طرز تهیه انار مسقطی; پاییز مبارک


مجله افق : مسقط یک دسر بسیار خوشمزه و ساده است که هم در ایران و هم در ترکیه طرفداران زیادی دارد. مسقطی که معمولا یک دسر خامه ای و ژله ای است هم به عنوان دسر و هم با چای مصرف می شود. خاستگاه مسقطی در ایران به شهر لارا در استان فارس برمی‌گردد و به همین دلیل مسقطی لاری به یکی از خوشمزه‌ترین و مهم‌ترین سوغاتی‌های شیراز تبدیل شده است.

افزودن هر طعمی به این مسقطی می تواند آن را متمایز و جذاب کند. در این مطلب طرز تهیه انار مسقطی را می خوانید.

ادبیات

  • آب انار تازه: 1.5 لیوان دسته فرانسوی
  • انار پوست کنده: دسته فرانسوی نصف لیوان
  • شکر: 1/4 فنجان دسته فرانسوی
  • نشاسته گندم: 3 قاشق غذاخوری
  • گل رز: 1 قاشق غذاخوری
  • کره: نصف قاشق چایخوری
  • انار برای تزئین: 1 قاشق غذاخوری
  • پسته یا تکه پسته یا هر نوع مغز: به مقدار لازم (اختیاری)

طرز تهیه انار مسقطی خوشمزه برای شب یلدا

طرز تهیه انار مسقطی خوشمزه برای شب یلدا

طرز تهیه

مرحله 1: طرز تهیه مسقطی انار به این صورت است که ابتدا نشاسته گندم را با کمی آب سرد مخلوط کنید. سپس مخلوطی از آب و نشاسته را از صافی یا الک عبور دهید تا محلول شفاف و یک دستی به دست آید. ماهیتابه را روی گاز بگذارید و سپس آب انار و مخلوط نشاسته و آب را اضافه کنید. مواد را خوب مخلوط کنید و روی گاز هم بزنید تا شکر کم کم در مواد حل شود.

فاز دوم: در این مرحله از طرز تهیه مسقطی انار باید حرارت را کم کنید و مرتب مواد را هم بزنید. بعد از مدتی مواد شروع به سفت شدن می کند. هم زدن مسقطی در این مرحله بسیار مهم است و اگر آن را به درستی مخلوط نکنید، ممکن است مواد پوست کنده شوند.

طرز تهیه انار مسقطی خوشمزه برای شب یلدا

فاز مجموع: بعد از اینکه انار غلیظ شد گلاب را اضافه کنید و مانند فرنی شود. گل رز معمولا در مسقطی استفاده می شود، اما اگر بوی گل رز را دوست ندارید، می توانید آن را حذف کنید. بعد از افزودن گلاب به دسر شب یلدا با انار باید دوباره روی گاز هم بزنید تا غلیظ شود.

مرحله 4: برای تهیه مسقطی انار باید هم بزنید تا مواد غلیظ شود و هم زدن آن کمی سخت شود. بعد از اینکه گل رز را اضافه کردید و دسر کمی سفت شد، کره را اضافه کنید و دوباره هم بزنید. وقتی یک قاشق از مواد را برداشتید، دسر شما آماده است، بعد از ریختن نباید به راحتی پایین بیاید.

کویر مسقط حدود 1 ساعت طول می کشد تا در شب یلدا به این غلظت برسد. سپس باید کف تابه را ببندید. برای درست کردن این مسقطی می توانید آن را در قالب درست کنید یا یک مسقطی لقمه کوچک درست کنید. از آنجایی که انار مسقطی یلدا کمی سفت است، برای سهولت در ریختن مواد در قالب می توانید از قیف پلاستیکی یکبار مصرف استفاده کنید.

طرز تهیه انار مسقطی خوشمزه برای شب یلدا

مرحله 5: بهتر است قبل از ریختن در قالب، کمی مسقطی را چرب کنید. سپس مواد را داخل قیف پلاستیکی قرار دهید و سپس قالب کوچک یا بزرگ مورد نظر خود را با دقت پر کنید. در نهایت پس از پر کردن اجزای قالب با چاقو، سطح دسر را صاف کنید. بعد از پر کردن قالب باید حدود 6 ساعت در یخچال نگهداری کنید تا سفت شوند و ببندند و سپس به اندازه دلخواه برش بزنید. در نهایت می توانید مسقطی خود را با دانه های انار یا خلال پسته تزیین کنید. بعد از تهیه در مسقطی و قبل از قالب زدن می توانید از دانه های انار یا پسته استفاده کنید.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم