تصویر شگفت انگیز هابل از برخورد دو کهکشان!


در رفتن تلسکوپ فضایی هابل به پایان ماموریت خود نزدیک می شود، اما در عین حال هنوز با تصاویر شگفت انگیز خود ما را مجذوب خود می کند. در میان جدیدترین تصاویر، آژانس فضایی آمریکا، ناسا، تصویری شگفت انگیز از برخورد سطحی دو کهکشان را در صفحه رسمی اینستاگرام خود به اشتراک گذاشته است که توسط تلسکوپ فضایی گرفته شده است.

به گزارش فرارو، این تصویر شگفت انگیز از دو کهکشان در فاصله حدود 215 میلیون سال نوری از زمین در ماهی ها است. ناسا در توضیح این تصویر می گوید؛ به نظر می رسد که این دو کهکشان در حال فرو رفتن در یکدیگر هستند، اما واقعیت این است که هر دو از هم بسیار دور هستند. کهکشان مارپیچی بزرگ و بزرگ در تصویر NGC 105 نام دارد که به نظر می رسد لبه کهکشان همسایه را لمس می کند. با این حال، آژانس فضایی آمریکا تصریح می کند که این خطای دید تنها مربوط به «زاویه دید» در عکس است.

آنژیوس 105 یک کهکشان مارپیچی با اندازه 14.1 درجه در حوت است. این کهکشان در سال 1884 توسط ستاره شناس فرانسوی ادوارد استفان کشف شد، اما اطلاعات کمی در مورد همسایگی طولانی مدت آن وجود دارد. برای گرفتن این تصویر، تیم هابل “از طیف وسیعی از اندازه گیری ها در این تلسکوپ برای مطالعه کهکشان های نزدیک با دو پدیده نجومی شگفت انگیز استفاده کرد.”

این دو پدیده عبارتند از ستارگان ستاره ای متنوع که ستاره های ارتعاشی نیز نامیده می شوند و انفجارهای فاجعه بار ابرنواختری که پس از مرگ یک ستاره بزرگ رخ می دهند. اما چرا این رویدادها مهم هستند؟ آنها به اخترشناسان کمک می کنند فاصله بین اجرام مختلف کیهانی را اندازه گیری کنند و به آنها درک بهتری از نحوه انبساط جهان می دهند. به عبارت دیگر، این تصاویر هابل می تواند به ما درکی از جهان اطرافمان بدهد، از جمله اینکه جهان چگونه ایجاد شده، زندگی آن و روند تغییر. چنین دانشی ما را قادر می سازد تا همسایگان ناشناخته NGC 105 را بهتر درک کنیم.

تصویر شگفت انگیز هابل از برخورد دو کهکشان!

تلسکوپ فضایی هابل، برنامه مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا، توسط شاتل دیسکاوری در سال 1990 به فضا پرتاب شد و در مدار قرار گرفت. این تلسکوپ تاکنون بیش از 1.3 میلیون رصد را به دلیل دید بدون مانع از جهان انجام داده است. برخی معتقدند هابل مهمترین ابزار ایجاد شده در کل تاریخ علم است که داده های آن منجر به نگارش نزدیک به هزار مقاله علمی تا سال 2019 شد. به عنوان مثال، قبل از پرتاب تلسکوپ فضایی، عمر دقیق کیهان برای دانشمندان مشخص نبود، اما مطالعه ستارگان ارتعاشی هابل این برد را کاهش داد و اکنون می دانیم که کیهان 13.8 میلیارد سال سن دارد.

البته باید توجه داشت که این تصاویر شارپ گرفته شده توسط هابل چندان رنگارنگ نیستند. به عبارت دیگر، گرفتن عکس های رنگی با تلسکوپ فضایی هابل پیچیده تر از گرفتن عکس با یک دوربین معمولی است. اولین تفاوت این است که هابل هرگز از فیلم رنگی استفاده نمی کند، بلکه از آشکارساز الکترونیکی خود برای جمع آوری و ضبط نور از فضا استفاده می کند. این آشکارسازها تصاویر سراسری را به صورت رنگی تولید نمی کنند و تصاویر عمدتا سیاه و سفید هستند. تصویر نهایی ترکیبی از چندین تصویر سیاه و سفید است که در طول فرآیند کد رنگی شده اند.

با این حال، پس از بیش از 30 سال خدمت، هابل اکنون در حال پیر شدن است و ناسا و شریک بین المللی آن در حال برنامه ریزی برای جایگزینی آن با تلسکوپ فضایی جیمز وب هستند. در طول سی سال گذشته، این تلسکوپ‌ها پایه‌های دانش ما از کیهان را پایه‌ریزی کرده‌اند و نقش مهمی در درک شرایط اطراف ما ایفا کرده‌اند و خداحافظی، حداقل با سازندگان و منجمان آن، دردناک است، اما جدید تلسکوپ 10 میلیارد دلاری جیمز وب بیش از حد پیشرفته، احتمالاً به ما اجازه نخواهد داد که خلأ هابل را احساس کنیم.

منبع: گجت ها

ترجمه: مصطفی جرفی-فرارو


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم