رازهای رکودهای مختلف در بورس تهراناین روزها چه بازار منفی باشد و چه مثبت، آنچه بیش از حد معمول است، فضای ضعیف حاکم بر بورس است. حجم و ارزش معاملات بسیار پایین است و ارقام خردادماه نشان می دهد که خبری از فروش انبوه نیست و سایر معامله گران برای خروج از جلسه آب و آتش نمی زنند. اما دلیل آن چیست؟

به گزارش دنیای اقتصاد، بورس تهران در حال رکود است و در روزهای اوج سال 99 که حدود 30 هزار میلیارد تومان بود، اکنون به مرز تنها 3 هزار میلیارد تومان نزدیک شده اند. این کاهش 90 درصدی در ارزش معاملات سهام است، اما نه به دلیل قفل سهام در محدوده فروش بزرگ، بلکه به دلیل تجارت ضعیف در دو طرف تقاضا و عرضه. هیچ خریدار با انگیزه ای در بازار وجود ندارد و تمایل کمی برای فروش سهام وجود دارد. این در حالی است که طبق آمار در 5 ماهه اول سال 99، 98 درصد از سرمایه واقعی خارج از بورس وارد بازار شد و در این شرایط نوع بازیگران بورس نیز تغییر کرد. علاوه بر این، فضای انتظار به دلیل بلاتکلیفی و البته غیبت یک ماهه خودروسازانی که به تازگی به این شرکت ها پیوسته اند، دلیل اصلی سست بودن تالار شیشه ای تلقی می شود.

این روزها چه بازار منفی باشد و چه مثبت، فضای تنبلی که در تالار شیشه ای ایجاد می شود با حالت عادی متفاوت است. حجم و ارزش معاملات بسیار پایین است و در حال حاضر ارزش کل معاملات در بورس (بورس، فرابورس و بورس) به نزدیک به 3 هزار میلیارد تومان می رسد. این رقم نشان دهنده پایین ترین سطح از ژوئن سال جاری است، اما تفاوت قابل توجهی در کاهش در آن زمان وجود دارد. در آن زمان فضای مورد انتظاری در اقتصاد کشور حاکم بود. در روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری، ذی نفعان ترجیح می دادند با پیش بینی نتیجه انتخابات و رئیس جمهور بعدی، مبالغ سهام خود را نگه دارند و پس از اعلام نتایج، درباره حضور یا عدم حضور در بازار تصمیم بگیرند. حدود 10 ماه. نشان داده نشد. شرایطی که بر دامنه نوسانات بین خطوط فروش سنگینی می کند و منجر به انجماد و کاهش ارزش سهام می شود.

امروزه اینطور نیست. خبری از فروش بزرگ نیست، دیگر خبری از دلالان سهام نیست که آب می اندازند تا از جلسه معاملاتی خارج شوند، نه خریدار در بازار، نه فروشنده ای که تلاش می کند. اما دلیل آن چیست؟ کارشناسان برای وضعیت فعلی تالار شیشه ای چند سناریو ارائه می دهند که هر کدام می تواند وضعیت امروز بورس تهران را توضیح دهد.

محل انتظار به دلیل نامشخص بودن

ابهام و بلاتکلیفی مدت هاست که نه تنها بر بورس تهران بلکه بر سایر معاملات بازار ملک نیز سایه افکنده است، وضعیتی که توانایی سرمایه گذاران را در پیش بینی روند بازار ضعیف کرده است. در سایه این بلاتکلیفی البته با چاشنی سیاست های نادرست اقتصادی، فضای مورد انتظاری بر بازار حاکم شده که در کاهش ارزش معاملات بورس نیز به خود اهمیت داده است. کارشناسان می گویند ضعف تقاضا مهم ترین عامل رکود بورس است. اکنون علاوه بر این تقاضای ضعیف، ذینفعان قصد انحلال سهام خود را ندارند و چشم انداز روشنی از آینده اقتصادی و سیاسی کشور دارند.

یک ماه بدون ماشین

در پی اختلاف بر سر افزایش قیمت خودرو در اواسط مهرماه و لغو افزایش قیمت ها طی 48 ساعت آینده، این سهامداران خودرو جریمه شدند و حدود یک ماه شاهد دارایی های سه خودروساز معلق بودند. اگرچه روز گذشته بالاخره قفل ها باز شد و شاهد بازگشت خودروها در معاملات بورس بودیم، اما غیبت آنها در ماه گذشته افت قابل توجهی در ارزش معاملات داشت. این نظرسنجی نشان داد که خودروسازان از جمله گروه هایی هستند که دارای بالاترین اوراق قرضه هستند. سه خودروساز ثابت شامل خودرو، خساپا و خپر 30 درصد سهام شناور برآورد شده و همواره سهم قابل توجهی در ارزش کل معاملات سهام داشته اند. با پایان یافتن این نشانه ها، اما رکود معاملات سهام نیز بیش از گذشته به نظر می رسید و ارزش معاملات بورس تنها 2 هزار میلیارد تومان را تجربه می کرد.

هنرمندان مختلف امروزی

اخیرا «دنیای اقتصاد» در گزارشی از خروج 97 درصد سهامداران خرد از گروه خبر داده که به مجموع بورسیه های پنج ماهه سال 99 اضافه شده است. آمارها نشان می دهد از ابتدای سال تا 19 مرداد 99 که شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران به قله خیره کننده 28 میلیون و 780 هزار واحدی رسید، بیش از 95 هزار میلیارد تومان پول واقعی از معاملات بورس جذب شد. . از آن زمان با تغییر جهت نماگرهای بورس، شرایط نیز تغییر کرد و در بیشتر روزها واقعیت در نقش فروشنده ظاهر شد که منجر به خروج 93 هزار میلیارد تومان از این گروه سهامی شد. فعالان بازار تا پایان معاملات روز چهارشنبه 17 آذر. به این ترتیب به نظر می رسد تا کنون حدود 98 درصد سهامداران جدید وارد بورس شده اند که باید به بهانه کسب سود بیشتر از حد معمول در سایر بازارها از شدت تورم و کاهش ارزش سرمایه گذاری های خود مصون ماند. ، راه خروج پذیرفته است. کدام سهامداران، طبق شواهد، بیشترین علاقه مندی به معاملات را داشتند.

حالا که سهامداران احساسی بورس را ترک کرده اند، چه گروهی از دلالان در تالار شیشه ای مانده اند؟ امروزه کارشناسان بورس اوراق بهادار تهران را در سه گروه طبقه بندی می کنند.

سهامداران باتجربه: کارشناسان بر این باورند که در حال حاضر معامله گران سهام اکثریت سهامدارانی هستند که قبلاً چنین نوساناتی را تجربه کرده اند و می دانند که کاهش قیمت ها دائمی نخواهد بود. نزدیک ترین نمونه، بزرگترین رکود تاریخ بورس در سال های 92 تا 94 است که بیش از 700 روز به طول انجامید و شاخص کل بورس تهران بیش از 30 درصد سقوط کرد. رکودی که بسیار شبیه به رکود فعلی بورس است، بالاخره یک روز به پایان رسید و مدتی آن بورس های صبور سودهای خوبی به دست آوردند.

سهامداران ارزشی: دسته دوم معامله گرانی که امروز در بورس باقی مانده اند، سهامدارانی هستند که همواره به پرتفوی خود از دیدگاه بنیادی و تحلیلی نگاه کرده اند و اکنون معتقدند سهامی که در اختیار دارند از هر لحاظ ارزشمند است و دلیلی برای این کار ندارند. . از دارایی های ارزشمند آنها قدردانی کنید. چوب حراج. هر روز و هر دقیقه، این معامله گران تمام متغیرهای اساسی موثر بر معاملات سهام را پیش بینی می کنند و این متغیرها را به سود تحلیلی سهام خود تبدیل می کنند و با اطمینان در انتظار آینده درخشان پرتفوی خود هستند.

سهامدارانی که آبشان تمام شده است: گروه دیگری از معامله گران بورس تهران نیز به نظر می رسد سهامدارانی باشند که در 16 ماه گذشته بیش از نیمی از دارایی خود را از دست داده اند. این گروه از بازرگانان را احتمالاً می توان به دو گروه تقسیم کرد. گروهی از ذینفعان متاثر که راه دیگری برای جبران زیان خود نمی شناسند و اکنون برای بهره مندی از رویکرد بلندمدت معاملات بازار سهام به کارشناسان متکی هستند، تنها سیاست خویشتنداری و انتظار را در پیش گرفته اند و گروهی دیگر. این گروه باید برای انتقال سرمایه خود ریسک بیشتری بپذیرد. در بازار دیگری که چشم انداز آن چنان که باید مشخص نیست، تنها می توانند به آینده بورس امیدوار باشند.

Marisol Snow

خیلی پایین میاد کارآفرین حرفه ای. پیشگام بیکن. ادم شبکه های اجتماعی متعصب موسیقی هاردکور. پزشک اینترنت.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین مشاور کنکوربهترین اکستنشن مژه اصفهانخبرdigital currency tutorialدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency channelGuide to buying household appliances