خریداران ملک را به دام نیندازید یا نفروشید.گسترش گسترده بهره برداری در نتیجه فروش ساختمان های ناتمام نگران کننده شده است. قبل از صدور سند ساخت، خرید و فروش ساختمان رایج بود، اما اکنون این روند کاذب بیشتر در بازار مسکن، در تهران و شهرستان ها دیده می شود. می توان آن را «بساز و بفروش» نامید، زیرا اکثر ساختمان های ناتمام زمانی به فروش می رسند که 10 تا 15 درصد از کار ساخت و ساز مانند نصب برخی تأسیسات به پایان نرسیده و ساختمان به اتمام نرسیده باشد. . بررسی مفاد صدور گواهی پایان کار از سوی شهرداری ها نشان می دهد که ظاهر قانون در این موضوع به جای روح قانون، زمینه را برای گسترش روزافزون این شکل از فروش ساختمان فراهم کرده است. .

به گزارش «دنیای اقتصاد»، در سال های اخیر بازار مسکن از یک سو با جهش غیرمعمول و مستمر قیمت ها و از سوی دیگر گرانی مصالح ساختمانی مواجه بوده که موجب خرید و فروش آپارتمان های مسکونی شده است. اخذ گواهی پایان کار از شهرداری در تهران بیش از هر زمان دیگری متداول شده است و در سایر شهرهای پرتردد معاملات ملکی نیز وضعیت به همین منوال است. در واقع حساسیت سازندگان برای خرید ساختمان با گواهی پایان کار از یک سو به دلیل گرانی مصالح و ناامیدی خریداران و از سوی دیگر به دلیل اشتیاق سرمایه گذاران است. کاهش یافته است. این نوع معامله اغلب به عنوان یک مشکل برای کارهای ساختمانی در نظر گرفته می شود و می تواند منجر به مشکلاتی شود که گاهی اوقات ممکن است ماه ها یا حتی سال ها طول بکشد تا حل شود. بررسی قوانین موجود در خصوص صدور گواهی پایان کار نشان می دهد که این موضوع حداقل در دو سرفصل قانونی برطرف شده است. اولین عنوان قانون شهرداری در دهه 40 تصویب شد و ماده 100 به این موضوع اشاره دارد. اعتبار قانون ناشی از نحوه ورود شهرداری به تخلفات ساختمانی و جرایمی است که با آن تخلفات تعریف و پرداخت می شود تا تخلف صورت قانونی پیدا کند.

اما در تبصره هفتم این ماده قانونی ذکر شده است که مهندس ناظر ساختمان موظف است بر کارهای اداری ساختمان تحت مسئولیت خود نظارت کند تا مشخصات و نقشه های مندرج در پروانه ساختمان رعایت شود. محاسبات فنی مرتبط با آن. بررسی ساختمان با مجوزها و نقشه های فنی و محاسبات. در واقع این تبصره اشاره می کند که قبل از انجام کار نهایی، موضوع ایمنی سازه و برنامه ریزی و محاسبات فنی آن باید به تایید مهندس ناظر و گواهی مهندس ناظر به نوعی مبنا قرار گیرد. گواهی اختتامیه در تبصره 8 این قانون، دفاتر اسناد رسمی موظفند قبل از انجام معامله نهایی، به گواهی پایان کار مراجعه کنند.

خریداران ملک را به دام نیندازید یا نفروشید.

در مفاد ماده 100 قانون شهرداری ها آمده است که روح قانون این است که پس از اتمام کار ساختمانی و قبل از هرگونه معامله و تحویل ساختمان به کاربر جدید، باید گواهی پایان کار توسط شهرداری صادر شود. ناظر صدور این گواهی را در پایان پروژه مبنا قرار داده و نتیجه را تایید می کند. عیب این قانون اما این است که صراحتاً نیاز به صدور گواهی پایان کار پس از اتمام ساخت ندارد و کلیات آن اخذ گواهی پایان کار به عنوان سند نقل و انتقال اسناد ضروری است. برای دریافت این گواهی لازم و ضروری است. قبل از فسخ قرارداد اولیه، فروش ملک وجود ندارد.

شهرداری ها اما صرفاً بر ظواهر قانون تکیه می کنند و بنابراین اصراری بر صدور گواهی پایان کار قبل از شروع کار ساختمانی ندارند. رفتار متناقض حقوقی شهرداری ها زمانی آشکار می شود که بدانیم در زمان شروع ساخت و ساز هرگونه اقدام ساختمانی قبل از اخذ پروانه تخلف از سوی شهرداری تلقی و نسبت به آن اقدام خواهد شد. در قانون شهرداری صراحتاً نیاز به اخذ پروانه ساختمانی قبل از شروع ساخت و ساز ذکر شده است، اما عیب قانون این است که قسمت دوم فعالیت ساختمانی در قانون پیش بینی نشده است و برای آن باید گواهی اخذ شود. قبل از شروع ساخت و ساز تکمیل شده است. این نوع رویکرد خاتمه منجر به فروش ساختمان هایی می شود که گاه برخی تجهیزات کلیدی مانند “جعبه های برق” و “حسگرهای آتش” نصب نشده اند و مصرف کننده ای که ممکن است خریدار ساختمان باشد. برای تکمیل کار ساخت و ساز ماه ها با سازنده درگیر است. بنابراین بزرگترین زیانده فروش معیوب ساختمان ها در شهرها، بهره برداران و مصرف کنندگانی هستند که به دلیل تخلف از قانون، برخورد بدون اتمام کار با ساختمان ها را برای آنها عادت کرده و در بن بست قرار می گیرند. فروخته شده است

اما لازم است نقش شهرداری در زمینه صدور گواهینامه ایمنی ساختمان و اهمیت نقش شهرداری به عنوان ضامن حقوق بهره بردار نسبت به لزوم اخذ پروانه پیش ساخت حساس باشد.مسئولانه عمل کنید. .

قانونگذار در قانون نظام های مهندسی و کنترل ساختمان نیز موضوع پایان کار را در نظر گرفته است. بر اساس ماده 28 آیین نامه اجرایی ماده 33 قانون نظام های مهندسی و کنترل ساختمان، شهرداری ها و سایر مراجع صدور پروانه برای ساختمان هایی که به گفته ناظران، مقررات ملی ساختمان را رعایت نکرده اند و تا زمان تصویب سازمان نظام مهندسی ساختمان استان ها، صادر می شود. خرابی در سازمان تمام نمی شود، کار را ادامه نمی دهند.

در واقع بر اساس این ماده قانونی، شهرداری موظف است از صدور گواهی پایان کار برای ساختمان های فاقد مقررات ملی ساختمان خودداری کند. با اشاره به همین قانون گفته شد شهرداری از استفاده از ساختمان ها بدون اتمام کار خودداری کند چرا که ایمنی این ساختمان ها به دلیل اتمام کار زیر سوال می رود. بنابراین شهرداری ها از ابتدا به لحاظ وظایف قانونی خود در زمینه کنترل ساخت و ساز، یعنی در زمان صدور پروانه، از نظر وظیفه شهروندی و از نظر شهرسازی. اصول، اقدام مدنی. ضمناً رفع خلأ قانونی در خصوص لزوم صدور پایان کار قبل از عملیات ساختمانی موضوعی است که باید توسط دستگاه های مشمول قانون مدنی پیگیری شود. موضوع پایان کار در قوانین موجود به قدری مهم است که آیین نامه مذکور نباید تا رفع عیب ساختمان، پایان کار را با همان عنوان قانونی صادر کند.

عقد اولیه معامله (نوشتن سند) و به دنبال آن بهره برداری از ساختمان های ناتمام، اگرچه با اطلاع و اطلاعات خریدار انجام شده و بسیار متداول شده است، دردسرهای زیادی را ایجاد می کند. اختلال در عملکرد ساختمان از نظر تجهیزات، هزینه پایان کار بر عهده بهره بردار یا به اصطلاح خریدار که باید تجهیزاتی را برای رفع مشکلات خود تهیه کند، عدم امکان صدور سند قطعی از طریق دفاتر اسناد رسمی و به دلیل واگذاری، مسائلی مانند ساخت و ساز ملک تا پایان کار و عدم رعایت مفاد پروانه به دلیل بحث ایمنی ساختمان و محاسبات مهندسی نیز از جمله مواردی است که برای بهره برداری از آن پیش می آید. ساختمان های بدون پایان کار. در مورد معاملات ملکی بدون اتمام کار، مسائل دیگری نیز وجود دارد که به معاملات در شهرهای ویلایی مربوط می شود. در تهران و کلان شهرها سند بدون تکمیل صادر نمی شود اما در شهرهای شمالی این خط قرمز رعایت نمی شود و گاهی سند قطعی صادر می شود. اما دخل و تصرف در فضای سبز شهرها پس از صدور سند برای خریدار قابل افشا است.

ریشه مالی رضایت شهرداری

بررسی علت رضایت شهرداری در صدور گواهی پایان کار قبل از هر گونه استفاده از ساختمان ها، در شرایطی که ممکن است سلامت و ایمنی ساختمان طبق مقررات ساختمانی موجود تهدیدی برای ساختمان تلقی شود. شهروند به ریشه های مالی این تعارف اشاره می کند. واقعیت این است که اکثر ادوات ساختمانی در زمان صدور پروانه توسط شهرداری تهران دریافت می شود و بخشی دیگر قرار است در پایان کار توسط مالکان ساختمان ها به شهرداری پرداخت شود. صدور گواهی “عدم تخلف”. بنابراین در زمان صدور گواهی پایان کار، تنها باید هزینه کمی پرداخت شود. به دلیل این مشکل شهرداری ها علیرغم وظیفه خود در حفاظت از شهر و شهروندان، نسبت به کنترل پایان کار قبل از بهره برداری حساس نیستند و پایان کار تنها به عنوان گواهی لازم برای انجام کار قانونی شناخته می شود. انتقال سند رسمی در واقع پروانه مخفی ساخت و فروش همان سکوتی است که ماده 100 قانون ادارات محلی نسبت به زمان صدور گواهی پایان کار عمل کرده و دولت های محلی بر اساس ظاهر به وظایف خود عمل می کنند. این قانون را اجرا کنید. به سمت روح قانون و وظایف به عنوان ضامن ایمنی و رعایت. او شهر دارد، سرباز دارد.


پایان فانتزی در پایتخت

تهران به قطب فروش یا بهره برداری ساختمان های ناتمام تبدیل شده است. به گزارش دنیای اقتصاد، عدم وجود سند ساخت را می توان ناقص بودن و عدم حفاظت از بنا بر اساس قوانین موجود دانست اما شهرداری در خصوص کاربری ساختمان ها سکوت اختیار کرده است. بدون اینکه کار تمام شود اخیراً ساختمانی در تهران که پنج سال پیش در جریان آتش سوزی فروریخت، با توافق مالک و شهرداری به طور موقت و یکی دو بعدی برای رفع ایرادات امنیتی آن به بهره برداری رسید و ظرف یک ماه آینده اقدام می شود. مقدمه ای برای صدور گواهی پایان کار.

این ساختمان که یکی از مصادیق بهره برداری بی پایان به شمار می رود، بدون پروانه ساختمانی کار ساخت خود را انجام داد و پروانه ساختمان در زمانی از سوی شهرداری صادر شد که شاید حدود 80 درصد پروژه انجام شده بود. البته ساخت و سازهایی که بدون پروانه باز هستند اغلب توسط اشخاص حقوقی انجام می شود و شدت آن برای افراد جدی تر است. اکنون کار بر روی ساختمان به طور موقت آغاز شده است، اگرچه ظاهراً هنوز گواهی ایمنی برای ساختمان صادر نشده است. اما مشکل اینجاست که در این گونه پروژه ها هم بهره بردار، هم سازنده و هم سرمایه گذار هزینه این فرم را از طرف شهرداری به نیروی انتظامی می پردازند، زیرا در هر صورت بیشترین هزینه بر عهده مالک، سازنده و . اپراتور و ضرر واقعی سهل انگاری است، آنها از بهره برداری از ساختمان های بی پایان خواهد بود. اما نمونه های زیادی از این نوع بهره برداری در تهران با بی توجهی به قوانین امنیتی وجود دارد و این تنها نمونه ساختمان نیست. به نظر می رسد صدور چنین پایان کاری آن را تبدیل به گواهی موهوم می کند و نقش چندانی در احقاق حقوق شهروندی و پایبندی به اصول شهرسازی ندارد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم