ساخت دقیق ترین نقشه سه بعدی کیهان


در رفتن تیمی از ستاره شناسان در حال کار بر روی نقشه ای سه بعدی از جهان هستند که دقیق ترین نقشه جهان است و می تواند به دانشمندان در درک منشاء جهان و مسیر آن کمک کند.

به گزارش فرارو، این نقشه شامل 7.5 میلیون کهکشان اولیه از 35 میلیون کهکشان است که اطلاعات بسیار دقیقی را ارائه می دهد. این تصویر شگفت انگیز شبکه جهانی کهکشان ها را در فاصله میلیاردها سال نوری از ما نشان می دهد. اما این تنها آغاز یک پروژه هفت ماهه است. این مطالعه پنج ساله به توضیح انرژی تاریکی که 68 درصد کیهان را تشکیل می دهد کمک خواهد کرد.

دانشمندان از ابزارهای طیف‌سنجی انرژی تاریک (DESI) برای این پروژه استفاده می‌کنند و قطعه‌ای را با استفاده از 5000 فیبر نوری ایجاد کرده‌اند که میدان بینایی تلسکوپ را بزرگ‌نمایی می‌کند. این پروژه هر ماه حدود یک میلیون کهکشان را به لیست موجود اضافه می کند. پس از تکمیل نقشه و با اطلاعات مربوط به 11 میلیارد سال پیش، انتظار می رود ستاره شناسان بتوانند منشاء جهان و مسیر آن را درک کنند.

“هی [پروژه]این به شما کمک می کند تا سرنخ هایی در مورد ماهیت انرژی تاریک پیدا کنید. “ما در مورد نقش ماده تاریک و کهکشان ها در شکل گیری کهکشان ها و چگونگی تکامل جهان بیشتر خواهیم آموخت.”

به گفته فارو، محققان در تلاش هستند تا از داده ها برای یافتن چگونگی رفتار سیاهچاله های متوسط ​​در کهکشان های کوچک استفاده کنند. تلسکوپ DESI تاکنون 7.5 میلیون کهکشان را نقشه برداری کرده است و قصد دارد تا پایان ماموریت خود در سال 2026، 27.5 میلیون کهکشان را به آن اضافه کند.

ویکتوریا فاوست، محقق دکترا در مرکز نجوم فراکهکشانی دانشگاه دورهام، که او نیز در این پروژه مشارکت دارد، گفت که DESI در حال فهرست کردن اجرام سبک‌تر و قرمزتر از اجرام کشف‌شده قبلی است. او گفت: «ما در حال یافتن سیستم‌های عجیب و غریب با نمونه‌های بزرگی از اشیاء کمیاب هستیم که قبلاً نتوانسته‌ایم جزئیات آن‌ها را بررسی کنیم. لازم به ذکر است که DESI بر روی تلسکوپ Nicholas U Mile در آریزونا نصب شده است.

ساخت دقیق ترین نقشه سه بعدی کیهان

ماده تاریک نوعی ماده است که در نجوم و کیهان شناسی به عنوان نتیجه مقدار معینی جرم بیشتر از جرم دیده شده در جهان تصور شده است. ماده تاریک مستقیماً از طریق دوربین دوچشمی قابل مشاهده نیست، به خصوص ماده تاریک نور یا سایر امواج الکترومغناطیسی را جذب یا منتقل نمی کند. به عبارت دیگر ماده تاریک ماده ای است که به نور واکنش نشان نمی دهد. در عوض، وجود و خواص ماده تاریک را می توان به طور غیرمستقیم از تأثیر گرانش بر ماده مرئی، تشعشع و ساختار عظیم جهان استنباط کرد.

منبع: گجت ها

ترجمه: مصطفی جرفی-فرارو


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم