تنها “سعید جلیلی”جلیلی در عین حال با در دست داشتن پلاکاردهایی با شعارهایی درباره موضوع مذاکرات ضد هسته ای، برای حزب صحبت کرد. آیا این «کمیابی» نشانه سرنوشت نخبگان سیاسی در گذشته نیست؟

به گزارش مشرق، او اخیرا در توییتر خود نوشت: «آمریکا که امروز می‌خواهد در موقعیت خود شکست بخورد، به اندازه آلمان نازی آلمان که در پایان جنگ جهانی دوم شکست خورد، مضحک است. شرط شکست خوردن باشد.» همانطور که رهبری در پایان فرمودند، این کشور (در مذاکره با آمریکا) درس عبرتی برای همه شده است.

من به شدت معتقدم مخاطب این توییت سعید جلیلی است نه دولت حسن روحانی بلکه تیم مذاکره کننده دولت ابراهیم رئیسی. جلیلی که امسال به نفع رئیس جمهور از حضور در انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد و خود را با صندوق رای معرفی کرد، به کابینه سیزدهم وزارت خارجه نیز حمله کرد و مدعی شد که محمدجواد ظریف هدایت تیم مذاکره کننده با غرب را برعهده دارد.

سعید جلیلی نزدیک به جبهه پایداری این روزها با حمله به «برجام» سنگر مخالفت ها را بالا برده اما نمی گوید ادامه روند مذاکرات به عنوان یک دولت اصولگرا فایده ای ندارد و دولت روحانی جز این ندارد. مسئولیت ها در کشور تیم فعلی اصولا از کلمه برجام استفاده نمی کند.

مخالف برجام یا مذاکره؟

در حالی که رئیس دولت برای دستیابی به توافق از «برجام» به جای «مذاکره» استفاده می‌کند، جلیلی نیز از «برجام» استفاده می‌کند و می‌گوید فقط به خاطر خود او در نامه‌ای با جناح است. حتی در مراسمی که در جماران برگزار می شد، تعداد معدودی از سخنرانان و متصدیان، پلاکاردهایی روی دست نوشته نوشته شده بود: ما نیستیم و هیچکس از سوی ابراهیم رئیسی نامزد نشد، در حالی که قبل از شروع سال هفدهم، خطاب مستقیم بود. خطاب به حسن روحانی بود و حتی در این ماه در پخش زنده مراسم سالگرد زادروز سردار سلیمانی، پلاکاردی تلویزیونی حضور وی را نشان می داد، جلسه دادگاه تروران قاسم سلیمانی برگزار شد و در جریان آن اسامی روحانی، ظریف و لاریجانی عوض شدند. در سال 97 نیز در راهپیمایی بهمن قم، گروهی از تظاهرکنندگان با در دست داشتن پلاکاردهای حمله به حکومت معنوی، در دست داشتند که روی یکی از آنها نوشته شده بود: حسن روحانی بود.

تنها سعید

جلیلی اما پس از مذاکره تیم با غرب در سال 92، به دنبال جذب هواداران بیشتر بود، اما با صحبت و حضور کمتر، حتی در مواقعی که سه نیرو در دست هستند، تنهاست. چند ماه مانده به انتخابات مجلس یازدهم، جلیلی به عنوان یکی از نامزدهای اصلی ریاست مجلس معرفی شد، اما تسنیم عکسی از او و یکی از مساجدی که تنها حدود 30 نفر در آن توانایی صحبت و تحصن داشتند را به نمایش گذاشت. البته بعداً گفته شد که این مراسم منحصراً برای فعالان فرهنگی بوده و یک جلسه عمومی نبوده است. اما تصاویر منتشر شده از صحبت های جلیلی در جماران حکایت از حضور کم مخاطبان و تعداد کمی از جوانان دارد که احتمال حضور فعال در نظرسنجی های جلیلی وجود دارد.

نامه هایی علیه برجام

چند روز پیش «شرق» به نقل از یک منبع گزارش داد که در احیای نامه هایی در احیای برجام که جلیلی در دوران رهبری خود نوشته بود، از شش ماه پیش خبر داده بود که گفته و نوشته است. نامه هایی که در ابتدا از سوی یکی از اعضای دفتر تکذیب شد، از سوی جلیلی رد شد و وی گفت نامه ای در انتقاد از دولت نوشته است. این منبع آگاه به «شرق» گفت: موضوع پیش مذاکره دولت نیست، بلکه بحث احیای مذاکرات فعلی است که در دولت فعلی در حال انجام است.

نامه هایی که به گفته وی شش ماه پیش نوشته شده است، در فاصله یک ماه و نیم نوشته و ارائه شده است و در عین حال سید ابراهیم رئیس دولت نیز بر موضع خود تاکید کرده است. جلیلی چند روز پیش در سخنرانی خود در حسینه جماران با تیتر «دشمن پشت چادر» گفت: پیش از این دولت گزارشی درباره پایان دوره خود منتشر کرده بود. من آنها را بررسی کردم و اعلام کردم که واقعاً مطابقت ندارند. این نامه مربوط به شش ماه قبل است و در گزارش قبلی دولت مستندات میدانی وجود داشت. البته این مسائل ارزشی ندارد.

فقط در حالت سایه

همچنین گزارش شده است که این نامه در گزارش اخیر محمدجواد ظریف از مجلس نمایندگان و در «گروه سیاست خارجی کارگروه سایه دولت» تنظیم شده است. دولت جلیلی بعد از شکست در انتخابات سال 92 سایه افکنده است، البته در این هشت سال معلوم نیست که چگونه کادرسازی کرده است و معلوم است که در این عرصه تنها خواهد ماند و نمی تواند اصولگرایان را همراهی کند. جلیلی در هشت سال تنها نان آور دولت بوده است. وی درباره دولت سایه نیز گفت: آنچه در اینجا تحت عنوان دولت سایه مطرح کرده ایم نه حزبی است و نه ساختاری، بلکه بیانیه است. به عبارت دیگر، سایه فرد، روند تحول را خدشه دار می کند و در مسیر انقلاب اسلامی تأثیر مثبت می گذارد.»

جلیلی قبل از تشکیل دولت سایه، سرپرستی تیم مذاکره کننده با غرب را برعهده داشت و البته در آنجا هم طرفداران زیادی نداشت. در مناظره های سال 92 علی اکبر ولایتی که 16 سال مسئولیت وزارت امور خارجه را برعهده داشت خطاب به جلیلی چنین گفت: در مذاکرات نهایی آلماتی پیشنهاد کرد که پیشرفت داشته باشد اما آقای جلیلی نپذیرفت. آنها در مذاکرات آلماتی گفتند اگر ثروتمندان را بکشند و فورد را بکشند، ما سه تحریم می کنیم. این بر اساس شهادت معاون وزیر امور خارجه است که در مذاکرات حضور داشت، اما شما گفتید که کل تحریم را برداشته اید که نشان دهنده این نیست که می خواهید اقدام کنید. مثل اینه که 100 تومن به فلانی سکس بفروشی و بگه دو تومن به من بده! دیپلماسی آن چیزی نیست که ما در کشور می گوییم، ما اصولگرا و انعطاف ناپذیر هستیم. دیپلماسی خشونت نیست، تعامل و دیپلماسی است. از اینکه هر کاری می خواهیم بکنیم و هیچ کاری نکنیم نترسید! چیزی به نام “دیپلماسی” وجود ندارد.

سعید جلیلی در این روز به نام «برجام» که به یاد حسن روحانی برگزار می شود، با «مذاکره» در دولت ابراهیم رئیسی مخالفت می کند و این ابهام و ناتوانی در جمع آوری مخاطب خاص برای خود را باید دید. در انتخابات بعدی فضای سیاسی ممکن است خاص باشد یا به تنهایی ادامه یابد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم