طبق مصوبه مجلس قانونگذاری، دلایل رد صلاحیت باید به افراد ارائه شود.»روزنامه اعتماد در گفت و گو با مرتضی مبلغ معاون سابق سیاسی وزارت کشور، با علی لاریجانی درباره نحوه برخورد شورای نگهبان گفت وگو کرده است.

بخش هایی از این مصاحبه را می خوانید:

منظورتان از نامه شورای اولیا به آقای لاریجانی چیست؟

نامه شورای نگهبان جلوه ای از مصیبت در انتخاب ملت توسط خود شورای نگهبان است. فاجعه ای که تقریباً از سه دهه پیش به معنای نظارت بر آن کنفرانس آغاز شد، امروز به اوج خود رسیده است و دلسوزان کشور از آن زمان نسبت به این فاجعه و پیامدهای آن هشدار داده اند.

در واقع این نامه صحت و سقم گفته ها و حرکات قائلین به شیوه نظارت بر انتخابات شورای نگهبان را عامل اصلی مشکلات و چالش های اساسی کشور در عرصه های مختلف مستند می کند.

به نظر شما آنچه در این نامه آمده در مورد سایر کاندیداها هم صدق می کند یا فقط مربوط به آقای لاریجانی است؟

توجه داشته باشید که با توجه به اهمیت موضوع و رسمی بودن نامه، صاحب خانه سعی کرده است نامه را با نهایت دقت و با کمترین مشکل تهیه کند و علیرغم آن، نتیجه آن را خودتان آقای لاریجانی می بینید. در پاسخ به برخی مسائل حقوقی و غیرحقوقی. اشاره شده است.

در مورد سایر نامزدها نیز شک نکنید که این مبلغ در جیب آنها نبوده است که اگر این کار را می کردند، به خصوص برخی از نامزدهای رد صلاحیت شده که کارنامه روشن و روشنی داشتند، پاسخ می دادند. اما فاجعه از این هم بیشتر است، یعنی در بسیاری از موارد مردان نیازی به «رد صلاحیت» یا به قول خودشان «رد صلاحیت» نمی بینند. آنها بسیاری از نامزدها را با عبارت «رد صلاحیت» حذف می کنند.

جالب است بدانید که بر اساس نص صریح قانون مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجمع اولیا موظف است با استناد به مدارک معتبری که از مراجع چهارگانه به دست آمده است، صلاحیت داوطلبان را رد صلاحیت کند و در صورت درخواست، دلایل را در اختیار داوطلب قرار دهد.

اما در مورد کاندیداهای ریاست جمهوری این اولین بار است که دلایل رد صلاحیت یک نامزد همراه با پیگیری های متعدد وی اعلام می شود در حالی که در مورد سایر کاندیداها به ویژه نامزدهای مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری عموماً موظف به انجام آن هستند. آنها به پرونده نگاه نمی کنند و همانطور که اشاره کردم در اکثر موارد اصلاً بر اساس مستندات کار نمی کنند و فقط کار را تمام می کنند. عبارت «ناتوانی».

من مستقیماً درگیر این موارد هستم. مثلاً در انتخابات مجلس هفتم تمام مدارک اخذ شده از مراجع قانونی فقط برای 250 کاندیدا بود اما آقایان هزاران نفر را تحت عنوان «رد صلاحیت» رد صلاحیت کردند.

فکر می کنید چرا با وجود شفافیت قانونی این کار انجام می شود؟

دلیل اصلی این است که این خانوارها و برخی جریان های همفکرشان خود را به جای مردم می گذارند و به نظر آنها انتخاب های نادرست مردم را انجام می دهند و تصمیمات اولیه را برای پرهیز از اشتباه خود می گیرند. آنها و افرادی که می خواهند. سپس به مردم می گویند از بین نامزدهایی که ما معرفی می کنیم، انتخاب کنند.

صاحبان اصلی کشور و نظام، مردم هستند، نیستند، فراموش کرده اند و از منظر آنها، حتی اگر انتخاب مردم اشتباه باشد، مال مردم است نه آنها و مهمتر از آن. مردم را بهتر از افراد خوب و نخبگان می شناسند و به خود حق می دهند که برای آنها تصمیم بگیرند.

علاوه بر این، آنها کمپین ها و تبلیغات مختلفی را از طریق دستگاه های اداری برای ارتقای نامزدهای مشتاق خود انجام می دهند. در انتخابات اخیر دیدید که تقریبا دو سال مانده به انتخابات چقدر برای نامزد باقی مانده بود.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم