تورم حداقل 40 درصدی در سال آینده با کاهش خات 4200


در رفتن در حالی که مجلس در حال بررسی بودجه سال آینده است، تکلیف ارز 4200 تومانی همچنان مشخص نیست، در حالی که دولت اصرار دارد ارز ترجیحی ذکر شود، مخالفان در حالی که به نظر می رسد سرنوشت ارز 4200 تومانی ارتباط مستقیم دارد.

به گزارش فرارو، مرتضی عزتی، استاد اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به اینکه حذف ارز 4200 تومانی برای واردات کالاهای اساسی جنبه های مختلفی دارد، گفت: این موضوع در حال بررسی است. در رفتن “دولت می خواست ارز ترجیحی را به یکباره حذف کند، این به هیچ وجه منطقی و به نفع معیشت مردم نبود، زیرا شوک شدیدی به تورم وارد می کرد و قیمت ها را در بازار بالا می برد. فعلا نباید یکباره نباش، که توسط مجلس متوقف شد.

وی افزود: با توجه به اینکه با حذف ارز 4200 تومانی قیمت تمام شده تولید کالا افزایش می یابد به طوری که پایه ارز وارداتی از 4200 تومان به 23000 تومان افزایش می یابد که این نرخ در بودجه سال آینده است، مبادله ای وجود دارد. ، به همین دلیل این مشکل وجود دارد.” در یک تا دو سال آینده اقلامی که ارز ترجیحی متعلق به آنهاست حدود 150 درصد افزایش می یابد.

عزتی بیان کرد: این زمانی است که ارز ترجیحی سایر کالاها و خدمات را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند منجر به افزایش گسترده قیمت ها شود، بنابراین مجلس و دولت باید در این زمینه به توافق برسند، تدریجی و بلندمدت باشید. ارز 4200 تومانی را حذف کنید، زیرا امکان ادامه توزیع ارز ترجیحی برای همیشه وجود ندارد و در صورت احیای بورژوازی و رفع تحریم ها، این موضوع زمینه را برای حذف ارز 4200 تومانی فراهم می کند.

بورژوا تکلیف ارز 4200 تومانی را تعیین می کند.
مرتضی افغانی اقتصاددان گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه نه مجلس و نه دولت نمی خواهند مسئولیت حذف ارز 4200 تومانی را بر عهده بگیرند، گفت: اصرار بر حذف اولویت، ارز، اما هر زمان که تصمیمی گرفته شود. به نظر می رسد دولت و مجلس یکدیگر را مقصر می دانند.

وی افزود: به نوعی می توان گفت دولت و مجلس از تبعات لغو ارز 4200 تومانی هراس دارند و تاخیر در اتخاذ این تصمیم به این دلیل است که منتظر تصمیم بورژوازی هستند و ما قطعا می بینیم که ارز 4200 تومانی کنار گذاشته می شود.

وی گفت: با توجه به اینکه دلارهای بلوکه شده ایران در کشورهایی مانند کره جنوبی، ژاپن، هند و عراق منتشر می شود، ممکن است دولت بتواند بخشی از افزایش قیمت ها را به دلیل حذف ترجیحی و به نوعی بازار تامین کند. کنترل و مدیریت کنید.” اگر بورژوازی به طور کامل از بین می رفت، وضعیت اقتصادی کشور بدتر می شد و هر تصمیمی برای لغو ارز ترجیحی عواقب جدی داشت.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه برخی از اقتصاددانان نیز از لغو ارز 4200 تومانی حمایت می کنند، افزود: این اقتصاددانان هیچ اطلاعی از وضعیت اقتصادی فعلی و سیستم ضعیف سیاست گذاری و تصمیم گیری کشور ندارند. باید حذف شود ارز 4200 تومانی دلایل: مردم تورم بسیار بالایی را تجربه خواهند کرد و افزایش قیمت ها به نوعی سر به فلک می کشد، بنابراین به راحتی نمی تواند اتفاق بیفتد.

افق افزود: در حالی که برخی از مقامات ارشد دولتی و نمایندگان مجلس نیز در حال تلاش برای حذف یارانه گندم و دارو هستند، این موضوع حتی در صورت احیای بورژوازی می تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد، بنابراین تصمیم گیری در این زمینه می تواند بسیار مهم باشد. غذای مردم با نان و سفره آنها.

وی با اشاره به اینکه پس از احیای برجام باید با حذف 4200 تومان در کشور برای رفع عوارض تورم گام برداشت، مهم ترین موضوع در این زمینه را ایران دانست و گفت: با خروج از لیست سیاه TF نمی توانیم انجام این کار ما با بانک ها و کشورهای مختلف روابط مالی و بانکی داریم و به هیچ عنوان نمی توانیم از فرصت برای رفع تحریم ها استفاده کنیم. حذف تحریم ها.

وی گفت: در 6 ماهه اول سال آینده حداقل با تورم 40 درصدی مواجه خواهیم بود زیرا تا زمانی که دلارهای نفتی بخواهند به عقب برگردند. برای تثبیت افزایش فروش نفت نمی توان از احیای برجام انتظار معجزه داشت از طرفی توافق با غرب بسیار مهم است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم