(فیلم) کتابخانه موصل احیا شد. نماد رهایی از جهل داعشپنج سال پیش دیوارهای سیاه دانشگاه موصل نمادی از نابودی داعش در عراق بود. اما کتابخانه دانشگاه موصل، یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های خاورمیانه، پس از بازسازی درهای خود را به روی بازدیدکنندگان باز کرد تا به عنوان الگویی برای سایر کشورها باشد.

به گفته فرارو، بازسازی که دو سال طول کشید، مستلزم پاکسازی بقایای 3000 بمب و 200 موشک بود. داعش کتابخانه را به آتش کشید و حدود یک میلیون کتاب موجود را از بین برد.

با وجود آسیب، نگرانی هایی وجود داشت که کتابخانه بازسازی شود. اما گروهی به رهبری سازمان ملل توانست از ستون های باقی مانده به عنوان پایه ای برای ساخت کتابخانه جدید استفاده کند.

کتابخانه جدید اکنون تنها 60000 جلد کتاب دارد که یک سوم آن توسط یک موسسه خیریه بریتانیایی به نام عید اهدا شده است.

دانشگاه معروف موصل عراق قبلاً یک میلیون نسخه کتاب داشت، اما عناصر داعش بی‌رحمانه آن را غارت کردند، قفسه‌های کتاب را شکستند و نوشته‌های قدیمی را به آتش کشیدند.

در مدت دو سال و نیمی که دانشگاه موصل در کنترل داعش بود، نیروهای این دانشگاه کتابخانه اصلی دانشگاه را به آتش کشیدند و خوابگاه دانشجویی را به انبار اسلحه و مهمات تبدیل کردند.

پس از اینکه نیروهای عراقی و نیروهای ائتلاف بین المللی دوباره کنترل دانشگاه را به دست گرفتند، متوجه شدند که داعش در آنجا سلاح های شیمیایی اولیه تولید می کند.

اکنون با گذشت نزدیک به پنج سال از شکست این گروه تروریستی، موصل در تلاش است تا غرور این شهر را بازسازی کند، شهری که از دیرباز به عنوان مرکز ادبیات شناخته شده و حاوی کتاب است، فروشگاه ها و فروشگاه های متعددی از نسخه های خطی کمیاب وجود دارد.

محمد یونس، مدیر فنی کتابخانه معروف دانشگاه موصل، ویرانی های ناشی از نبردهای طولانی و مرگبار خیابانی و بازپس گیری موصل از داعش را یادآوری می کند.

او گفت: «وقتی برگشتیم، دیدیم… کتاب ها را از قفسه ها بیرون آورده، روی زمین انداخته و سوزانده اند.

هزاران نسخه از کتاب های فلسفه، حقوق، علم و شعر که علیه ایدئولوژی افراطی داعش بود در شعله های آتش سوخت.

حداقل 85 درصد از کل مجموعه گم شد و برخی از ارزشمندترین عناوین در بازار سیاه فروخته شد.

یونس گفت: «پیش از آن، ما بیش از یک میلیون عنوان داشتیم که برخی از آنها را در هیچ دانشگاه دیگری در عراق نمی‌توان یافت.

با کمک کارشناسان فرانسوی در بازسازی کل شهر، موزه موصل و گنجینه 2500 ساله آن که برخی از آنها توسط عناصر داعش تخریب شده بود، احیا می شود.

عناصر داعش به دلیل اینکه آنها را بدعت گذار می دانستند به گنجینه های پیش از اسلام آسیب رسانده اند و از این صحنه ها فیلمبرداری کرده و وحشی گری خود را با افتخار تبلیغ می کنند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم