ستاره های سربازان فوتبال ایران چه کسانی بودند؟این روزها ماجرای پیوستن محمدحسین مرادمند و سیوش یزدانی در این لیست به سوژه داغ فوتبال ایران تبدیل شده است. این موضوع جدیدی نیست و در سال های اخیر شاهد جذب ستاره های لیگ برتری زیادی بوده ایم. بازیکنانی که به جای دریافت حقوق میلیاردی و بازی برای تیمی که به آن تعلق دارند، مجبور می شوند به تیم نظامی بپیوندند و درآمد بسیار کمی کسب کنند. در این گزارش به چند ستاره سرشناس لیگ برتری می پردازیم که مجبور به حضور در تیم نظامی شدند.

حسین ماهی و عرش افشین

اسامی دو بازیکن سرشناس فوتبال ایران نیز جزو کسانی بود که کارت پایان خدمت جعلی داشتند. هر دو بازیکن در نیم فصل اول لیگ 94-93 به ملوان پیوستند و در این تیم خدمت کردند.

آرش افشین که قبل از ملوان یکی از بهترین استعدادهای فوتبال ایران بود، به شدت سقوط کرد و دیگر نمی تواند قدرت سابق خود را به نمایش بگذارد. او پس از ملوان به استیگلال پیوست و حضوری ناموفق در این تیم داشت. استقلال خوزستان، فولاد (دو قسمتی) و شهرداری آستارا دیگر تیم هایی بودند که افشین برای آنها بازی کرد. افشین 32 ساله که انتظار می رفت به لیل فرانسه بپیوندد عملکرد نسبتا خوبی برای خیبر خرم آباد در دسته اول داشت.

حسین ماهی برخلاف افشین وضعیت بهتری داشت و پس از گذراندن دوران سربازی به پرسپولیس بازگشت. ماهی نیز کاپیتان پرسپولیس شد و با این تیم دو قهرمانی لیگ برتر را به دست آورد. او پس از مصدومیت شدید در پرسپولیس به نساجی پیوست و هم اکنون در سایپا بازی می کند.

علی حمودی

سرباز دروازه با علی حمودی محافظ سابق استاگلال و سربازان و افشاگری علی دایی مبنی بر فسخ جعلی کارت خدمت این بازیکن آغاز شد. او که در آن سال ها یکی از بهترین راست های فوتبال ایران بود، در نیم فصل اول لیگ چهاردهم با لو رفتن کارت معافیت جعلی اش به تراکتورسازی پیوست.

مهدی پور، پهلوان و اسماعیلیفر

سه بازیکن سابق ذوب آهن که در حال حاضر ستاره های استقلال، پرسپولیس و سپاهان هستند، در اواسط لیگ هفدهم از ذوب آهن جدا شدند تا برای گذراندن دوران سربازی راهی تراکتور شوند.

حضور آنها سر و صدای زیادی بین دو باشگاه تراکتورسازی و ذوب آهن به پا کرد. هر سه بازیکن پس از پایان خدمت سربازی به ذوب آهن بازگشتند و برای این تیم بازی کردند.

شجاع خلیل زاده و سروش رفیع

مدافع فیکس تیم ملی که یکی از آماده ترین بازیکنان ما در راه جام جهانی بود، مجبور شد تیمش را برای خدمت سربازی تغییر دهد. مدافع فعلی تیم ملی فوتبال ایران که درگیر ماجرای کارت های جعلی بود، در اواسط لیگ چهاردهم سپاهان را به مقصد تراکتورسازی ترک کرد و پس از گذراندن دوران سربازی برگشت. خلیل زاده پس از گذراندن چندین فصل موفق در پرسپولیس و کسب قهرمانی های مختلف با این تیم، برای فوتبال راهی قطر شد و در حال حاضر مدافع تیم الریان قطر است. از این رو سروش به تراکتورسازی پیوست و ارتش خود را در این تیم پشت سر گذاشت.

قاسم حدادفر و احسان حاج صفی

در آن سال هایی که این تفاوت بین بازیکنان نظامی وجود نداشت، تراکتورسازان دو بازیکن معروف را به خدمت گرفتند. قاسم حدادفر و احسان حاج صفی. زمانی که بازیکنان سرشناس ذوب آهن و سپاهان به دلیل سربازی نتوانستند به فوتبال ادامه دهند، امیر ظلّه نویی سرمربی وقت تراکتورسازی دست روی دست گذاشت و حدادفر و حاج صفی تبریزی به این تیم پیوستند. حدادفر به دلیل نبود سرویس نیم فصل در تراکتور ماند و 12 بازی برای این تیم انجام داد. احسان حاج صفی نیز در یک و نیم فصل تراکتورسازی حضور داشت و در مجموع 3692 دقیقه و 45 بازی برای این تیم انجام داد. او در این مدت 9 گل نیز برای این تیم به ثمر رساند.

احمدرضا روح زنده است.

احمد زندیه روح، هافبک تیم فوتبال گل گهر سرجان در ابتدای فصل تمام تلاش خود را کرد تا سربازی خود را به تعویق بیندازد اما ناکام ماند و دعوتش به اردوی تیم ملی اجازه استفاده از چنین قانونی را به او نداد. او در ابتدای فصل درخواست قانون داده بود اما به او گفته شد که عضویت در فهرست اولیه تیم ملی ملاک نیست و باید در فهرست نهایی حضور داشته باشد که در اختیارش قرار نگرفت.

مطالعات نشان می دهد که این دقیقاً همان چیزی است که برای روح زنده اتفاق می افتد. او هم مانند هافبک سابق گل گهر قبل از بازی با عراق و سوریه در اردو در ترکیب اصلی قرار داشت اما نتوانست در لیست نهایی جایی پیدا کند و حذف شد. پس او نیز مانند جیندار شرایط استفاده از این قانون را ندارد.

امید عالیشاه و احمد نورالله.

در لیگ شانزدهم دو ستاره پرسپولیس در حالی که پرسپولیس با تراکتورسازی در کورس قهرمانی بود باید راهی این تیم شوند. احمد و امید که ستاره های لیگ محسوب می شدند، پیش از این به دلیل عدم سرویس دهی به پرسپولیس بازگشته بودند.

منبع: خبر ورزشی


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم