طرح جدید مجلس: مطالب در پلتفرم های غیرمجاز ممنوع – زومیت


به گزارش زومیت، الحاقیه قانون ممنوعیت استفاده از گیرنده های ماهواره ای در روزهای اخیر مورد انتقاد شدید کارشناسان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفته است و معتقدند این مکمل به عنوان یک «طرح حفاظتی به علاوه» عمل خواهد کرد. “

بر اساس این ماده الحاقی، تبلیغ هرگونه کالا، خدمات و هنر ایرانی از طریق شبکه‌ها، رسانه‌ها، بسترها و پلتفرم‌های غیرمجاز (اعم از ماهواره یا بسترهای باند پهن) ممنوع است. لیست تخت های ممنوعه هر سه ماه یکبار توسط کارگروه ویژه ماهواره ها متشکل از نمایندگان سازمان صدا و سیما، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، سازمان تبلیغات اسلامی و دادستانی کل کشور اعلام می شود.

اولین نکته در مورد این مقاله این است که با وجود اینکه صحبت از تولید محتوا در بسترهای غیرمجاز است، اما نماینده ای از وزارت ارتباطات در کارگروه ماهواره وجود ندارد. در ادامه این ماده الحاقی آمده است که متخلفان از این حکم طبق مواد 19 و 20 قانون مجازات اسلامی مصوب 10 اردیبهشت 1392 به درجه 5 تا 7 محکوم خواهند شد. ممکن است چنین باشد.

ماده 8 حاوی اطلاعیه ای است مبنی بر اینکه تبلیغات در شبکه های غیرمجاز در قرارداد با تولیدکنندگان، واردکنندگان و صاحبان کالا، صنعتگران و اشخاص حقیقی و حقوقی ارائه دهنده خدمات اعم از نمایندگی ها و شعب آنها موظف به توضیح ممنوعیت هستند. به در غیر این صورت چنانچه تبلیغات آنان مشمول این ماده شود به حداقل مجازات محکوم خواهند شد.

تبصره 4 این ماده به شکایت مصرف کنندگان از یکدیگر اشاره دارد. در تبصره این تبصره آمده است: چنانچه یک یا چند شبکه ماهواره ای غیرمجاز کالا یا خدمات یا اثری را بدون درخواست صاحب یا نماینده کالا یا خدمات یا هنر تبلیغ کنند، صاحبان کالا یا خدمات به زودی به محض آن ملزم به آن می شوند. ممکن است. اقدام قانونی لازم جهت جلوگیری از توزیع آگهی کالا یا خدمات یا کار از طریق مراجع ذیصلاح قضایی که در خصوص توزیع آگهی به مراجع ذی ربط اطلاع یا اعلام شده است. در این تبصره آمده است که در غیر این صورت شخص جریمه می شود.

این پیوست شامل ایرانیان خارج از ایران نیز می شود. همانطور که در تبصره 7 این ماده الحاقی آمده است، هرگونه همکاری با شبکه ها، رسانه ها و بسترهای مشمول این ماده قانون از مرحله نگارش تا تولید و توزیع محتوا (کتبی، دیداری و شنیداری) برای ارائه و آماده کردن. تبعه ایرانی در مواد 10 و 20 برای تهیه کنندگی، بازیگری، کارگردانی، فیلمبرداری، اجرا، صداگذاری، نویسندگی، آهنگسازی، آهنگسازی، برنامه ریزی و تبلیغات و غیره از درجه 5 تا 7 مجازات می شود. مجازات های اسلامی حسب مورد.

مجازات ها چیست؟

در این ماده الحاقی قانون اقمار، مجازات درجه 5، 6 و 7 مجازات اسلامی در نظر گرفته شده است. مجازات درجه پنج شامل حبس از ۲ تا ۵ سال و البته جزای نقدی از ۸۰ میلیون ریال تا ۱۸۰ میلیون ریال و البته محرومیت از حقوق اجتماعی از ۵ تا ۱۵ سال است.

اما حکم 6 درجه شامل حبس از 6 ماه تا 2 سال و جزای نقدی از 20 میلیون ریال تا 80 میلیون ریال است. اما مجازات جرایم عفت شامل 31 تا 74 ضربه شلاق، محرومیت از حقوق اجتماعی از 6 ماه تا 5 سال و انتشار حکم قطعی در رسانه ها است.

به موجب این ماده الحاقی در صورت مجازات درجه هفت از 3 تا 6 ماه حبس، از 10 میلیون تا 20 میلیون ریال جزای نقدی، 11 تا 30 ضربه شلاق و محرومیت از حقوق اجتماعی به مدت 6 ماه.

دشمنان اینترنت

موضوع طرح نمایندگان الحاق موادی جدید به طرح ممنوعیت استفاده از ماهواره است. بر اساس این ماده الحاقی، شرکت های ایرانی از ارائه تبلیغات و تامین مالی شبکه های ماهواره ای به هر نحوی ممنوع هستند. نکته اینجاست که در کنار شبکه های ماهواره ای کلمه پهن باند را درج کنیم. به عبارت دیگر، در پوشش فرهنگ یا امنیت، کل اقتصاد تبلیغات سایبری با ترکیبی جالب به صورت ناخواسته در اختیار کارگروهی قرار گرفته و به عقیده برخی کارشناسان، نتیجه آن گسترش بیشتر انحصار اقتصادی است. تبلیغات در رادیو و تلویزیون

کارشناسان مختلفی در خصوص این پروژه و مسائل مربوط به آن اظهار نظر کرده و ایراداتی از جمله پیامدهای طرح ممنوعیت ماهواره و درج مطالبی در آن مطرح کرده اند. ثانیاً، گنجاندن این ماده در قانون اقمار توضیحی درباره وظایف شرکت های ایرانی که به دنبال بازاریابی در برخی از کشورهای فارسی زبان منطقه هستند، نمی باشد.

از سوی دیگر، اگر هدف ممنوعیت تامین مالی برخی شبکه های ماهواره ای از داخل ایران است، فضای مجازی نیازی به این همه گسترش و توسعه ندارد. مگر اینکه راهی برای رفع ممنوعیت تامین مالی شبکه های ماهواره ای وجود داشته باشد. به هر حال، بسیاری از ارائه دهندگان این طرح، نام هایی مشابه طراحان طرح امنیتی دارند، همان هایی که به عنوان دشمنان اینترنت شناخته می شوند.

مسائل حقوقی برای پروژه دیگری

به بیان ساده، این ماده از قانون ماهواره بیان می کند که در صورت معرفی کتاب، موسیقی یا محصول ایرانی در شبکه های اجتماعی یا پلتفرم های مختلف فیلتر شده در ایران، مجرم شناخته شده و طبق قانون مجازات اسلامی پاکستان مجازات خواهید شد. . محاکمه و مجازات شد.

مجلس حداقل در دو سال گذشته برنامه هایی را برای استفاده از فضای مجازی و بسترهای خارجی تدوین کرده است که صدای کارشناسان را از هر نظر بلند کرده است. زیرا این پروژه ها هدفی جز محدود کردن فعالیت در فضای مجازی و سلب آزادی اطلاعات از کاربران ندارند. در اقدامی دیگر در حالی که بسیاری از کاربران و کارشناسان نسبت به طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی اعتراض دارند، ماده‌ای به قانون استفاده از ماهواره اضافه شد که کارشناسان معتقدند وفاق و سرمایه اجتماعی از بین می‌رود و مجرمان بسیاری نیز از بین می‌روند. درگیر هستند. جامعه را به وجود می آورد و از سوی دیگر قدرت دولت را تضعیف می کند.

امیر ناظمییکی از اعضای هیأت علمی، پژوهشگر و معاون اسبق وزیر ارتباطات دولت دوازدهم الحاق قانون ماهواره را مملو از مسائل حقوقی می داند و معتقد است با توجه به تجربیات قبلی مجلس، برخی پروژه های سخت مانند خودروهای قانون ماهواره تغییر کرده است. در قانون .. به گفته آنها وقتی ماده ای را در یک قانون قرار می دهند و مشخصاً در مورد پهنای باند صحبت می کنند به این معنی است که می خواهند قدرت آن قانون را در اینترنت اعمال کنند.

وی موضوع دوم این ماده را درج در قانون اقمار برای کاهش قدرت دولت و نهادهای حاکمیتی می داند و خطاب به زومیت می گوید:

یکی دیگر از موضوعات نگران کننده در این ماده که هنوز در قانون ماهواره به تصویب نرسیده، وجود کارگروهی است که نه بخش خصوصی و نه نماینده ای از وزارت ارتباطات تشکیل می شود.

به گفته وی، کارگروه در نظر گرفته شده در قانون ماهواره پس از الحاق مواد الحاقی به این قانون، برای فعالیت مجازی کاربران رصد می شود. وقتی چنین کارگروهی مانند وزارت ارتباطات دارای دستگاه اجرایی و کارشناس نباشد به تلاش برای کاهش قدرت دولت اشاره می کند که در طول زمان می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. مجری در این مورد توضیح می دهد:

بر اساس قانون ماهواره، کارگروهی متشکل از نمایندگان سازمان های صدا و سیما، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، سازمان تبلیغات اسلامی و دادستانی کل کشور تشکیل شد. اکنون که ماده جدیدی به قانون اضافه شده است، لازم است دستگاه اجرایی خاصی مانند نماینده وزارت ارتباطات در آن گنجانده شود.

ناظمی معتقد است وقتی در این کارگروه هیچ نهاد کارشناسی در حوزه اینترنت وجود ندارد، نشان می دهد که مجلس به تدریج در صدد کاهش اختیارات دولت است. وی تاکید کرد: تصمیمات مجلس در نهایت از هنجارهای بوروکراسی حرفه ای و بوروکراسی خارج می شود و کشور دیگر نمی تواند شاهد یک نظام مستقل با رای غیر سیاسی و آزاد باشد.

ناظمی به چالش سوم این پیوست قانون ماهواره اشاره کرد:

چالش سوم این افزونه این است که هر گونه تبلیغات در هر شبکه اجتماعی غیرمجاز (که توسط کارگروه غیرمجاز در قانون ماهواره نیز تعریف شده است) به کسی اجازه ارسال کتاب، موسیقی یا محصولی را نمی دهد. شما را مجبور به صحبت می کند. در باره این سایت ها شبکه های فیلتر شده را معرفی یا مجدداً فیلتر می کنند، آنها را به مجرم تبدیل می کنند و برای آنها جریمه می کنند نه مجازات. این باعث ایجاد سابقه بد برای افراد مختلف می شود که در آینده برای این فرد دردسر ایجاد می کند.

ناظمی همچنین این ماده را پیوستی به قانون ماهواره می داند که تعداد زیادی مجرم بالقوه برای استفاده از فضای مجازی مانند استفاده از ماهواره ایجاد می کند.

رئیس سابق سازمان فناوری اطلاعات معتقد است: اصلاح همین قانون هدف‌گیری فضای مجازی مانند قانون ماهواره نه تنها مجرمان بی‌شماری ایجاد می‌کند، بلکه قبح گناهکار بودن را از بین می‌برد و با جامعه‌ای مواجه می‌شود که مجرم نیست. یه چیز عجیب حتی مصرف کنندگان هم به آن می خندند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم