زنان؛ ریسک بزرگ!दार “در” فوتبال ایران دیگر حول همان “پاشنه” نمی چرخد. اگر تا همین اواخر می‌توانست با روش‌های قدیمی و لابی‌های داخلی-خارجی با تهدیدات کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا مقابله کند، دیگر این فرمول جواب نمی‌دهد و «سیاست اطمینان بخشی» مانند فواره‌ای شده است که برای آن‌ها نقاشی شده است. بستر دو نهاد و فوتبال گم شده است.

به گزارش شرق، بررسی چنین اتفاقی زمان زیادی نمی گذرد و کافی است به تصمیم اخیر کنفدراسیون فوتبال آسیا برابر استقلال و پرسپولیس که باعث شد این دو تیم از لیگ قهرمانان 2022 حذف شوند، اشاره کنیم. در واقع کنفدراسیون فوتبال آسیا پیام روشنی داده است که به وعده های پوچ مسئولان فوتبال ایران عمل می کند و حاضر به مماشات بیشتر نیست. پرسپولیس و استقلال در دور اول از لیگ قهرمانان آسیا حذف شدند و حالا تهدید بزرگ دیگری در راه است.

اما در مقایسه با نحوه برخورد فیفا با فوتبال ایران در آینده نزدیک، برخورد AFC با فوتبال ایران ناچیز به نظر می رسد! ماجرا مستقیماً به موضوع حضور زنان در ورزشگاه می رسد که فیفا برای آن زمان کافی و از طرفی تعهد لازم را به مقامات ایرانی داده است. نکته مهم این است که جانی اینفانتینو رئیس فیفا شخصا با حسن روحانی رئیس جمهور وقت دیدار کرد و به او قول داد که درهای ورزشگاه به روی زنان باز شود.

حسن روحانی زمانی که در دولت بود تنها یک بار موفق به انجام این کار شد. او استادیوم را برای حضور بانوان برای بازی در تیم ملی ایران مقابل کامبوج باز کرد تا به فیفا نشان دهد که به قول خود موفق بوده است. اما فیفا به یک بازی هم بسنده نکرده و با گرفتن تعهد از محمدرضا داورزنی، معاون وقت وزیر ورزش و رئیس وقت فدراسیون فوتبال برای حل موضوع ورود زنان به ورزشگاه، به حجت خود عمل کرده است. به ویژه، فیفا پیش از این نامه‌ای به فدراسیون فوتبال ایران ارسال کرده است (که در تیتر نامه سوئیس در روزنامه «شرق» منتشر شده است) که در آن مسئولان ورزش ایران قول داده‌اند در بازی‌های ملی فقط درهای ورزشگاه را ببندند. ، اما باید در تمام بازی های لیگ به روی بانوان باز باشد تا از این پس بانوان نیز مانند آقایان بتوانند بلیت بخرند، به استادیوم بروند و بازی های فوتبال را از نزدیک تماشا کنند.

اکنون ضرب الاجل گذشته است و فیفا به بحث خود پایان داده است. پس از این هیچ اقدامی صورت نخواهد گرفت و اگر مسئولان ورزش ایران بخواهند به دلایل غیرمنطقی از ورود زنان به ورزشگاه جلوگیری کنند، باید منتظر ماند و دید که این موضوع چه تاثیر جدی بر فیفا فوتبال ایران می تواند داشته باشد.

در این بین دو اتفاق افتاد که نتوانست کمک چندانی به فوتبال ایران کند. اول تغییر دولت و آمدن ابراهیم رئیسی. او پیش از این به صراحت درباره ورود زنان به ورزشگاه ها صحبت کرده بود که نگرانی عمده ای برای زنان نیست. بسیاری از نزدیکان وی در دولت این نظر را بیان کرده اند. همچنین چند تن از نمایندگان مجلس نیز به صراحت مخالفت خود را با حضور زنان در ورزشگاه اعلام کرده اند. مواردی که در رسانه ها منعکس شده است، فیفا را حساس تر کرده است.

علاوه بر این اظهارنظرها، مسئولان فوتبال ایران به دلایل ذکر شده هنوز نتوانسته اند مجوز حضور بانوان در ورزشگاه را بگیرند. آنها به بهانه شیوع ویروس کرونا از ورود تماشاگران به ورزشگاه منع کردند، اگرچه بسیاری از مراسم مذهبی و فرهنگی در این خانه برگزار می شود. البته واضح است که دلیل اصلی عدم تماشای بازی در فوتبال ایران به حضور بانوان مربوط می شود، زیرا فیفا دیگر قانع نشده است که تماشاگران فوتبال ایران فقط مردان باشند.

البته این ترفند تنها برای مدت کوتاهی بدون تماشاگر جواب می دهد چرا که جانی اینفانتینو رئیس فیفا روز هفتم برای تماشای دیدار مقدماتی جام جهانی مقابل عراق بار دیگر به ایران سفر خواهد کرد. ظاهرا دلیل حضور او در ایران برای این بازی مشاهده ماجرای ورود زنان به ورزشگاه بوده است. اینجاست که بحث محرومیت تماشاگران دیگر قابل توجیه نیست و باید برای همیشه حل و فصل شود.

در واقع، اکنون که کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) به عنوان یک نهاد کوچک، به سادگی دو تیم بزرگ ایرانی در آسیا را به دلیل ناتوانی در عمل به وعده های خود کنار گذاشته است، چه تضمینی وجود دارد که فیفا به عنوان یک نهاد قدرتمندتر ببخشد. ? مسئولان فوتبال و فوتبال در ایران؟ و آیا نمی دانست که در وادی وعده ای است؟


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم