(عکس) بزرگترین موج کیهانی منتشر شده توسط بیگ بنگ را کشف کنید!


در رفتن یک تیم بین المللی از ستاره شناسان تصاویر بسیار دقیقی از بزرگترین موج شوک کیهانی قابل مشاهده از زمین گرفته اند. این امواج ضربه‌ای غول‌پیکر بسیار بزرگ‌تر از کل کهکشان ما هستند و زمانی شکل می‌گیرند که خوشه‌های کهکشانی در پرانرژی‌ترین رویدادهای پس از انفجار بزرگ با هم برخورد می‌کنند.

به گزارش فرارو، جهان ما پر از کهکشان هایی است که به طور مساوی توزیع نشده اند، اما در ساختارهای وسیعی متمرکز شده اند. بزرگترین آنها شامل هزاران کهکشان به نام “خوشه های کهکشانی” است. گاهی اوقات، دو خوشه از کهکشان ها با نیروی گرانش شروع به جذب یکدیگر می کنند و در نتیجه یک برخورد اجتناب ناپذیر رخ می دهد. برخورد خوشه کهکشانی قوی ترین رویدادی است که از زمان پیدایش جهان ما رخ داده است و می تواند “آتش بازی” تماشایی ایجاد کند که می توانیم با استفاده از تلسکوپ های رادیویی مدرن مشاهده کنیم.

هنگامی که دو خوشه از کهکشان ها با هم برخورد می کنند، ما می توانیم یک جفت موج شوک غول پیکر را ببینیم که در میان خوشه های نوزادی منتشر می شود، که بسیار شبیه به انفجارهای صوتی ناشی از حرکت یک هواپیمای مافوق صوت است. یک تیم بین المللی از ستاره شناسان اکنون در حال مطالعه دقیق امواج شوک کیهانی هستند که در طی برخورد دو خوشه کهکشانی بزرگ در یک میلیارد سال پیش شکل گرفتند و خوشه ای از کهکشان های 3667 را تشکیل دادند.

کشف بزرگترین موج کیهانی منتشر شده توسط انفجار بزرگ!

پروفسور فرانسیسکو دی گاسپارین، استاد دانشگاه هامبورگ و INAF و همچنین نویسنده اصلی این مطالعه، گفت: «فرآیند بسیار پیچیده‌تر از آن چیزی است که در ابتدا فکر می‌کردیم». امواج ضربه ای به عنوان شتاب دهنده برای ذرات غول پیکر عمل می کنند که الکترون ها را نزدیک به سرعت نور شتاب می دهند. هنگامی که این الکترون های سریع از یک میدان مغناطیسی عبور می کنند، امواج رادیویی را که ما می بینیم ساطع می کنند. این لرزش‌ها ناشی از الگوی پیچیده‌ای از الیاف درخشان است که خطوط میدان مغناطیسی غول‌پیکر و مناطقی را که الکترون‌ها سریع هستند، تشخیص می‌دهند.

این امواج ضربه ای هنوز در خوشه های کهکشانی تازه تشکیل شده با سرعتی تا 1500 کیلومتر در ثانیه، معادل 2.5 مایل در ساعت، منتشر می شوند. یعنی در هنگام خواندن این جمله شوک از کل زمین عبور می کند. اندازه موج ضربه ای مرکزی چشمگیر است و کل عرض خوشه کهکشانی را در مجموع 6.5 میلیون سال نوری پوشش می دهد. در مقابل، کهکشان راه شیری، کهکشانی که ما در آن زندگی می کنیم، 60 برابر کوچکتر از موج ضربه ای است.

کشف بزرگترین موج کیهانی منتشر شده توسط انفجار بزرگ!

این مشاهدات منحصر به فرد در آفریقای جنوبی با استفاده از تلسکوپ رادیویی جدید MeerKAT انجام شد. این تلسکوپ از 64 صفحه رادیویی مجزا به قطر 13.5 متر تشکیل شده است که در منطقه ای به وسعت 8 کیلومتر پخش شده است. پروفسور Fenogonov از دانشگاه هلسینکی گفت: “وجود لرزش در آبل 3667 با تغییرات سریع در خواص گاز داغ شناسایی شده توسط تشعشعات اشعه ایکس، که توسط رصدخانه های داده های رادیوگرافی مشاهده می شود، تشخیص داده می شود.” تحلیل و بررسی “XMM-Newton ارسال شده است.”

منبع: scitechdaily

ترجمه: مصطفی جرفی-فرارو

Cassie Wells

حل کننده مشکل به طرز خشمگینانه ای فروتن. ماون فرهنگ پاپ استاد عمومی موسیقی. متعصب وب هیپستر پسند. ارتباط دهنده.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین مشاور کنکوربهترین اکستنشن مژه اصفهانخبرdigital currency tutorialدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency channelGuide to buying household appliances