رمزگشایی از سفر نفتالی بنت به اماراتدر رفتن نیویورک تایمز روز یکشنبه (21 دسامبر) از سفر نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل به امارات متحده عربی خبر داد.

نیویورک تایمز می نویسد: «نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل اولین رهبر اسرائیل بود که در سفر اخیر خود به امارات متحده عربی به امارات متحده عربی سفر کرد.

به گفته برخی از کارشناسان و تحلیلگران، این سفر جلوه ای از تقویت روابط بین اسرائیل و بخش هایی از جهان عرب است. این روند از پاییز 2020، زمانی که اسرائیل روابط خود را با چهار کشور عربی، از جمله امارات متحده عربی، بر اساس توافقنامه صلح ابراهیم عادی کرد، سرعت گرفته است. البته امارات از قبل روابط پنهانی و پشت پرده ای با اسرائیل دارد.

علاوه بر این، سفر اخیر نفتالی بنت به امارات نشان می دهد که با وجود خروج نتانیاهو و ترامپ به عنوان دو رهبر سیاسی که زمینه را برای عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل فراهم کرده است، برنامه اصلی آنها عادی سازی روابط است. و اسرائیل) هنوز زنده است.

به گفته فررو-والدنر، نفتالی بنت در شرایطی به امارات سفر کرد که بنیامین نتانیاهو پیش از این چندین بار قصد سفر به امارات را داشت و از آن برای منافع انتخاباتی خود استفاده کرد. اما سفر وی به امارات هر بار به دلیل محدودیت‌های ناشی از ویروس کرونا و همچنین سایر مسائل سیاسی لغو شد.

از آن زمان، اعضای کابینه اسرائیل چندین بار به امارات سفر کردند، هرچند اولین سفر نفتالی بنت به امارات توسط نخست وزیر اسرائیل انجام شد. بنت پیش از سفرش به امارات گفت که سفر او نشان داد که روابط بین تل آویو و ابوظبی عالی و البته رو به گسترش است. وی بر تقویت روابط دوجانبه بین دو کشور تاکید کرد.

برخی ناظران و تحلیلگران بر این باورند که سفر اخیر بنت بنت به امارات نشانه تغییر نگرش نسبت به کشورهای حاشیه خلیج فارس به ویژه امارات متحده عربی در پس زمینه تهدید ایران هسته ای است. . در این زمینه برخی نیز می گویند که مسئله ایران برای کشورهای عربی فوریت بیشتری دارد تا مناقشه فلسطین و اسرائیل. در این راستا، امارات متحده عربی که زمانی بازیگر مرزی منطقه ای بود، اخیراً با استفاده از منابع عظیم نفتی خود برای فروش نفت و ارائه کمک های نظامی گسترده به شبه نظامیان، به یک بازیگر اصلی در خاورمیانه تبدیل شده است. و متحدانش در مصر، لیبی، یمن و دیگر کشورهای منطقه.

برای چندین دهه، تنها مصر و اردن روابط رسمی با اسرائیل داشتند و دیگر رهبران جهان عرب ترجیح دادند روابط رسمی با اسرائیل را تا تشکیل کشور فلسطین به تعویق بیندازند. با این حال، پس از سال ها روابط پنهانی و پشت پرده با اسرائیل، امارات بالاخره در آگوست 2020 پس از وعده الحاق بخش هایی از کرانه باختری اشغالی، روابط آشکار و پنهان خود را با تل آویو رسمی کرد. آغاز شده. پس از مدتی کشورهایی مانند بحرین، مراکش و سودان پا جای پای امارات گذاشتند و سعی کردند روابط خود را با اسرائیل عادی کنند. این موضوع رهبران فلسطینی را بر آن داشته تا این تصمیم را «خیانت» بنامند.

رهبران اماراتی از زمان عادی سازی روابط با اسرائیل، نقش بسیار کمی در پرونده فلسطین ایفا کرده اند و در عوض به دنبال تقویت روابط با اسرائیل، مهمترین موضوع فعلی در سیاست خارجی آنها، یعنی ظهور ایران هسته ای، بوده اند. اسرائيل.

ارزش تجارت بین امارات و اسرائیل نیز در چند وقت اخیر به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. بر اساس آمار، در هفت ماهه اول سال 2021، تجارت دوجانبه بین دو طرف از 600 میلیون فراتر رفته است (این رقم بر اساس اطلاعات به دست آمده از منابع اسرائیلی است). این رقم 50550 میلیون بیشتر از میزان روابط دوجانبه در مدت مشابه سال 2020 است. این بار بانک‌ها، دانشگاه‌ها، خطوط هوایی و شرکت‌های فناوری دو طرف قراردادهای مختلفی امضا کرده‌اند و نیروهای اماراتی و اسرائیلی تمرین‌های نظامی مشترکی برگزار کرده‌اند. امارات همچنین یک صندوق سرمایه گذاری 10 میلیاردی برای اجرای پروژه ها در اسرائیل ایجاد کرده است.

اسرائیل اخیراً به دنبال بهبود روابط با بحرین و مراکش بوده است. با این حال، سؤالاتی در مورد امکان ادامه توافق عادی سازی با سودان وجود دارد. از زمان امضای توافقنامه عادی سازی بین اسرائیل و سودان در ژانویه امسال، روابط دو طرف تغییر چندانی نکرده است. دو طرف حتی سفیران خود را مبادله نکرده اند و شورش اخیر سودان توافق کلی برای عادی سازی روابط بین دو طرف و امکان سنجی آن را مورد تردید قرار داده است.

در این زمینه، امید زیادی وجود دارد که عربستان سعودی (که روابط نزدیکی با امارات دارد و در عین حال تا حدودی نگران ایران و افزایش قدرت آن است) پنجمین کشور عربی باشد که روابط خود را با رژیم سلطنتی اسرائیل عادی می کند. ، مطرح و شکل می گیرد. امارات و عربستان سعودی مسائل سیاست خارجی مشابه زیادی دارند، اما همیشه با هم کار نمی کنند. در سال 2019، امارات شروع به خروج نیروهای خود از یمن کرد. این کشور در سال های اخیر به عنوان ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در مبارزه با گروه انصارالله یمن فعال بوده است. در اوایل سال جاری، دو کشور مناقشات گسترده ای را در مورد افزایش تولید نفت تجربه کردند. امارات نیز در روند مدرنیزاسیون سریعتر از سعودی ها حرکت می کند. همانطور که اخیرا مشاهده کردید، این کشور اعلام کرده است که تعطیلات آخر هفته خود را مانند تعطیلات غربی تغییر می دهد.

عربستان سعودی گفته است تا زمانی که توافق صلح اسرائیل و فلسطین به دست نیاید، روابط خود را با اسرائیل عادی نخواهد کرد. پیشتر گزارش شده بود که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق اسرائیل در نوامبر 2020 به طور محرمانه با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی دیدار کرده است. با این حال مقامات سعودی به شدت هرگونه ملاقات با مقامات اسرائیلی را تکذیب می کنند.

با این حال، حتی در امارات متحده عربی، احتیاط گسترده وجود دارد که روابط این کشور با اسرائیل نباید بیش از حد مورد توجه قرار گیرد. نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل در سفر اخیر به امارات از تیمی از روزنامه نگاران اسرائیلی دعوت کرد تا با وی دیدار کنند. با این حال مقامات اماراتی از برگزاری کنفرانس مطبوعاتی برای نخست وزیر اسرائیل خودداری کردند و حتی از خبرنگاران اسرائیلی در کاخ ولیعهد امارات استقبال نکردند.

Cassie Wells

حل کننده مشکل به طرز خشمگینانه ای فروتن. ماون فرهنگ پاپ استاد عمومی موسیقی. متعصب وب هیپستر پسند. ارتباط دهنده.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی اصفهاندانشگاهdigital currency tutorialdigital currency channelGuide to buying household appliances