دستگاه های هوشمند تا چه حد از ما جاسوسی می کنند؟در رفتن آیا تا به حال متوجه شده اید که کسی شما را تماشا می کند، اما پس از آن بر می گردید و هیچ چیز غیرعادی نمی بینید؟ واقعیت این است که بسته به جایی که در آن زندگی می کنید، این احساس واقعی تر از چیزی است که بتوانید تصور کنید. میلیاردها چیز وجود دارد که هر روز می توانید آنها را درک کنید. رایج ترین ظاهرها در همه جا دیده می شود، داخل تلویزیون، یخچال، ساعت، ماشین و دفترتان. این چیزها بیشتر از آنچه فکر می کنید در مورد شما می دانند و حتی بدتر از آن، بسیاری از آنها این اطلاعات را به اینترنت منتقل می کنند.

به گزارش فرارو، اپلیکیشن‌ها و خدمات مفیدی که گوشی‌های هوشمند ارائه می‌کردند در سال 2007 جهان را متحول کردند، اما هیچ‌کس در آن زمان نمی‌دانست که عواقب آن چه خواهد بود. با گسترش لوازم خانگی، ادارات و اتصالات اینترنتی در شهرها، دانشمندان اکنون بیش از هر زمان دیگری در مورد تهدیدات حریم خصوصی هشدار می دهند. امروزه بیش از هر زمان دیگری زندگی ما به دستگاه های هوشمند متصل به اینترنت متصل است و اکنون حداقل بخشی از زندگی ما بدون این دستگاه ها می گذرد.

اینترنت اشیا

در سال‌های اخیر، وسایل، ماشین‌ها و حتی خانه‌های ما طوری طراحی شده‌اند که زندگی را آسان‌تر کرده و بسیاری از کارهای روزمره را که قبلاً انجام می‌دادیم، خودکار کنند. وقتی وارد اتاق می‌شویم و خارج می‌شویم، چراغ‌ها را روشن و خاموش می‌کنند و به ما یادآوری می‌کنند که گوجه‌فرنگی‌هایمان در حال خراب شدن هستند، دمای خانه را با توجه به آب و هوا و ترجیحات همه تنظیم می‌کنند و خیلی کارهای دیگر که معمولاً باید خودمان انجام دهیم. برای انجام این وظایف جادویی، این دستگاه ها به اینترنت نیاز دارند تا داده ها را به یکدیگر متصل کنند. بدون دسترسی به اینترنت، سیستم تهویه هوشمند شما می‌تواند داده‌های مربوط به شما را جمع‌آوری کند، اما نمی‌داند پیش‌بینی آب و هوا چیست، و به اندازه کافی قدرتمند نیست که بتواند تمام اطلاعات مربوط به کارهایی که باید انجام دهد را پردازش کند.

البته این هوشمندی تنها به لوازم خانگی ما محدود نمی شود و محل های کار، مراکز خرید و شهرها در حال هوشمند شدن هستند و این مکان ها دارای الزامات مشابهی برای اتصال دستگاه های هوشمند به اینترنت هستند. در واقع، اینترنت اشیا (IoT) در حال حاضر به طور گسترده در حمل و نقل و تدارکات، کشاورزی و باغبانی و اتوماسیون صنعتی استفاده می شود. در سال 2018، تقریباً 22 میلیارد دستگاه متصل به اینترنت در سراسر جهان مورد استفاده قرار خواهد گرفت و پیش بینی می شود این تعداد تا سال 2030 از 50 میلیارد فراتر رود.

دستگاه های هوشمند در مورد ما چه می دانند؟

دستگاه های هوشمند طیف گسترده ای از داده ها را در مورد کاربران خود جمع آوری می کنند. دوربین ها و دستیارهای امنیتی هوشمند در نهایت دوربین و میکروفون خانه شما هستند که اطلاعات دیداری و صوتی درباره حضور و فعالیت های شما را جمع آوری می کنند. در انتهای طیف، چیزهایی مانند تلویزیون‌های هوشمند از دوربین‌ها و میکروفون‌ها برای جاسوسی از مصرف‌کنندگان استفاده می‌کنند، چراغ‌های هوشمند خواب و ضربان قلب شما را ردیابی می‌کنند و جاروبرقی‌های هوشمند وسایل شما را شناسایی کرده و از هر اینچ از آنها نقشه می‌سازند. گاهی اوقات، این نظارت به عنوان یک ویژگی فروخته می شود. به عنوان مثال، برخی از روترهای Wi-Fi ممکن است اطلاعاتی را در مورد مکان کاربران در خانه جمع آوری کنند و همچنین آن را با سایر دستگاه های هوشمند ادغام کنند تا حرکت را حس کنند.

البته سازندگان این دستگاه‌ها به طور کلی قول می‌دهند که فقط سیستم‌های تصمیم‌گیری خودکار داده‌های ما را ببینند، نه انسان‌ها، اما همیشه اینطور نیست. به عنوان مثال، کارمندان آمازون قبل از افزودن مکالمات خاص با الکسا به سیستم تصمیم گیری خودکار، گوش می دهند، کپی می کنند و تفسیر می کنند. اما محدود کردن دسترسی به داده های شخصی به سیستم های تصمیم گیری خودکار نیز می تواند عواقب ناخواسته ای داشته باشد. هر گونه داده خصوصی به اشتراک گذاشته شده در اینترنت می تواند تهدیدی برای هکرها در هر نقطه از جهان باشد و شایان ذکر است که تنها تعداد کمی از دستگاه های متصل به اینترنت در برابر این سرقت اطلاعات محافظت می شوند.

نقاط ضعف خود را درک کنید.

در برخی از دستگاه‌ها، مانند بلندگوهای هوشمند یا دوربین‌ها، کاربران ممکن است به دلایل حفظ حریم خصوصی آنها را بطور دوره‌ای خاموش کنند. با این حال، قطع کردن دستگاه ها از اینترنت می تواند مفید بودن آنها را به شدت محدود کند. همچنین، هنگامی که در محل کار، مراکز خرید یا شهرهای هوشمند هستید، گزینه ای برای خاموش شدن نخواهید داشت، بنابراین ممکن است حتی اگر دستگاه های هوشمند ندارید، در معرض خطر باشید. بنابراین، به عنوان یک مصرف کننده، مهم است که هنگام خرید، نصب و استفاده از یک دستگاه متصل به اینترنت، تصمیمات آگاهانه اتخاذ کنید و تعادل بین حریم خصوصی و راحتی را درک کنید.

البته این انتخاب همیشه آسان نیست. مطالعات نشان می‌دهد که برای مثال، صاحبان دستیارهای شخصی خانه‌های هوشمند به طور کامل نمی‌دانند کدام دستگاه‌ها داده‌ها را جمع‌آوری می‌کنند، داده‌ها در کجا ذخیره می‌شوند و چه کسی می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد. دولت‌ها در سراسر جهان قوانینی را برای محافظت از حریم خصوصی و کنترل بیشتر افراد بر داده‌هایشان وضع کرده‌اند، مانند قانون حفاظت از داده‌های عمومی اروپا (GDPR) و قانون حفظ حریم خصوصی مصرف‌کننده کالیفرنیا (CCPA). برای مثال، می‌توانید درخواست دسترسی به داده (DSAR) را به سازمانی ارسال کنید که داده‌های شما را از یک دستگاه متصل به اینترنت جمع‌آوری می‌کند. سازمان‌ها موظفند ظرف یک ماه به درخواست‌های این حوزه‌های قضایی پاسخ دهند و مشخص کنند که چه داده‌هایی جمع‌آوری شده است، چگونه در سازمان استفاده شده است و آیا با اشخاص ثالث به اشتراک گذاشته شده است یا خیر.اما همیشه و همه جا. شما نمی توانید چنین درخواستی را به این راحتی مطرح کنید.

آسیب به حریم خصوصی را محدود کنید.

داشتن قوانین روشن گام مهمی در رفع این نگرانی ها است. با این حال، اجرای آنها ممکن است مدتی طول بکشد تا با جمعیت رو به رشد دستگاه های متصل به اینترنت کنار بیاید. در این بین، کارهایی وجود دارد که می توانید برای استفاده از مزایای اتصال به اینترنت بدون ارائه اطلاعات شخصی بیش از حد، انجام دهید. به عبارت دیگر، اگر یک دستگاه هوشمند دارید، می توانید اقداماتی را برای ایمن سازی آن و به حداقل رساندن خطرات برای حریم خصوصی خود انجام دهید.

کمیسیون تجارت فدرال توصیه هایی در مورد ایمن سازی دستگاه های متصل به اینترنت ارائه می کند. دو مرحله اصلی به‌روزرسانی منظم و پیکربندی سیستم‌عامل دستگاه و غیرفعال کردن جمع‌آوری داده‌هایی است که می‌خواهید با دستگاه انجام دهید. اتحاد اعتماد آنلاین همچنین نکات اضافی و چک لیستی را برای اطمینان از استفاده ایمن و خصوصی از دستگاه های متصل به اینترنت کاربران ارائه می دهد.

اگر قصد خرید یک دستگاه متصل به اینترنت را دارید، از منابع مستقلی مانند اطلاعاتی که دستگاه Privacy Not Included Mozilla دریافت می‌کند و سیاست‌های مدیریت داده‌های سازنده چیست، مطلع شوید. با این اطلاعات می توانید نسخه ای از دستگاه هوشمند خود را از سازنده انتخاب کنید که حریم خصوصی کاربران شما را جدی می گیرد. در آخر، به این فکر کنید که آیا واقعاً باید با همه دستگاه های خود هوشمند باشید. به عنوان مثال، آیا حاضرید اطلاعاتی در مورد خودتان ارائه دهید تا بتوانید به صورت شفاهی به دستگاه قهوه خود دستور دهید تا برای شما قهوه درست کند؟ متأسفانه، این رویکرد اغلب ما را در هنگام شروع یک پروژه غرق می کند.

منبع: Science Alert

ترجمه: مصطفی جرفی-فرارو


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم