جدیدترین سیستم لوله کشی ساختمان

جدیدترین سیستم لوله کشی ساختمان

در این نوشته به بررسی جدیدترین سیستم لوله کشی ساختمان و تاسیسات حرارتی-برودتی و آبرسانی  مورد استفاده که در ساختمان های مدرن مورد استفاده قرار میگیرند, میپردازیم. تاسیسات ساختمان  یک بخش مهم از ساخت یک ساختمان بوده, و با توجه به خصوصیات منحصر به فرد که میتواند در کیفیت آسایش و رفاه کاربران یک ساختمان موثر باشد, میشود از لوله کشی ساختمان به عنوان یکی از پارامترهای ساخت یک ساختمان نام برد. با توجه به توسعه و وجود شاخه های مختلف در گرمایشی و سرمایشی موجود در یک ساختمان, این روزها تمایز بسیار زیادی در انواع لوله کشی ساختمان وجود داشته و البته با توجه به جدیدترین سیستم هایی که در زمینه تاسیسات ساختمان طراحی واجرا شده , شیوه های متفاوتی از حیث عملیات اجرایی نیز موجود است. طراحی و انتخاب دستگاه های گرمایشی سرمایشی و همچنین لوله کشی ساختمان در عین تاثیر در نواع اجرا و در قیمت لوله کشی ساختمان موثر بوده و برای گزینش برترین و به صرفه  ترین طرح به واکاوی و برآورد حدودی مخارج به نتیجه گیری نهایی و سپس اقدام به طراحی و اجرای تاسیسات لوله کشی ساختمان نمود. یکی از شرکتهای به نام و با سابقه در طراحی و اجرای تاسیسات لوله کشی ساختمان تاسیسات خدمات لوله کشی تهران پایپر بوده که با در چندین مرکز در استان تهران اقدام به ارایه کلیه خدمات تاسیساتی لوله کشی تخصصی میدهد. از نقطه نظر عملیاتی لوله کشی ساختمان شامل لوله کشی آب و فاضلاب در کنار لوله کشی گاز ساختمان به روش هایی مانند لوله کشی روکار, لوله کشی زیرکار, لوله کشی با کلکتور, لوله کشی رایزری, لوله کشی زیرسقفی , لوله کشی گرمایش کف, لوله کشی رادیاتور پره ای و پنلی, لوله کشی فن کویل, لوله کشی 2 لوله ای و 4 لوله ای, لوله کشی داکت بخش بندی میشود, که هریک از موارد مذکور استفاده های ویژه ای دارند.

روش های لوله کشی  ساختمان

انتخاب تاسیسات گرمایشی-سرمایشی ساختمان مختلف احتمالا, لوله کشی های متفاوتی در یک ساختمان وجود داشته باشند, اما لوله کشی آب و فاضلاب از جمله تاسیساتی هستند که وجود آنها در هر ساختمانی الزامی است. در ادامه به انواع لوله کشی های متقاوت و رایج و ذکر لوله اتصالات قابل استفاده در ساختمانهای مسکونی میپردازیم. 1- لوله کشی آب مصرفی : لوله اتصالات تک لایه پلی پروپلین,  لوله اتصالات پنج لایه , لوله تک لایه پکس, لوله سه لایه کامپوزیت,  لوله پلی اتیلن آبرسانی, لوله کشی گالوانیزه از انواع لوله های مورد استفاده در لوله کشی آب سرد و گرم ساختمان هستند که البته 2 مورد اول در ایران ما بیشتر رایج هستند. لوله های پلی اتیلن نیز معمولا برای آبرسانی, لوله کشی کشاورزی صنعتی و باغ , لوله کشی آبیاری قطره ای و لوله کشی چاه کاربرد دارند. 2- لوله کشی فاضلاب : لوله پلیکا , لوله کشی پوش فیت, لوله پلی اتیلن فاضلابی, لوله چدنی  از لوله های مورد استفاده در فاضلاب کشی ساختمان میباشند که در این بخش, لوله پلیکا و پوش فیت رایجتر میباشند. 3- لوله کشی شوفاژ :  لوله تک لایه PPR , لوله پنج لایه PEX, لوله فویل دار کامپوزیت, لوله تک لایه PEX و لوله های فولادی جوشی از لوله های مورد استفاده در لوله شکی گرمایشی رادیاتوری و پکیج هستند, که درست شبیه لوله کشی آب 2 مورد اول بیشتر رایج بوده و خدمات لوله کشی تهران پایپر لوله کشی  پنج لایه نیوپایپ را برای اجرا بهترین میداند. تا 25 سال قبل لوله های شوفاژی فلزی برای این نوع لوله کشی ساختمان به کار میرفت که به دلیل هزینه اجرا و تعمیرات مناسبتر و ارزانتر لوله های پلیمری طرفداران بیشتری دارد. 4- لوله کشی گرمایش از کف : برای اجرای سیستم گرمایش از کف ساختمان میتوان از لوله اتصالات پنج لایه نیوپایپ یا سوپرپایپ استفاده نمود. 5- لوله کشی گاز : در لوله کشی گاز توکار ساختمان الزام به استفاده  از لوله های مانیسمان بدون درز Seamless  و اتصالات مانیسمان وجود داشته و در لوله کشی گاز روکار از لوله اتصالات بدون درز یا درزدار استاندارد فولادی جوشی میتوان استفاده نمود. 6- لوله کشی کولر گازی و اسپلیت : در لوله کشی سرمایش اسپلیت, لوله های مسی یا در برخی موارد لوله های فولادی استفاده میشوند. 7- لوله کشی موتورخانه :  لوله کشی موتورخانه ساختمان به علت دمای کاری بالا دست کم تا کلکتور بایستی حتما لوله های فولادی ضخیم به کار برده شود و بعد از آن با کاهش درجه حرارت سیال میتوان از لوله های تک لایه و پنج لایه استفاده کرد. 8-لوله کشی هواکشی : لوله کشی هواکش با هدف انتقال بوی بد و  گازهای موجود در سرویس بهداشتی , پخت و پز و لوازم گازسوز انجام میشود, و اکثرا با لوله های پلیکا هواکشی یا لوله های ورقه گالوانیزه به صورت عمودی نصب میشوند, که خروجی هر قسمت به آن وصل میشود.

راه اندازی تاسیسات گرمایشی سرمایشی ساختمان

از بخشهای اصلی یک بنا در زمینه تاسیساتی لوله کشی میتوان به انتخاب سیستم گرمایشی سرمایشی ساختمان اشاره کرد. از گزینه های قابل انتخاب, میتوان به نصب و راه اندازی شوفاژخانه مرکزی , نصب و راه اندازی پکیج دیواری , زمینی و چگالشی و آبگرمگن ,نصب کولر آبی , گازی و داکت اسپلیت , استفاده از چیلر و مینی چیلر , هواساز, نصب پمپ آب ساختمان و مخزن تحت فشار, نصب بوستر پمپ و منبع ذخیره آب , نصب شیرالات بهداشتی ساختمان , راه اندازی سیستم گرمایش از کف, لوله کشی آبیاری قطره ای, تاسیسات لوله کشی آتش نشانی و اعلان حریق و نصب انواع شیر فلکه و سختی گیر و تجهیزات جانبی تاسیسات ساختمان اشاره کرد.

قیمت لوله کشی ساختمان

قیمت لوله کشی ساختمان با 2 روش براورد و توافق میشود که نرخ دقیقا مشخصی ندارد. در شیوه نخست مجری با ارایه قیمت متری یا کلی و ذکر جزییات مانند نصب لوازم و شیرالات با کارفرما توافق میکند . در روش دیگری خیلی مرسوم نیست , هزینه لوله کشی با لوازم لوله اتصالات و دیگر لوازم بین طرفین توافق میشود . این شیوه در تعیین قیمت لوله کشی گاز ساختمانهای نوساز رایج بوده و حتی در حال حاضر بخاطر نوسانات قیمت اجناس و نامعین بودن تعداد و نوع اتصالات مصرف شده , نمیتوان قیمت دقیقی و منصفانه ای برای این نوع لوله کشی در نظر گرفت . برای براورد صحیح و  دقیق هزینه و مخارج لوله کشی ساختمان بایستی با استعلام قیمت لوله و لوازم لوله کشی طبق یک صورت حدودی و دستمزد لوله کشی به مبلغ نهایی رسید . بخاطر همین در اغلب قراردادهای لوله کشی با 2 روش بر مبنای اجرت و دستمزد لوله کشی محاسبه میشود . همین قیمتهای لوله کشی نیز بخاطر تورم و افزایش سالانه دستمزدها هرساله دستخوش تغییرات است .

Kelvin Ashley

حل کننده مشکل متعصب سفر مادام العمر. بت نوجوان آینده. علاقه مندان به اینترنت آماتور.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی اصفهاندانشگاهdigital currency tutorialdigital currency channelGuide to buying household appliances