صندوق سرمایه گذاری مشترک با درآمد ثابت چیست؟درباره صندوق های سرمایه گذاری متقابل با درآمد ثابت بیشتر بدانید.

انواع مختلفی از صندوق های سرمایه گذاری مشترک وجود دارد که افراد می توانند با توجه به نیاز خود در یک یا چند مورد از این صندوق ها سرمایه گذاری کنند. یک نوع صندوق سرمایه گذاری مشترک، صندوقی با درآمد ثابت است که برای افراد کم ریسک مناسب است. در واقع سطح ریسک این صندوق ها با ریسک سپرده های بانکی برابری می کند. با این تفاوت که سود پرداختی به این نوع صندوق ها کمی بیشتر از سپرده های بانکی است.

صندوق های با درآمد ثابت کجا سرمایه گذاری می کنند؟

همانطور که گفته شد هدف اصلی این صندوق ها دستیابی به بازده تقریبا دائمی و بدون ریسک است. بنابراین بیشترین پرتفوی صندوق را سپرده های بانکی و اوراق با درآمد ثابت و خارج از بورس از قبیل اوراق مشارکت، اوراق اجاره، اسناد خزانه اسلامی و … تشکیل می دهد. بخش کوچکی از پرتفوی صندوق نیز شامل سهام شرکت های بورسی است. بنابراین ریسک سرمایه گذاری در این نوع صندوق ها تقریباً از بین می رود.

سود مرکب در صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت هر از چند گاهی به سرمایه گذاران خود سود سهام پرداخت می کنند. بیشتر این پرداخت ها به صورت ماهانه به حساب سرمایه گذار انجام می شود. اگر سرمایه گذار سود کسب شده در صندوق را مجدداً سرمایه گذاری کند، سود به سود او تعلق می گیرد که به آن دارایی مرکب می گویند.

انتخاب صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت مناسب

برای تصمیم گیری در مورد صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت مناسب، چندین فاکتور باید در نظر گرفته شود:

  • سوابق مالی و عملکرد صندوق

بازگشت وجوه از گذشته و از ابتدای تاسیس صندوق، معیار مناسبی برای تصمیم گیری در مورد انتخاب مناسب ترین صندوق با درآمد ثابت است. نرخ بازده دوره قبلی صندوق از طریق سایت هر صندوق قابل بررسی است. به این ترتیب می توان هر صندوق را با سایر صندوق های این موسسه و همچنین صندوق های سرمایه گذاری سایر موسسات مقایسه کرد.

  • مطالعه اساسنامه و تعهدنامه انجمن صندوق

اساسنامه و سفته هر صندوق سرمایه گذاری حاوی مقررات قانونی مصوب سازمان بورس است. خواندن مقالات و یادداشت های تبلیغاتی انجمن صندوق برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد حوزه قضایی، ساختار دارایی، استراتژی و خط مشی مدیر صندوق اهمیت دارد.

  • اندازه صندوق سرمایه گذاری

حجم بالای وجوه صندوق بیانگر موفقیت و محبوبیت صندوق در جذب سرمایه های مردمی است. این را می توان از حجم بالای وجوه موجود در صندوق، میزان اعتماد سرمایه گذاران به صندوق مشاهده کرد.

شروع به سرمایه گذاری در صندوق های کارگزاری سودآور کنید.

برای شروع سرمایه گذاری در صندوق ها باید کد بورسی داشته باشید. پس از اخذ کد بورسی، سرمایه گذار می تواند در هر صندوق کارگزاری ثابت کارگزاری سودآور سرمایه گذاری کند. کارگزاری موفد در حال حاضر فهرستی از 2 صندوق سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت ثبت شده و تحت حمایت دارد. صندوق حمایت یا طرح حمایت، طرحی است که مانده سود سهام روزانه ثابت مشتری را پرداخت می کند که به صورت ماهانه به سرمایه گذاران پرداخت می شود. یعنی اگر شخصی مبلغی را برای خرید سهام به حساب خود واریز کرده باشد و با این مبلغ سهام خریداری نکند، تا زمانی که این مبلغ در حساب کاربر استفاده نشده باشد، سود روزانه در موجودی این مبلغ پرداخت می شود. انجام خواهد شد اولین روز کاری ماه بعد. حساب مشتری اضافه شده است.

یک صندوق اسمی به دلیل ماهیت آن به عنوان یک صندوق کم ریسک و کم درآمد، بیشتر سرمایه خود را در اوراق بهادار کم ریسک مانند صکوک و اوراق خزانه سرمایه گذاری می کند. در ابتدای هر ماه، صندوق ثبت شده سود نقدی را به حساب بانکی اعلام شده توسط سرمایه گذار واریز می کند. برای شروع سرمایه گذاری در صندوق ثبت شده کافی است سرمایه گذار مراحل زیر را انجام دهد:

1) تایید سفارش و دریافت کد بورسی از طریق کارگزاری مفید

2) یک برنامه کاربردی را نصب کنید.

3) با استفاده از شماره ملی و رمز عبور مشخص شده وارد حساب کاربری خود شوید.

4) شارژ مجدد حساب کاربری و خرید واحد صندوق سرمایه گذاری اسمی.

اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد بورسیه تحصیلی هستید، می توانید با مراجعه به سامانه مفید آموزش کارگزاری به نشانی Learning.emofid.com از بیش از 1000 مقاله و فیلم رایگان بورسیه بهره مند شوید.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم