سرنوشت «پوتین» و «اردوغان» چگونه به هم رسید؟در رفتن محمد مهدی حاتمی جنگ در اوکراین که تقریباً به طور قطع طولانی و دشوار خواهد بود، به آرامی پیامدهای اقتصادی خود را نشان می دهد. در ایران همانطور که انتظار می رفت رکورد قیمت گوشت و افزایش قیمت گندم (و بسیاری از مواد غذایی مرتبط)، افزایش قیمت روغن و افزایش قیمت تخم مرغ در راه است.

در کشورهای دیگر، به ویژه کشورهایی که انرژی وارد می کنند، وضعیت ممکن است بدتر شود. قیمت گاز در اروپا تقریباً 30 درصد افزایش یافته است. از سوی دیگر، در کشورهایی مانند آلمان که تورم رکوردها را شکسته است، افزایش قیمت انرژی می تواند دوباره چنین رکوردهایی را بشکند.

دود تحریم در چشم جهانیان

تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه که گسترده‌تر و بی‌سابقه‌تر می‌شوند، به زودی بر اقتصاد کشورهای خودخواسته تأثیر خواهد گذاشت. به عنوان مثال، تولیدکنندگان پوشاک ایتالیایی، سالانه حدود 1 میلیارد را به تنهایی به روسیه صادر می کنند و اکنون باید این درآمد را محدود کنند.

شرکت‌های نفتی (مانند بریتیش پترولیوم در بریتانیا) و همچنین خطوط هوایی (مانند بوئینگ و ایرباس) بازار روسیه را ترک کرده‌اند و قبلاً اعتراف کرده‌اند که ضرر خواهند کرد. در عین حال، تحریم‌های اوکراین و تنش‌های نظامی عمومی قیمت نفت را به 120120 در هر بشکه رسانده است که بالاترین سطح از سال 2008 است.

بزرگترین قربانیان بحران 120120 میلیارد نفتی چین و پس از آن هند، ژاپن و کره جنوبی هستند، جایی که تورم فزاینده دیر یا زود می تواند با افزایش قیمت انرژی به سایر اقتصادهای جهان سرایت کند. ممکن است دچار رکود شود. اقتصاد جهانی می تواند شتاب بگیرد.

مورد خاص ترکیه

در همین حال، یک کشور وجود دارد که ناخواسته بیشترین آسیب را از جنگ در اوکراین خواهد دید: ترکیه. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در سال های اخیر روابط دوستانه ای با ولادیمیر پوتین برقرار کرده و حتی تصویر ناتو و ایالات متحده را خریده است.

ترکیه مجبور به خرید سامانه دفاع موشکی اس-400 از روسیه شد و آمریکا تهدید کرده بود که ترکیه را تحریم خواهد کرد. در عمل تحریم ها اعمال شد و ترکیه از برنامه توسعه جنگنده های F-35 آمریکا حذف شد.

علاوه بر این، روس ها سرمایه گذاری هنگفتی در اقتصاد ترکیه کرده اند و هزاران شرکت در این کشور راه اندازی کرده اند. در سال های اخیر، پس از اعلام مسکن به ارزش 250 هزار دلار در ترکیه، شهروندان روسیه همواره جزو کشورهایی بوده اند که بیشترین خرید ملک را در ترکیه داشته اند.

علاوه بر این، نگاهی به آمار گردشگران ورودی به ترکیه نشان می دهد که روس ها با حفظ جایگاه مهم خود در سال های اخیر، بخش بزرگی از چرخ دنده های صنعت گردشگری ترکیه را به گردش در می آورند.

به گفته وی، در سال‌های اخیر (بدون احتساب کاهش گردشگران به دلیل اپیدمی کرونا)، بین 13 تا 15 درصد از گردشگرانی که از ترکیه بازدید می‌کنند، همیشه شهروند روسیه بوده‌اند.

جنگ در اوکراین و جنگ اردوغان

اما حالا همه این روزهای شاد ممکن است تمام شده باشد. ترکیه تحت فشار ایالات متحده و ناتو اعلام کرده است که طبق توافق مونترو عبور کشتی های نظامی از تنگه بسفر و داردانل را مسدود خواهد کرد.

مقصر واقعی روسیه بود، اما مسکو همچنین از ترکیه برای انجام این کار تشکر کرد، شاید به این دلیل که انجام این کار نشان دهنده حضور ناوگان کشتی های “ناتو” در “دریای سیاه” نیست، در حالی که روسیه در واقع کریمه است. در دست آنها و اکنون تنها نیرویی در منطقه هستند که ناوگان نظامی آماده دارند.

با این حال، کاهش ارزش پول روسیه، روبل، در نهایت به ضرر ترکیه خواهد بود. روبل روسیه تاکنون 30 تا 40 درصد در برابر دلار کاهش یافته است و این روند می تواند ادامه یابد. بنابراین، اگر تحریم‌های احتمالی علیه شهروندان روسیه را در نظر بگیریم، ترکیه می‌تواند بخش بزرگی از ۷ میلیون گردشگر روسی را که سالانه به ترکیه سفر می‌کنند، از دست بدهد. (در مقایسه، تعداد گردشگران خارجی در ایران با مجموع گردشگران خارجی ترکیه به 50 میلیون سالانه رسید).

قدرت خرید شهروندان روسیه برای خرید ملک در ترکیه نیز رو به کاهش است و شرکت های روسی در خاک ترکیه می توانند به نوعی در لیست تحریم های اروپا قرار گیرند، حتی اگر خود ترکیه این شرکت ها را تحریم کند، در مقابل فشارها مقاومت کنید.

افزایش بی سابقه تورم در ترکیه

ترکیه در عین حال سه محصول متعلق به روسیه را وارد می کند: گاز، نفت و گندم. قیمت گاز و نفت قطعا افزایش خواهد یافت و در روزهای آینده، تحریم احتمالی صنعت گاز روسیه می تواند قیمت جهانی گاز را سریعتر افزایش دهد.

در عین حال از آنجایی که روسیه و اوکراین هر دو در فهرست ۷ تولیدکننده بزرگ گندم در جهان قرار دارند، افزایش قیمت این محصولات تاثیر زیادی بر ترکیه خواهد گذاشت. (در این مورد، ایران و ترکیه در یک مسیر قرار دارند، اما ایران این مزیت را دارد که کمترین کشور واردکننده انرژی نیست).

مرکز آمار ترکیه اخیرا گزارش داده است که تورم سالانه در ترکیه در ماه فوریه به 54.44 درصد رسیده است که بالاترین میزان در دو دهه اخیر است. روزنامه صباح ترکیه همچنین گزارش داده است که حمله نظامی روسیه به اوکراین به نگرانی از افزایش مجدد تورم در ترکیه منجر شده است.

بنابراین، ترکیه احتمالا یکی از بازندگان جنگ اوکراین خواهد بود. رجب طیب اردوغان، نخست وزیر، با کشوری که اکنون از ناتو و آمریکا خشمگین است، قمار دوستی کرده است و می تواند به نوعی سرنوشت «اردوغان» و «پوتین» را به هم گره بزند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم