شجاعت و استدلال OG


در رفتن ابراهیم رئیسی سه روز پیش گفت: ما دیگر نگران صادرات نفت نیستیم، صادرات نفت در دولت سیزدهم 40 درصد افزایش یافته و پول صادرات به کشور بازمی گردد.

به گزارش فرارو، این سخنان با واکنش رئیس سابق بانک مرکزی مواجه شد.

عبدالناصر همتی در ویدئویی با تکذیب سخنان رئیس جمهور گفت: در سال 2021 نسبت به سال 2020 قیمت جهانی نفت و فرآورده های نفتی بیش از 60 درصد افزایش یافته است و با صادرات می توانستیم درآمد خود را تقریبا 60 افزایش دهیم درصد.”

OG شمال

در پی اظهارات همتی جواد اوجی، وزیر نفت وقت در توییتی مبنی بر تایید افزایش صادرات نفت توسط رئیس جمهور، گفت: هدف اصلی از رشد 40 درصدی افزایش صادرات نفت است نه افزایش قیمت.

OG نوشت:

1- رئیس جمهور محترم از افزایش 40 درصدی «میزان» صادرات نفت در دولت سیزدهم خبر داده است.
2- شکی نیست که افزایش قیمت نفت باعث افزایش درآمد کشور نیز شده است.
در مجموع درآمدهای نفتی کشور بیش از چند برابر شده است که نتیجه افزایش فروش و افزایش قیمت است.»

وی تاکید کرد: اما مهمتر از آن، تصدیق درآمدهای نفتی در دولت سیزدهم است که به میزان قابل توجهی افزایش یافته و پول ها مرتباً در حال انباشته شدن است.

محسن خجسته مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز در گفت وگو با فارس، افزایش صادرات نفت ایران را تایید کرد.

خجسته مهر نیز بدون ارقام گفت: متاسفم که آمار صادرات را می دهم، فقط می توانم بگویم وضعیت بهتر شده است، در شرکت ملی نفت ایران وظیفه ما فروش نفت و توزیع پول نفت به بانک مرکزی است. بانک مرکزی تصمیم می گیرد چه کالایی را وارد کند.

برخی رسانه های نزدیک به دولت نیز از اظهارات همتی انتقاد کردند.

طرح کلی منتشر شده توسط همتی

همتی در واکنش به برخی انتقادات در توئیتی دیگر نوشت: سوال کوتاه بود: چه چیزی باعث کاهش تحریم ها و افزایش صادرات نفت توسط دولت سیزدهم شد؟ نمودار نشان می دهد که صادرات نفت پس از خروج ترامپ افزایش یافته و دولت سیزدهم تغییر نکرده است.”

عباس عبدی، فعال سیاسی اصلاح طلب نیز با انتشار جدول مشابهی نوشت: «اگر دقت کنید، صادرات نفت ایران از ژانویه 2021 و پس از خروج ترامپ رو به افزایش بوده است. در نهایت دولت روحانی دو برابر شد (مرداد) و با دولت جدید کمی کند شد. «به همین دلیل است.

هفته گذشته، بلومبرگ نیوز گزارش داد که چین واردات نفت خود از ایران و ونزوئلا را در سال 2021 افزایش داده است و به داده های شرکت ردیابی نفتکش کپلر، بزرگترین واردات نفت از هر دو کشور در سه سال گذشته، اشاره کرد.

پالایشگاه های چین خرید نفت «ارزان» را در ازای خطر جریمه های احتمالی برای نقض تحریم ها پذیرفته اند.

بر اساس گزارش کپلر، چین در سال 2021 حدود 324 میلیون بشکه نفت از ایران و ونزوئلا خریداری کرده است که نسبت به سال قبل (2020) حدود 53 درصد افزایش داشته است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم