سند شکست مالیات خانه خالیکلید کاذب 40 ساله برای باز کردن قفل “خانه های خالی” در این زمان دوباره توسط سیاستگذاران مورد استفاده قرار گرفت، اما باز هم کار نکرد و باز نشد. سوابق اجرایی مرحله اول قانون «مالیات خانه های خالی» نشان می دهد که مجریان به مرحله نهایی شناسایی «صاحب خانه های خالی» رسیده اند. حداقل 2 میلیون آپارتمان در سراسر کشور متروک هستند. سرمایه ای که می تواند در راه تولیدی استفاده شود در املاک و مستغلات منفعل منجمد می شود. اما تاکنون تنها 2450 واحد «مرکب و مشمول مالیات» توسط مجریان «مالیات خانه های خالی» شناسایی شده است. حجم زیادی از سوابق ناقص و نامعتبر از اطلاعات املاک در «سیستمی» جمع آوری شده است که حدود 6 میلیون ملک در آن خالی است. این داده‌ها باید با «خوداظهاری مالک» تأیید می‌شد و برای ادارات مالیاتی در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می‌گرفت. اما تاکنون 120000 مالک به داده ها پاسخ داده اند. اصرار این سیاستگذاران مالیاتی «خالی» راه را برای باز شدن قفل خانه ها با «مالیات فرزند» هموار کرده است. این رکورد سند عدم انتخاب مالیات فرعی (کلید نادرست) و زنگ هشدار جدید برای جابجایی به کلید اصلی (مالیات سالانه) است.

به گزارش دنیای اقتصاد، نتایج اظهارات سه طرف تنظیم کننده بازار مسکن مبنی بر تاثیر اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی پس از گذشت هفت سال از تصویب و اجرای آن، نشان از تایید آنها دارد. شکست این سیاست انحرافی مالیاتی. به گزارش «دنیای اقتصاد»، سال‌ها غفلت از اجرای صحیح و کارآمد سیاست‌های مالیاتی در تنظیم مالیات‌های انحرافی و ردیف چهارم و ساماندهی بازار املاک و انجماد حداقل 2.5 میلیون واحد مسکونی خالی است. واحدهای مسکونی در برابر جریان احتکار املاک مقاومت کرده اند. پیگیری خانه های خالی می تواند یک فرآیند بیهوده باشد. نشست مشترک سه نهاد اصلی نظارتی و مسئول در بازار مسکن شب گذشته منجر به اعتراف عملاً مالکان به فرار مالیاتی شد. هنوز مشخص نیست که او پس از ترک این سمت چه خواهد کرد.

برنامه تلویزیونی «تیتر امشب» با عنوان «حلقه مالیاتی جای خالی سردرگمی» دوشنبه شب به بررسی اجرای این قانون در هفت سال گذشته توسط مقامات انتظامی سه حزب اصلی پرداخت. (از 1994 تا 1400). نتیجه اظهارات این مسئولان این است که مالکان در اخذ مالیات از خانه های خالی کوتاهی می کنند. در این برنامه تلویزیونی علی رستم پور مدیرکل تنظیم و نظارت بر معاملات مالیاتی، مهدی توگیانی عضو کمیسیون مالی مجلس و پروانه اصلانی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی حضور داشتند. حضور داشتند. آمارهای رسمی سرشماری نفوس و مسکن سال 95 حاکی از وجود 2.5 میلیون خانه خالی در کشور است، در حالی که روند 5 سال اخیر بازار مسکن نشان از افزایش تعداد خانه های خالی در کشور دارد. زیرا طی سه سال اخیر و افزایش اخیر قیمت مسکن، حدود 70 درصد خانه ها توسط سرمایه گذاران و دلالان معامله شده است. بنابراین حتی در صورت عدم رسیدگی به این معضل حداقل 2.5 میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد که رفع یخ زدگی و عرضه آنها به بازار مسکن می تواند پاسخگوی بخش قابل توجهی از نیاز به واحدهای مسکونی باشد.

اما آمارهای منتشر شده از سوی وزارت راه و شهرسازی نشان می دهد که تنها یک میلیون و 300 هزار واحد مسکونی خالی در کشور شناسایی شده است که از این تعداد تنها 120 هزار مالک خانه خالی وارد سامانه ملی املاک – شناسایی مسکن وسکان شده اند. تخلیه کرده اند و اعلام کرده اند که واحد مسکونی شان خالی است. اما یک مقام مالیاتی که دوشنبه شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی حاضر شد، حتی تلخ‌تر از فرآیند اشتباهی که هفت سال پیش برای تنظیم بازار مسکن با استفاده از مالیات‌های متنوع انتخاب شد، گفت که از کل خانه‌های خالی تنها 2450 خانه وجود دارد. واحدهای مسکونی به عنوان خانه های خالی شناسایی شده است. این در واقع یک شکست جدید و یکی دیگر از معایب این سیاست مالیاتی مالکان است. اولین شکستی که در این گزارش پاییزی با عنوان «بازی فرعی در بازار مسکن» از سوی مجمع جهانی اقتصاد به آن اشاره شده، درخواست مجدد و ارسال مجدد پیامک به مالکان واحدهای مسکونی خالی از سکنه برای تایید آن است. دقت و خود اظهاری. مربوط به خالی بودن یا نبودن واحد مسکونی.

یک سال پیش دولت با ارسال پیامک به مالکان واحدهای مسکونی خالی برای اولین بار واحدها را خالی از سکنه اعلام کرد در حالی که دولت مجبور شد برای بار دوم و پس از سال اول پیامک دوم را ارسال کند. پیام متنی. مالک شد. بررسی‌ها نشان داد تعداد خانه‌های خالی مورد تایید سازمان امور مالیاتی در دوشنبه شب – رقمی حدود 2450 واحد مسکونی – در واقع سند دیگری از شکست این سیاست انحرافی است. چرا که از مجموع حداقل 2.5 میلیون واحد خانه خالی، هفت میلیون سال پس از تصویب مالیات بر خانه های خالی، تنها 1.3 میلیون واحد و از این تعداد تنها 2 میلیون و 450 هزار واحد خانه خالی به حساب آمده است. واحد به عنوان یک خانه شلوغ نهایی شده است.

بر اساس قانون، دولت موظف است از سال 94 سامانه «املاک و مسکن کشور» را برای شناسایی خانه های خالی در نظر بگیرد. مرحله دوم پس از راه اندازی این سامانه، شمارش خانه های خالی از طریق بانک اطلاعاتی سازمان های دولتی است. در گام بعدی دولت باید برای مالکان خوداظهاری می کرد که با ارسال پیامک به مالکان برای دسترسی به سامانه و درج اطلاعات هویتی و ملکی آنها انجام شد. مرحله چهارم ارسال و ارائه اطلاعات نظارت شده به سازمان امور مالیاتی و مرحله پنجم اخذ مالیات از خانه های خالی است. به گفته این سه مقام در شب گذشته و نتایج کار انجام شده تاکنون در این زمینه، به نظر می رسد این روند متوقف شده است.

به گفته یک مقام مسئول در سازمان امور مالیاتی که دوشنبه شب منتشر شد، وزارت راه و شهرسازی 6 میلیون پرونده شناسایی خانه های خالی را به این سازمان ارسال کرده است.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه مسئولان دولت و این وزارتخانه اقدامات زیادی برای نیروی انتظامی انجام داده اند، مهدی توگیانی عضو کمیسیون عمران مجلس با انتقاد از این موضوع گفت: دولت به دلیل عدم اجرا

پروانه اصلانی، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: در این زمینه مشکلی وجود دارد.

بیانیه شب گذشته مسئولان نشان داد که پس از ارسال دو پیامک خودخوانده به مالکان واحدهای مسکونی خالی، تنها 120 هزار مالک به این موضوع پاسخ داده و اطلاعات خود را به سامانه اعلام کردند.

در نهایت وزارت راه و شهرسازی با توجه به اطلاعات مربوط به واحدهای غیرمسکونی غیر خالی، 3779 واحد مسکونی را به عنوان واحد خالی ثابت که حدود 2450 واحد مسکونی است به سازمان معاملات مالیاتی ارائه کرده است. به عنوان یک خانه خالی نهایی شد. این امر حاکی از آن است که دو مرحله اصلی اجرای این قانون یعنی محاسبه تعداد واقعی خانه های خالی و فرآیند خوداظهاری مالکان این واحدها عملا راکد است. اعضای کمیسیون مالی مجلس در عین حال معتقدند دولت در اجرای این سیاست کوتاهی کرده است و در عین حال هشدار دیگری و مهمتر در این زمینه صادر می کنند. توگیانی در بیانیه خود گفت: تا زمانی که تمام مشخصات خانه های خالی تکمیل نشده و همه مالکان بیان شوند، عملاً امکان اجرای قانون وجود ندارد. زیرا با اطلاعات ناقص و غیر موثق نمی توان قانون را اجرا کرد. اظهارات شب گذشته این سه مقام در مورد آینده اجرای این قانون در هفت سال گذشته نشان از اشتباه و اشتباه بودن روند اجرای این قانون دارد.

در این میان، هم «دنیای اقتصاد» به عنوان گروهی از کارشناسان و هم رسانه‌هایی که در سال‌های اخیر امیدوارند با بررسی قانون و مقایسه آن با راه‌های مالیاتی مناسب برای تنظیم بازار مسکن، آسیب‌شناسی مالیات‌های ناهنجار را تشخیص دهند. با آسیب شناسی انجام شده در دوشنبه شب با حضور سه طرف اصلی قانونگذار و مالیات دهنده خانه خالی در نهایت به سمت استفاده از ابزار مالیاتی درست و کارآمد یعنی همان دریافت مالیات سالانه حرکت می کنیم. املاک مسکونی.

در دنیا از این تجربه موفق برای تنظیم بازار مسکن استفاده می شود. اما مسئولان بازار مسکن در ایران به جای پرداختن به مالیات های مناسب، به مالیات های درجه چهار روی آورده اند. اولین مالیات سالانه جهان بر املاک مسکونی، سپس مالیات بر درآمد مسکن، سپس مالیات بر معاملات مکرر ملک و در نهایت مالیات بر خانه های خالی در دستور کار قرار دارد. در نظرسنجی «دنیای اقتصاد» مشخص شد که نرخ مالیات خانه های خالی طبق قانون مصوب سال 94 به طور متوسط ​​اجاره بهای یک ماهه و نرخی غیرقابل کسر است.

این در حالی است که در اصلاحیه قانون سال 1999، نرخ محدودکننده 6 برابر مالیات بر اجاره در سال اول، 12 برابر در سال دوم و 18 برابر در سال سوم بود. اما در واقع اجرای این مالیات تقریباً غیرممکن است حتی پس از گذشت هفت سال از هیچ واحد خالی مالیات مستقیمی دریافت نشده است.

با این حال، مالیات های سالانه به هیچ یک از این راه های دشوار و ناکارآمد نیاز ندارد. این مالیات نصف تا 1.5 درصد ارزش روزانه تمام واحدهای مسکونی در جهان اخذ می شود. در برابر جریان سفته بازی و احتکار املاک مقاومت می کند، نیازی به پایگاه های اطلاعاتی ندارد، درآمد پایدار و باثباتی برای شهرداری ها ایجاد می کند و درآمد کافی برای حمایت از کمک های بلاعوض مسکن با درآمد کم مانند کمک های اجاره را فراهم می کند. در واقع این نظام مالیاتی مزایای زیادی هم برای دولت و هم برای متقاضی مسکن دارد و در اخذ مالیات از خانه های خالی مسیر سختی را طی نمی کند. اما اظهارات مسئولان و متولیان امر مبنی بر اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی در دوشنبه شب نیز نشان می دهد که این سیاست عملا طرحی اشتباه است و بعید است در نهایت به نتیجه برسد. چون اگر موفق می شد، هفت سال گذشته کار می کرد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم