ عذری وجود ندارد. حزب آنها قابل قبول نیست.

نادری گفت: اما در مورد مشتریان بزرگ و بزرگ یعنی بنگاه های اقتصادی و شرکت های تولیدی و تجاری، شرکت اعتباری ایرانیان هنوز شرایط لازم برای اعطای وام به مشتریان بزرگ بانک ها و پاسخگویی به آن را ندارد. اما در مورد مصرف کنندگان کوچک همانطور که اشاره شد هیچ مانعی وجود ندارد و بانک ها باید با شرایط جدید شروع به اعطای وام کنند.

این کارشناس بانکی با اشاره به اینکه موسسات رتبه بندی و اعتبار سنجی ویژه در کشورهای اروپایی و توسعه یافته وجود دارد، افزود: شرکت ها در کشورهای اروپایی اعتبار سنجی، اطلاعات صلاحیت افراد برای بازپرداخت اقساط تسهیلات را ارائه می دهند و به نوعی از لحاظ مالی و اعتباری صرفه جویی می کنند. موسسات در صورت فراگیر شدن این گونه موسسات در کشور، ارائه سایر امکانات پیچیده، زمان بر و خسته کننده نخواهد بود.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه روش سنتی وام دهی باید به سمت روش اعطای وام مبتنی بر اعتبار سنجی حرکت کند، ادامه داد: اگر این روش کنار گذاشته شود و استانداردسازی عمومی وام جایگزین آن شود، مسلماً می توان زمان و پول بانک ها را تامین کرد. پس انداز شده برای مردم هم صدق می کند پس برای خود بانک ها بهتر است یعنی در این مسیر اخلال ایجاد نکنند و این کار را انجام دهند.

نادری با اشاره به اینکه این روزها وضعیت سیستم بانکی خوب نیست، گفت: به دلایل مختلف این روزها وضعیت سیستم بانکی خوب نیست در حالی که نظام اقتصادی ایران نیز یک سیستم بانکی بوده است، انتظارات همیشه وجود داشته است، اما با توجه به اینکه اقتصاد کشور راکد است، منابع محدودی هم دارند، بنابراین باید اصلاحات لازم در نظام بانکی انجام شود تا بتوانند به حداکثر مسئولیت خود عمل کنند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم