روبل گشت روسیه سقوط کرد


روسیه با شروع جنگ اوکراین، تحریم های جهانی علیه اقتصاد روسیه گسترش یافت. هدف اصلی تحریم ها محدود کردن دسترسی به ذخایر ارزی و منابع مالی کشور است. روز دوشنبه ارزش پول روسیه کاهش یافت بنابراین نسبت دلار به روبل به بالاترین سطح تاریخی 118 واحد رسید. در این شرایط بانک های روسیه به دلیل هجوم مردم برای تبدیل روبل به ارزهای دیگر با مشکل نقدینگی مواجه شدند. در واکنش به بحران ارزی، بانک مرکزی روسیه سه سیاست مشخص را اجرا کرد: «در اقدامی بی‌سابقه، نرخ بهره دو برابر شده و به 20 درصد رسیده است» تا به کمک صادرکنندگان بزرگ نفت به بانک مرکزی کمک کند و مجبور شد درآمدهای ارزی خود را کاهش دهد. 80 درصد «تزریق بازار» و «وام های خارجی و انتقال ارز توسط اتباع خارجی ممنوع شد.» اما در بلندمدت به دلیل ضعف اقتصاد روسیه، هزینه های بالای ادامه، ارزش روبل دوباره کاهش خواهد یافت. جنگ و تمدید تحریم ها

به گزارش دنیای اقتصاد، پس از شروع جنگ روسیه و اوکراین، اقتصاد روسیه رشد کرد. پس از لغو تحریم ها علیه روسیه، روبل به پایین ترین حد خود رسید. اقدام اخیر شهروندان روسیه را بر آن داشته تا برای تبدیل روبل به ارز خارجی در مقابل صرافی ها صف بکشند.

بانک مرکزی روسیه اعلام کرده است که شبکه بانکی به دلیل برداشت پول نقد از مشتریان با بحران نقدینگی مواجه است. در واکنش به کاهش ارزش روبل، بانک مرکزی نرخ بهره را از 10 درصد به 20 درصد افزایش داد تا ثبات پول را در کوتاه مدت تضمین کند. از سوی دیگر بانک مرکزی در تصمیم دیگری اعطای وام ارزی یا خروج ارز از کشور را ممنوع کرد. برخی از شرکت های صادرکننده نیز مجبور شدند 80 درصد منابع خود را به بانک مرکزی روسیه بفروشند.

دستگاه راحت در مدت زمان کوتاه

وضعیت رو به وخامت اقتصاد روسیه، روبل را در برابر دلار به پایین ترین سطح خود در تاریخ رساند. در این شرایط، بانک مرکزی روسیه تصمیم گرفت تا نرخ بهره را تا 20 درصد افزایش دهد. تصمیم درست در شرایط سخت و بحرانی. اگرچه این تصمیم برای برقراری آرامش موقت در بازار ارز روسیه کوتاه مدت بود، اما تمدید تحریم ها و شوک اقتصادی جنگ احتمالاً باعث افزایش نرخ ارز در روسیه می شود.

به گزارش فایننشال تایمز، بانک مرکزی روسیه روز دوشنبه نرخ بهره را بیش از دو برابر کرد تا بازارهای مالی این کشور را تثبیت کند، روبل پس از تحریم های غیرعادی غرب 29 درصد کاهش یافت. بانک مرکزی در یک تصمیم اضطراری با افزایش نرخ بهره اصلی خود از 9.5 درصد به 20 درصد گفت: «محیط بین المللی برای اقتصاد روسیه به طرز چشمگیری تغییر کرده است».

به گزارش بلومبرگ، پس از اینکه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، نیروهای هسته ای خود را در حالت آماده باش قرار داد، ایالات متحده، اروپا و بریتانیا تحریم هایی را برای قطع روابط با روسیه اعمال کردند. دلار روز دوشنبه در برابر روبل به 118 رسید که پایین ترین سطح واحد پول روسیه است. البته آخرین آمار نشان می دهد که نرخ برابری در روز گذشته تقریباً 100 واحد نوسان داشته است، اما کارشناسان معتقدند در کوتاه مدت ممکن است این نرخ به سطح بالایی برسد.

درس های روسی برای ترکیه

شدت تحریم ها و وضعیت اقتصاد روسیه در هفته های اخیر، بانک مرکزی این کشور را تحت فشار فوق العاده ای قرار داده است. اما رئیس کل بانک مرکزی که پیش از این اقدامات مناسبی را برای ایجاد ثبات در بازار ارز کشور انجام داده بود، با استفاده از ابزارهای نرخ سود توانست در کوتاه مدت بازار و انتظارات را با وجود جنگ تا حدودی مدیریت کند و خطر تحریم نیز وجود دارد. . در بلندمدت شرایط را تغییر دهید و کار را برای بانک مرکزی سخت کنید. تصمیم بانک مرکزی روسیه در شرایطی است که ترکیه در شرایطی که خطر جنگ و تحریم را تهدید نمی کند، از ابزارهای اصولی استفاده نکرده و به اشتباه سعی در آرام کردن ارز داشته است. اردوغان به طور تقلبی نرخ بهره را فقط برای گروهی از افراد ثروتمند افزایش داد، در حالی که برای مردم عادی نرخ تورم بسیار کمتر بوده است.

استراتژی بانک مرکزی روسیه

روز دوشنبه، الویرا نابیلینا، رئیس بانک مرکزی روسیه، گفت که این بانک 11 میلیارد دلار برای دفاع از روبل در پنجشنبه گذشته هزینه کرده است. اما ایالات متحده و متحدانش روز شنبه تحریم ها را لغو کردند و بانک مرکزی روسیه را به دلیل محدود کردن استفاده از ذخایر بین المللی هدف قرار دادند. نابیلینا روز دوشنبه گفت که قدرت مداخله بیشتر بانک مرکزی را کاهش داده است. متحدان غربی همچنین موافقت کردند که برخی از طلبکاران کشور را از سیستم پیام رسانی سوئیفت که زیرساختی کلیدی برای پرداخت های جهانی است، حذف کنند.

روس‌ها صف‌های طولانی برای برداشت پول از دستگاه‌های نقدی دارند، در حالی که بانک مرکزی مکانیسم مشخصی برای تثبیت اقتصاد و ارز خود ندارد. الزویر نابیولینا در نشست خبری دیگری در روز دوشنبه گفت که برخی از بانک ها به دلیل مراجعه مشتریان برای برداشت پس انداز خود با کمبود نقدینگی مواجه هستند، اما بانک مرکزی به روش های مختلف و با سیاست انعطاف پذیرتر کار خواهد کرد. همه بانک ها به پول نقد نیاز دارند. به نظر می رسد تلاش های رئیس کل بانک مرکزی در کوتاه مدت تا حدودی اوضاع را آرام کرده است، اما ادامه تحریم ها و پیامدهای جنگ ممکن است بانک مرکزی را خالی کرده باشد.

اقدامات اضافی برای حفظ روبل

روز دوشنبه، پوتین یک طرح کنترل سرمایه را معرفی کرد که روس ها را از انتقال ارز خارجی یا وام دادن به ارز خارجی از روز سه شنبه منع می کرد. بانک مرکزی و وزارت دارایی روسیه همچنین به صادرکنندگان نفت از جمله شرکت های بزرگ انرژی مانند گازپروم و روس نفت دستور داده اند 80 درصد از درآمد ارزی خود را در بازار بفروشند زیرا کشور بانک مرکزی توانایی تزریق ارز خارجی به سیستم مالی را دارد. محدود. .

کارشناسان بازار مالی تخمین می زنند که شرکت های صادراتی روسیه می توانند ماهانه بین 4444 میلیارد تا 4848 میلیارد برای کمک به ثبات روبل کمک کنند. اگر قیمت نفت و گاز در سطح فعلی باقی بماند و صنایع انرژی روسیه تایید نشوند، برای چند هفته پول در بازارهای مالی قرار می‌گیرد. بانک مرکزی روسیه همچنین اعلام کرد که فروش سهام و اوراق بهادار خارجی در حال حاضر ممنوع است، اما نگفت که دامنه این ممنوعیت چقدر خواهد بود. علاوه بر این، خرید طلا را از بازار داخلی آغاز خواهد کرد.

دیوید مارش، رئیس مجمع رسمی موسسات مالی و مالی در مصاحبه با CNN گفت: نوسانات در بازارهای روسیه نشان می دهد که تصمیم برای مسدود کردن دارایی های بانک مرکزی روسیه توسط ایالات متحده و سایر کشورهای غربی گرفته شده است. حرکت بسیار موثر به گفته وی، این اقدام مهمتر از مسدود کردن سوئیفت بود که با الحاق آلمان ممنوعیت خود را شکست. روسیه در سال‌های اخیر 30630 میلیارد ذخایر خارجی جمع‌آوری کرده است که بالاترین میزان در تاریخ است و مارش معتقد است که این به کاهش تحریم‌ها و کاهش درآمدهای صادراتی این کشور کمک می‌کند. اما مسدود شدن این دارایی ها محاسبات روسیه را تغییر خواهد داد. رئیس اتحادیه اروپا روز یکشنبه اعلام کرد که اتحادیه اروپا دارایی های بانک مرکزی روسیه را مسدود می کند. به گفته مارش، این اقدام تراکنش های بانک مرکزی روسیه را مسدود می کند و انحلال دارایی های خود را برای این کشور غیرممکن می کند.

وضعیت اوراق قرضه خارجی

وضعیت اوراق قرضه خارجی روسیه نیز در بحران است. بر اساس اطلاعات دیگر، بزرگترین اوراق قرضه خارجی روسیه با مجموع بدهی 777.7 میلیارد در سال 2047، بیش از نیمی از ارزش خود را در روز دوشنبه از دست داد و به حدود 30 سنت در هر دلار رسید.

برخی از سرمایه گذاران حدس می زنند که روسیه ممکن است به دلیل شرایط دشوار تجاری، وام های خود را نپرداخت. بانک مرکزی روسیه روز دوشنبه تایید کرد که معاملات سهام و مشتقات در بورس مسکو به حالت تعلیق درآمده است. با این حال، سهام متمرکز روسیه در بازارهای دیگر در سراسر جهان به شدت کاهش یافت. در این زمینه، مسکو به طور فزاینده ای به حاشیه بازارهای جهانی فشار می آورد.نروژ روز یکشنبه اعلام کرد که 3 صندوق نفتی 1.3 تریلیون آن، بزرگترین صندوق دارایی مستقل جهان، در دارایی های روسیه سرمایه گذاری کرده است. Kari مسدود شده و اخراج آنها آغاز شده است. بریتیش پترولیوم همچنین اعلام کرده است که 20 درصد از سهام خود در شرکت نفت دولتی روسیه را که از سال 2013 در اختیار دارد، تقسیم خواهد کرد و به مشارکت روسیه با سایر شرکت های بزرگ غربی پایان می دهد. در این شرایط، روبل هفته گذشته به شدت ضربه خورد و به پایین ترین سطح خود از زمان تهاجم و اعمال تحریم های آمریکا و اروپا رسید.

تهدیدی برای بازارهای مالی جهان

تحلیلگران بر این باورند که تحریم های غرب می تواند صدمات بلندمدتی داشته باشد. جرج سراوالوس، تحلیلگر دویچه بانک، در یادداشتی برای مصرف کنندگان نوشت: «به عبارت ساده، توانایی روسیه برای انجام تجارت با هر مؤسسه مالی بین المللی به شدت آسیب می بیند زیرا اکثر بانک های بین المللی از سوئیفت استفاده می کنند.»

گفته می شود که بازارهای ارز در هفته جاری به دلیل اثرات نامشخص انجماد دارایی ها بر نقدینگی جهانی، شرایط مالی کمی را با وخامت مواجه می کنند. انتظار می رود بانک مرکزی اروپا، فدرال رزرو و سایر بانک های مرکزی در صورت نیاز حمایت قوی ارائه کنند. روز جمعه، آژانس رتبه‌بندی اس اند پی گلوبال، رتبه‌بندی بدهی روسیه را به شدت مورد انتقاد قرار داد و به این دلیل ترسید که حمله نظامی به اوکراین می‌تواند به شدت به بازارهای مالی این کشور آسیب برساند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم