دولت جلوی رشد بورس را گرفته است


در رفتن کارشناسان بورس می گویند بخشی از ورود سرمایه و نقدینگی افراد و سهامداران خرد در بورس به دلیل مقایسه بازار امسال با سال گذشته و سرمایه گذاری کوتاه مدت در این بازار است. در حال حاضر وضعیت عمومی بازار خوب است و در میان مدت عملکرد بهتری نسبت به سایر بازارها خواهد داشت.

به گزارش فرارو، از سوی دیگر بازدهی کوتاه مدت از بورس در پایان سال انتظار نمی رود که در میان مدت زمان مناسبی برای سرمایه گذاری در بازار است. اما به نظر می رسد بازدهی بورس در سال آینده نسبت به سایر بازارها معقول تر و منصفانه تر باشد اما قابل مقایسه با سال 1399 نیست.

نمی گذارند بورس بالا برود
فردین آقابجرگی کارشناس بورس در گفتگوی فرعون وی ادامه داد: با توجه به اینکه امروز بورس از ثبات نسبی برخوردار است، در روز شنبه شاهد هستیم که به عنوان مثال زمانی که شاخص کل حدود 4000 واحد رشد کرد، بسیاری از خودروها و تابلوهای بانکی در صف خرید قرار گرفتند اما با عرضه سهام این شرکت ها. ، شاخص کل سهام در پایان معاملات منفی شد.

وی افزود: با این شرایط نمی توان انتظار افزایش چشمگیر بورس را تا پایان سال داشت، اکنون مسئولان منتظر هستند تا مذاکرات بورژوازی و هسته ای مسیر جدیدی را برای بورس رقم بزند. به نظر می رسد بازار سهام در حال دور شدن از رکود گذشته است.

آقابزرگی با تاکید بر اینکه بررسی ابعاد مختلف بورس نشان می دهد که بورس از وضعیت نسبتا خوبی برخوردار است، گفت: تسلیم نشو این به این دلیل است که دولت نمی خواهد شاهد افزایش قابل توجهی در آنچه در سال گذشته رخ داد، باشد.

وی گفت: چنین تصمیمی ماهیت سرمایه گذاری در بورس را تغییر می دهد. پس از مدتی این سهامداران نه تنها سود می کنند، بلکه شرایط بازار آن ها را چنان مضطرب می کند که ترجیح می دهند از بازار خارج شوند. از دست دادن یا آزاد شدن سهام آنها.

وی افزود: در مقابل سهامداران بورسی با چشم انداز میان مدت و بلندمدت امروز می توانند نشانه های بنیادی و با پتانسیل بالا را خریداری کنند چرا که در میان مدت و بلندمدت این افراد می توانند سود ببرند. درست است

وی افزود: در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های بورسی از نظر رشد سود و بهره‌وری در وضعیت بسیار خوبی قرار دارند و اگر سرمایه‌گذاران سهام این شرکت‌ها را مثلاً در یک دوره حداقل شش ماهه بر اساس مجمع سالانه خریداری کنند، شرکت‌ها نتیجه خواهند گرفت. سود خوبی در خرداد و تیرماه دارد.لازم به ذکر است که افزایش قیمت بسیار بیشتر از سود است و سهامداران باید این موضوع را در نظر داشته باشند، بنابراین نمی توان در این مدت انتظار افزایش چشمگیری در بازار سهام داشت.

یک کارشناس بازار سهام با اشاره به اینکه تجربه تلخ ریزش بورس در سال 99 درس های بسیاری را برای دولتمردان به همراه داشت، افزود: بنابراین، دولت با کسب سود، تعادل نسبی را که در حال حاضر بازار به دست می آورد، از دست می دهد، بنابراین از رشد هیجانی و سریع بازار سهام جلوگیری می کند، بنابراین سرمایه گذاران نباید انتظار داشته باشند که در کوتاه مدت سود قابل توجهی کسب کنند. یعنی اتفاقات نیمه اول سال 99 در بورس رخ نخواهد داد و در کوتاه مدت دیگر دستاوردهای نجومی به همراه نخواهد داشت.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم