غذاهای با کلسترول سالمغذاهایی وجود دارند که کلسترول خوبی دارند و برای بدن سالم و مفید هستند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، اما به طور کلی کلسترول برای بدن مضر تلقی می شود. اما آیا می دانستید که منابع غذایی کلسترول وجود دارد که برای بدن مفید است؟

Parol Malhotra Behl متخصص تغذیه گفت: کلسترول یک ماده چربی مانند است که به طور طبیعی در کبد ما تولید می شود. کلسترول جزء ضروری غشای سلولی ما است. علاوه بر این، کلسترول برای تولید هورمون ها، ویتامین D و صفرا ضروری است که برای هضم غذاهای چرب استفاده می شود.

در اینجا برخی از مواد غذایی که کلسترول بالایی دارند، اما سالم در نظر گرفته می شوند، آورده شده است. معرفی:

1- تخم مرغ

تخم مرغ حاوی 60 درصد کلسترول بدن شماست. زیرا تنها یک سوم اسیدهای چرب تخم مرغ اشباع شده است. بنابراین کلسترول حاصل از خوردن تخم مرغ از نوع HDL است که به آن کلسترول خوب می گویند. تخم مرغ سرشار از پروتئین است. کالری کمی دارد و علاوه بر آهن و مواد مغذی ضد التهاب، حاوی ویتامین های گروه B است. به همین دلیل است که هر فرد سالم باید تخم مرغ را در رژیم غذایی خود قرار دهد.

2- میگو

خرچنگ همچنین کلسترول بالایی دارد. اما از نظر چربی اشباع شده، این غیرعادی است. خرچنگ ها حاوی اسیدهای چرب ضروری مانند اسیدهای چرب امگا 3 هستند. از سوی دیگر، این موجودات دریایی کوچک مقادیر کافی از مواد معدنی مانند سلنیوم، آهن، روی، فسفر و منیزیم و همچنین ویتامین D، B12 و نیاسین را برای بدن فراهم می‌کنند.

3- پنیر

پنیر انواع مختلفی دارد که هر کدام دارای مواد مغذی متفاوتی هستند. اما بیشتر پنیرها حاوی مقادیر سالمی از کلسیم، پروتئین، ویتامین A و ویتامین B هستند. توجه به این نکته ضروری است که از آنجایی که پنیر کالری بالایی دارد و حتی حاوی چربی های اشباع شده است، باید به خاطر داشت که مصرف محدود پنیر ضروری است.

4- ماست پرچرب

ماست پرچرب یک ماده غذایی سرشار از کلسترول است که حاوی مواد مغذی مانند پروتئین، کلسیم، فسفر، ویتامین های گروه B، منیزیم، روی و پتاسیم است. از آنجایی که ماست پرچرب یک غذای تخمیر شده است، برای سلامت روده مفید است. البته باید توجه داشت که از آنجایی که ماست پرچرب حاوی مقدار کمی چربی اشباع شده است، افراد باید به مقدار ماست توجه کنند.

اعتدال، کلید سلامتی

پارول مالهوترا بهل، متخصص تغذیه می گوید: «مزایای تغذیه ای غذاهای سالم سرشار از کلسترول بیشتر از مضرات کلسترول است و مردم باید آنها را در رژیم غذایی خود بگنجانند.

وی گفت: بیشتر افراد می توانند غذاهای پرکلسترول را در حد اعتدال و با رژیم غذایی معتدل مصرف کنند.

اگر نمی دانید چه مقدار در رژیم غذایی خود بگنجانید، با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

باید بدانید که افرادی که سطح کلسترول خون بالایی دارند به طور کلی باید هر نوع غذای کلسترول بالا (حتی غذاهای سالم با کلسترول بالا) را در رژیم غذایی خود محدود کنند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم