خشونت به قیمت دیپلماسی – حقوق بشر

[ad_1]

خبر توسعه ایرانیان: در روزهای پایانی هفته گذشته، ویدئویی از آزار و اذیت یک افسر پلیس با یک زن افغان در کمپ آوارگان در عسگرآباد تهران به طور گسترده در شبکه ها و شبکه های اجتماعی دست به دست شد.

منابع نزدیک به این فیلم گفته اند که این حادثه دو هفته پیش رخ داده و این زن یک «مادر افغانی» است که برای تعقیب فرزندش در کمپ آوارگان عسگرآباد به پیشوا رفته و یک افسر پلیس را نیز مورد ضرب و شتم قرار داده است. به او

خشونت به قیمت دیپلماسی - حقوق بشر

بر اساس گزارش های منتشر شده؛ این زن با اطلاع از دستگیری پسرش به اردوگاه عسگرآباد رفت و خواستار آزادی خود شد که توسط مامور پلیس سیلی خورد و از ورود به بازداشتگاه جلوگیری کرد.

پس از انتشار این ویدئو، واکنش های مردمی در شبکه های اجتماعی به حدی بود که پای مقامات ایرانی و افغانستانی را برای این کار باز کرد و حکم بازداشت این هنرمند خوشنویس صادر شد.

سردار کیومرث عزیزی فرمانده انتظامی شرق استان تهران چهارشنبه شب با صدور دستور ویژه ای خواستار رسیدگی دقیق و سریع به اتفاقات این اردوگاه شد.

غلامباس ترکی، دادستان نظامی تهران نیز با ابراز تأسف از وقوع این حادثه دستورات متعددی از جمله تحقیقات کامل، دستگیری سریع افسر متخلف و برخورد قانونی با وی را به سرپرست دادسرای نظامی شرق استان تهران صادر کرد.

سفارت افغانستان در ایران و چند مقام دیگر نیز پس از رسانه ای شدن این حادثه واکنش نشان دادند. گران هیواد سخنگوی وزارت امور خارجه در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که پس از تماشای این کلیپ، وزارت امور خارجه افغانستان به سفارت افغانستان در تهران دستور داده است تا با مقامات ایرانی پیگیری کند.

خشونت به قیمت دیپلماسی - حقوق بشر

سفارت افغانستان در تهران نیز این اقدام را “نامناسب و قابل اعتراض” خواند و گفت که مقامات ایرانی قول داده اند “تحقیقات جدی و قانونی” انجام شود. جاوید فیصل، مشاور سیاسی شورای امنیت ملی افغانستان نیز از رفتار محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران انتقاد کرد.

این تضمین‌ها اما واکنش‌های شدید برخی از مقامات افغان را در پی داشت که با انتشار توییتی عبدالکبیر واسیک، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران را تگ کردند. این زن به شدت انتقاد کرد و نوشت: شما از مهمان نوازی و مهمان نوازی می گویید، به حقوق زن در اسلام می بالید، از حسن همجواری می گویید، این توهین و رفتار شماست.

این سخنان تند به نظر می رسید که از سیاسی شدن اوضاع خبر می داد. کیومرث عزیزی، فرمانده سابق پلیس استان تهران که پیش از این وعده مجازات عاملان این حادثه را داده بود، گفت: «آنچه برای این زن افغان در اردوگاه عسکرآباد پیشوا رخ داد، احتمالاً یک وضعیت از پیش طراحی شده است.

خشونت به قیمت دیپلماسی - حقوق بشر

تاریخچه رفتاری

بسیاری از افغان های قانونی سال هاست که در ایران زندگی و کار می کنند. تشکیل خانواده دادند و فرزندانشان به مدارس ایرانی رفتند. این در حالی است که هر ساله تعداد زیادی از مهاجران به صورت غیرقانونی از مرز عبور می کنند و از این طریق یا دستگیر و به ایران بازگردانده می شوند و یا در مشاغل غیررسمی و کسب درآمد در شهرهای مختلف کشور مشغول به کار می شوند. او از خانواده اش در افغانستان حمایت می کند. بسیاری از این مهاجران فجایع بسیاری را در این ایالت دیده اند و سختی های زیادی را متحمل شده اند و حتی برخی جان خود را از دست داده اند. اما خطرات این گونه مهاجرت ها تنها به عبور افغان ها از مرز ایران محدود نمی شود و اکثر کشورهای جهان با مهاجران غیرقانونی شدیدتر و شاید تندتر از ایران رفتار می کنند.

این در حالی است که طی یک سال گذشته و با افزایش تنش های سیاسی میان ایران و افغانستان، این درگیری ها به حملات مقامات افغان انجامید.

شاید در گذشته نه چندان دور، مقامات انتظامی نسبت به برخورد با مهاجران افغانستانی و همچنین عدم آموزش مناسب مسئولان برای برخورد با هر فردی اعم از اتباع و مهاجران ایرانی بی تفاوتی نشان داده اند.

خشونت به قیمت دیپلماسی - حقوق بشر

با این حال نمی توان از برخورد غیراصولی عوامل تلافی جویانه در چنین مواردی چشم پوشی کرد. چرا که این درگیری ها همواره پیامدهای سیاسی و دیپلماتیک زیادی دارد و موقعیت ایران در منطقه بیش از پیش مورد تهدید قرار می گیرد. این در حالی است که بسیاری بر این باورند که برخورد ماموران نیروی انتظامی به مهاجران غیرقانونی محدود نمی شود و احتمال آتش گرفتن ایرانیان بیشتر است.

ضرب و شتم یک دختر در آبادان توسط خانواده و نیروهای امنیتی شرکت نفت مشهد و مرگ یک جوان در مشهد در پی سرکوب اخیر پلیس می تواند نمونه هایی از چنین برخوردهای خشن طبق قوانین ایران باشد. مأمور اجرای احکام علیه اتباع ایرانی.

خردادماه امسال آسیه پناهی، زن مسن کرمانشاهی بر اثر اسپری فلفل و گاز اشک آور توسط نیروهای شهرداری و نیروی انتظامی جان باخت. او برای جلوگیری از ریزش سقف محل سکونتش، بیل مکانیکی را بر روی خودروی فرسوده سوار می کند و توسط عوامل شهرداری با اسپری فلفل پاشیده می شود و از جاده تخریب خارج می شود. اما دقایقی بعد بر اثر سکته قلبی می میرد. مرگ این زن بازتاب گسترده ای در شبکه های اجتماعی داشت. اما چند ماه پس از مرگ وی، پزشکی قانونی اعلام کرد که وی بر اثر سکته قلبی درگذشته است.

چندی پیش ویدئویی در تهران از ضرب و شتم و فحاشی متهمان توسط ماموران پلیس منتشر شد که با واکنش گسترده کاربران در شبکه های اجتماعی مواجه شد.

در این ویدئوها، چند متهم که به عنوان “اراذل و اوباش” معرفی شده اند، به حضور مردم در سطح شهر آورده شده، مورد ضرب و شتم قرار گرفته و از آنها خواسته شده است که اظهار ندامت کنند.

پلیس با تجهیزات ضد شورش به تظاهرات روز جمعه حمله کرد و صدها معترض را با کامیون بیرون کشید.

این موارد که تصاویر آن به صورت رسمی و غیررسمی در فضای مجازی منتشر شده است، ممکن است بیش از رفتار وحشیانه مقامات انتظامی با مهاجران افغانستانی را نشان دهد و نشان دهنده عدم آموزش مناسب مسئولان برای برخورد با هیچ شهروندی اعم از ایرانی و غیرنظامی باشد. مهاجران

در حالی که پلیس باید پیام رسان امنیت عمومی باشد، بسیاری از مردم از رفتار بی ادبانه برخی از افسران تا حدودی نگران هستند.

پلیس و ضابطان قضایی قوه مجریه حکومت برای برقراری نظم در جامعه هستند. بنابراین رفتار خوب یا بد پلیس می تواند نمادی از حکمرانی خوب و بد در جامعه باشد.

در ویدئویی که اخیرا منتشر شده، یک زن افغان پس از شنیدن خبر دستگیری پسرش به اردوگاه عسگرآباد رفته و بر آزادی پسرش اصرار دارد، اما از سوی افسر پلیس سیلی خورده و از رفتن به بازداشتگاه ممانعت به عمل آورده است.

در سال 1365 برای اولین بار فرمانده وقت نیروی انتظامی از تلاش برای استانداردسازی رفتار پلیس خبر داد. همزمان طرح های تامین اجتماعی در حال اجرا بود. از آن زمان، به استثنای چند ماه، رفتار افسران پلیس بهبود یافته است. اما همچنان رفتارهای غیراصولی و غیرحرفه ای به ویژه در طبقات پایین مشاهده می شود.

بر اساس قانون، پلیس موظف است طبق اصل نهم (مخالف نبودن آزادی قانونی)، ویساوا (برابری در حمایت از قانون)، باویساوا (حفاظت از حیثیت افراد در برابر تعرض) عمل کند. ، سی و دو (رعایت مقررات قانونی بازداشت و بازداشت)، سی و شش (صدور و اجرای مجازات از سوی دادگاه و طبق قانون)، سی و هفت (اصل برائت) و سی و نه (اعتراض) توهین زندانی و کرامت زندانی و لزوم حفظ حقوق به ملت پیام می دهد که رفتار کند.

از سوی دیگر، مفاد قانون آیین دادرسی کیفری، مقررات قانون حمایت از آزادی های قانونی و شهروندی، دستورالعمل حمایت از حقوق شهروندان، منشور حقوق شهروندی و منشور حقوق بشر. حقوق بر اساس اسناد بین المللی مانند اعلامیه جهانی حقوق بشر و اعلامیه جهانی حقوق بشر که طبق ماده 1 قانون مدنی یک قانون داخلی است، پلیس را موظف به رعایت حقوق مردم و حقوق متهم می کند. اما افسران پلیس برای اجرای این قوانین نیاز به آموزش دارند.

[ad_2]

Ainsley Murphy

بشارت دهنده آبجو Wannabe. نویسنده فداکار جنرال الکل نینجا. دانشجو. متخصص زامبی خالق مستقل متعصب سفر

تماس با ما