تفاوت مالیات، حقوق، قبوض آب و برق و جریمه رانندگی 1401 چیست؟


در رفتن دولت سیزدهم لایحه بودجه سال 1401 را امروز با 20 تبصره به مجلس ارسال کرد. بررسی این لایحه نشان می دهد که کابینه بودجه سال آینده را 26 درصد افزایش داده است. بر اساس گزارش ها بودجه امسال 28 کرور و 823 هزار و 398 میلیارد و 457 میلیون ریال بوده است. اما اکنون به 36 میلیون و 310 هزار و 704 میلیارد و 628 میلیون ریال رسیده است.

به گزارش فرارو، برای جزییات لایحه، دولت پیشنهاد افزایش ۱۵ درصدی قیمت آب مصرفی مصرف‌کنندگانی که مصرف بیشتری دارند، در هر مترمکعب است. برای مصرف برق – در بند (ج) تبصره 6 که به موضوع عوارض و مالیات می پردازد – افزایش 10 درصدی پیشنهاد شده است.

علاوه بر این، مالیات حق الزحمه و کمیسیون گروه پزشکی نیز ده درصد نگه داشته شده است. همچنین اپراتورها موظفند به ازای هر پیامک سه تومان مالیات از مشتریان دریافت و به حساب خزانه داری سراسر کشور واریز کنند.

در بند 4 بند ق این تبصره، معافیت مالیاتی موسسات کنکور دانشگاه ها به طور کامل حذف می شود.

مالیات خودرو و مسکن چقدر است؟

دولت در لایحه بودجه سال 1401 بر خودروهای بیش از یک میلیارد تومان و واحدهای مسکونی بیش از 10 میلیارد تومان مالیات وضع کرد.

بر اساس بند هـ تبصره 6 اداره مالیات خودرو آمده است: 1- یک درصد به مبلغ 1.5 میلیارد تومان، یک درصد به مازاد یک میلیارد تومان، 2- دو درصد به مازاد. 1.5 میلیارد تومان تا مبلغ سه میلیارد تومان تا مبلغ سه درصد معادل مازاد 4 تا 4.5 میلیارد معادل چهار درصد

در اداره مالیات واحدهای مسکونی و باغ ویلایی نیز دولت پیشنهاد داده است که در رابطه با مازاد 10-1 میلیارد تومانی تا 15 میلیارد تومان; یک در دو هزار – نسبت به مازاد 15 تا 25 میلیارد تومانی؛ دو در هزار – نسبت به مازاد 25 تا 40 میلیارد تومانی؛ سه از هزار 4 – نسبت به مازاد 40 تا 60 میلیارد تومانی; چهار در هزار 5. مازاد 60 میلیارد تومان به بالا از مشمولان قانون مالیاتی پنج در هزار دریافت شود.

سازمان امور مالیاتی موظف است برای اجرای قانون تا پایان خردادماه سال آینده خودرو و املاک مشمولان را شناسایی و موضوع را به آنها اعلام کند.

در مقابل مشمولان مکلفند بدهی مالیاتی خود را تا پایان بهمن ماه 1401 پرداخت کنند.

سقف بازنشستگی معلمان به 65 سال افزایش می یابد!

کابینه سیزدهم پیشنهاد کرده است که وزارت آموزش و پرورش داوطلبانه سن بازنشستگی معلمان را تا 65 سال افزایش دهد. البته این در صورتی است که مدرس متقاضی دارای مدرک لیسانس و بالاتر باشد.

افزایش جریمه رانندگی

در بخش جرایم رانندگی، افزایش 5 درصدی جرایم رانندگی در مجلس پیشنهاد شده است. با این 5 درصد افزایش رقم 500 میلیارد تومان برآورد می شود.

البته هیات وزیران پیشنهاد داده است که این مبلغ بین سازمان های بهزیستی، وزارت راه، هلال احمر و موسسات درمانی برای پوشش حوادث، تعمیرات جاده ای، تصادفات جاده ای و معلولیت های شدید ناشی از تجهیزات و امکانات پزشکی توزیع شود. اتاق تشریح

حقوق کارکنان دولت در سال 1401; از کارمندان دولتی، نظامی و بازنشستگان گرفته تا اعضای هیئت علمی

بر اساس لایحه بودجه سال 1401، پیش بینی می شود حقوق همه کارکنان دولت 10 درصد افزایش یابد. اما به طور کلی فرض بر این است که گروه های مختلف حقوق بگیر 533 هزار و 800 تومان معادل 1700 نشان مشمول قانون خدمات کشوری به حقوق خود اضافه کنند. علاوه بر این، حقوق 3 درصد افزایش می یابد.

همچنین حقوق افسران، قراردادی و قراردادی نباید کمتر از 4 میلیون و 500 هزار تومان باشد. این میزان در سال 1400 معادل 3.5 میلیون بوده که 29 درصد افزایش داشته است.

برای بازنشستگان و کارمندان لشکری ​​و کشوری نیز همین مبلغ ثابت 533 هزار و 800 تومان و افزایش 3 درصدی حقوق در نظر گرفته شده است. اما تاکید شده است که این افزایش پس از اجرای مقیاس سال قابل قبول کمتر از 4 میلیون و 500 هزار تومان نباشد.

سقف پرداخت ماهانه کل کارکنان غیرنظامی و لشکری، دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و تحقیقاتی و قضات 37 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

سقف پایان خدمت و پاداش کارکنان کشوری و کشوری نیز 445 میلیون تومان پیشنهاد شده است.

حداکثر کسر مالیات از حقوق چقدر است؟

دولت در لایحه بودجه سال 1401 سقف معاف از مالیات را 5 میلیون تومان برای حقوق ماهانه تعیین کرده است. بدین ترتیب دستمزد تا سقف 60 میلیون تومان در سال مشمول مالیات نخواهد بود.

اما برای مازاد 60 تا 120 میلیون تومان حقوق سالانه ده درصد و برای مازاد 120 میلیون تومانی به ترتیب 240 میلیون تومان 15 درصد و 240 میلیون تومان مشمول مالیات می شود. مشمول مالیات 20 درصدی پیشنهاد می شود.

Felipe Holmes

گیک تلویزیون متخصص رسانه های اجتماعی ایجاد کننده. نویسنده پرشور. نینجا سفر افراطی. کل کارآفرین معتاد به اینترنت

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی اصفهاندانشگاهdigital currency tutorialGuide to buying household appliancesdigital currency channel