«حیات وحش» و مکان فردوسی پورشاید نوشتن از سیاست های شکست خورده تلویزیون از زبان سلبریتی ها و از خودزنی این سازمان در مواجهه با برنامه های پرمخاطب تکراری به نظر برسد، اما هر بار و اکنون هر ماه اتفاقی می افتد که نمی توان «فلاپ» کرد.

به گزارش شرق، مرکز پژوهش های صدا و سیما برنامه های پرمخاطب تلویزیون را از طریق نظرسنجی به صورت ماهانه ارائه می کند و برخلاف روال دو دهه اخیر، این بار اخباری از برنامه های ورزشی به ویژه برنامه های پرمخاطب 90 و آن به گوش می رسد. مجری سرشناس ادل فردوسی پور. پس از روی کار آمدن علی فرقی به عنوان مدیر جدید شبکه سه، برنامه 90 از کنداکتور این شبکه کنار گذاشته شد و عادل فردوسی پور از تصویربرداری محروم شد.

با این حال، هر از چند گاهی شایعاتی مبنی بر محرومیت او از پخش این بازی خبرساز می شود. ادل، محبوب ترین مجری شبکه 3، از برنامه 90، پرطرفدارترین برنامه تلویزیونی One، کنار گذاشته شد و در دو دهه اخیر از دستور کار حذف شد تا فضا برای کارشناسان «فوتبال برتر» ایجاد شود. برنامه با مجریان جدید اما در قالب برنامه 90. بودن. مسئولان شبکه سه با حمایت گسترده برنامه و مجریان آن سعی کردند ادل را فراموش کنند و بگویند دلیلی برای جایگزینی 90 و عادل فردوسی پور وجود ندارد.

با این حال، در واقع یک پروژه رادیویی شکست خورده بود، چیزی کمتر از «هرگیری»! ادل و برنامه 90 مدار علی فروغی را در شرایطی ترک کردند که عشق به مدارها باز شده بود و حالا دیگر خبری از برنامه جایگزین دهه 90 در بین برنامه های پرمخاطب تلویزیون نیست. بر اساس آمار منتشر شده از سوی خود صداوسیما، برنامه عادل فردوسی پور که دوشنبه شب روی آنتن رفت، در نظرسنجی مهرماه در رتبه دهم قرار گرفت.

این برنامه در قسمت های اخیر حیات وحش که از شبکه مستند پخش می شود کمی غیر متمرکز به نظر می رسید. وضعیت برای نوامبر تقریباً یکسان است. این بار مستند «حیات وحش» پس از یک رویداد خانوادگی به دومین برنامه پرمخاطب تبدیل شده است و برترین برنامه فوتبال دوشنبه شب باز هم در رتبه هفتم قرار دارد. در این بین البته شرایط تقریبا برای سایر رویدادهای ورزشی مساعد است و بهترین برنامه فوتبال پخش کننده بازی های لیگ ایران می تواند در بالای جدول ظاهر شود. ضمن اینکه در زمان پخش مسابقات کشتی، ویژه برنامه های کشتی در بین پربیننده ترین برنامه ها دیده شده است.

مسئولان شبکه سه که غیبت عادل فردوسی پور را به هر دلیلی غیر از سلیقه خودش مورد انتقاد قرار می دهند، ممکن است با انتشار آماری مورد توجه آنها قرار بگیرند و حداقل یک بار بپرسند که چرا بزرگترین “خودزنی” دو مورد اخیر؟ دهه ها گذشت؟ البته برخلاف مجریان رویداد فوتبال دوشنبه شب نمی توانند چنین رأیی را بپذیرند و آن را دستکاری اطلاعاتی توصیف کنند. طولی نمی کشد که دوباره مثل برنامه محمدرضا گلزار به این سمت نگاه می کند و با دستکاری در آرا سعی می کند برنامه اش را بیشتر از سایر برنامه ها محبوب کند اما در این صورت هم واقعیت موجود بسیار تغییر می کند.

پاسخ واضح است، اما در عین حال تلاشی برای حل مشکل وجود ندارد. پمان جبلی مدیر جدید صداوسیما سه بار از احتمال بازگشت عادل فردوسی پور به تلویزیون صحبت کرده و در هر سه بار گفته است که «عادل فردوسی پور می تواند دوباره در تلویزیون کار کند و به نظر ما خبری نیست. ممنوع است» اما اقدام عملی صورت نگرفته است.لازم به ذکر است که این نهاد تصمیم گیرنده نهایی در خصوص عادل فردوسی پور و رویداد 90 نیست.

البته برنامه هایی مثل مستندهای طنز و حیات وحش بی دلیل جای خود را در دل مخاطب باز نکردند، واضح است. مجریان و تهیه کنندگان خنده دار این دو برنامه هر بار (معمولاً متفاوت از تهیه کنندگان و مجریان برنامه لیسانس فوتبال برتر) با شناخت علاقه مخاطبان و جلب توجه آنها، ایده های جدیدی را مطرح می کنند. کاری که عادل فردوسی پور در گذشته به خوبی انجام می داد و می توانست با ورود به سطوح مختلف مسابقات فوتبال، موقعیت جذابی برای تماشاگران ایجاد کند و تا یک هفته دیگر غذای مورد نیازشان را به آنها بدهد.

واضح است که ادل فردوسی پور هنرمند و خالق بی نقصی بوده و نیست، اما میل به پیشرفت، انگیزه بهبود کارها و تلاش برای ارائه اطلاعات دقیق از او شخصیتی متمایز ساخته است. چهره ای که شاید تلویزیون برای جذب مخاطب و آشتی با او و امثال او نیاز داشته باشد.

Todd Holland

متفکر. معتاد رسانه های اجتماعی متعصب الکل استاد وب. مبشر قهوه معمولی.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی اصفهاندانشگاهdigital currency tutorialdigital currency channelGuide to buying household appliances