مجلس پارلیمن برای مذاکره مستقیم با آمریکا؟اگر آمادگی لغو تحریم ها را داشته باشد، احتمال توافق با آمریکا وجود دارد». این را رئیس جمهور اصولگرای دولت سیزدهم بیان کرد. امیرعبداللهیان اخیرا گفته است: «اگر یک توافق خوب و تضمین شده مستلزم سطحی از مذاکره با آمریکا باشد، نادیده گرفته نمی شود».

به گزارش شرق، اظهارات وزیر امور خارجه و آمادگی آشکار ایران برای مذاکره مستقیم با آمریکا در حالی مطرح شد که رابرت مالی، فرستاده ویژه واشنگتن از پیش شرط آزادی این دو شهروند صحبت کرد که سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران بلافاصله به آن واکنش نشان داد. وی در واکنش به این موضوع گفت: مشکل زندانیان دو تابعیتی قابل حل است.

با توجه به احتمال مذاکره مستقیم با این واکنش ها و اظهارات از داخل، سیگنال سبزی برای مذاکره مستقیم با آمریکا تلقی شده است که گویی مذاکره با این کشور دیگر برای رادیکال ها و تندروها ممنوع نخواهد بود و این چنین نیست. به معنای میهن پرستی یا خیانت است. که مورد استقبال اصولگرایان قرار گرفته است.

با توجه به شرایط سخت اقتصادی کشور، چنین صحبت هایی مورد استقبال بسیاری حتی خارج از دولت قرار گرفته است و علی مطهری، نماینده مجلس دهم در این باره می گوید: «گفتگوی مستقیم با آمریکا حکمتی دارد. تصمیمی که باید زودتر گرفته می شد. البته این (تصمیم) به نفع مردم است و به نفع ملی بهتر است. وی ادامه داد: در گذشته مذاکرات مستقیم چه به صورت مکتوب و چه مکتوب در برخی موارد هرچند اعلام نشده بود، اما اینطور نیست که تاکنون مستقیماً مذاکره نکرده باشیم، اکنون به سر اصل مطلب رسیده اند. جایی که می بینند بهترین راه خروج از این بن بست مذاکره مستقیم است.

این در حالی است که مجلس نمایندگان که در گذشته به شدت با مذاکره مستقیم با آمریکا و حتی بازگشت آمریکا به شورای امنیت مخالفت کرده بود، به طور ناگهانی از این پیشنهاد حمایت کرد. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نمایندگان از مذاکرات مستقیم با آمریکا حمایت کرد و گفت: اگر آمریکایی ها حسن نیت داشته باشند، می توانیم مستقیماً با آنها صحبت کنیم. محمود عباس زاده تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران می تواند با همه کشورهای جهان حتی با آمریکا مذاکره کند. اما در مورد ایالات متحده، آنها مشکل واقعی هستند. ایران با آمریکا در سطح وزیر امور خارجه درباره موضوع برجام گفت‌وگوهای مستقیم داشته است. اما این ایالات متحده بود که به وعده های خود عمل نکرد.

وحید جلال زاده، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز با بیان اینکه زمان مذاکره برای مجازات بازگشت آمریکا به برجام فرا رسیده است، گفت: اگر این دور مذاکرات به نفع جمهوری اسلامی باشد، ممکن است ورود به مذاکره با آنها را در نظر بگیرید.

با توجه به تلاش مجلس یازدهم برای بیرون راندن ایران از برجام که مانع بزرگی برای مذاکره با دولت قبل بر سر لایحه قانون راهبردی بود، رویکرد فعلی آنها دستخوش تغییر است. ظریف گفت. تحقیقات و محاکمه ها، این روزها او به مذاکره با آمریکا رضایت داده و در دولت اصولگرای مورد حمایتش اجازه مذاکره با این کشور را داده است. استاندارد دوگانه ای که منافع حزبی را بر منافع ملی ترجیح می دهد. اما اصل گفتگو به نفع مردم و کشور است. اما تاخیر چند ماهه خسارات قابل توجه و جبران ناپذیری به کشور وارد کرده است. این در حالی است که نمایندگان مجلس یازدهم با بیان اینکه به نظارت بر مذاکرات ادامه خواهند داد، تغییر موضع خود را توجیه کردند. اما او همچنین از دولت در مذاکرات مستقیم با ایالات متحده حمایت می کند.

مجلس از مذاکرات مستقیم با ایالات متحده حمایت می کند.

محمد حسن آصفری نماینده مجلس یازدهم گفت: ما در مجلس معتقدیم که تکلیف آمریکا برای مذاکره روشن است. ما در گذشته بارها با آمریکایی ها صحبت کرده ایم و بارها شاهد سوء استفاده و نادیده گرفتن آنها بوده ایم، آخرین غفلت آمریکایی ها در برجام اتفاق افتاد. با این حال برجام انتقادات ما را هم داشت و آن ها را دوست نداشت. اما پس از خروج آمریکا از برجام، آمریکا به تعهدات خود عمل نکرد و تحریم های سنگینی را علیه ایران اعمال کرد. از ابتدای مذاکرات جدید، شرط ایران این بوده است که به تعهدات خود عمل کند و تحریم های سرکوبگرانه را لغو کند. اگر ایالات متحده از وعده های خود عقب نشینی کند و حسن نیت خود را نشان دهد، گفت و گوهای مستقیم با ایالات متحده منعی ندارد. اما این دیوار بی اعتمادی توسط خود ایالات متحده ساخته شد. در غیر این صورت ایران از مذاکره هراسی ندارد و ما اهل گفت و گو و گفتگو با همه کشورها هستیم. در هر مذاکره ای، هر دو طرف میز باید بتوانند به چیزی دست پیدا کنند. اما شاهد بودیم که مذاکرات قبلی با آمریکا بسیار موفق بوده است. اما به وعده‌های خود با ایران عمل نکرد، مثلاً غنی‌سازی ایران محدود شد، سانتریفیوژها تعطیل شدند و دوربین‌های درخواستی آژانس در همه جا نصب شد تا ایران بر پیشرفت فعالیت‌های هسته‌ای نظارت کند. اما ایالات متحده نه تنها اقدامات اعتمادسازی انجام داده است، بلکه تحریم های سخت و جدیدی را علیه ایران اعمال کرده است. بنابراین ما باید با این کشور اعتمادسازی کنیم و اگر مذاکرات با حسن نیت باشد، در حال مذاکره هستیم و می‌توان ادامه داد. با این حال باید تاکید کنیم که هرگز درباره توان نظامی و دفاعی مذاکره نخواهیم کرد.

در ابتدا بحث بورژوازی مطرح است و با تحقق وعده های بورژوایی می تواند به موضوع بحث در حوزه های مختلف از جمله حضور آمریکا در منطقه و منافع مشترک ما در منطقه تبدیل شود. ایالات متحده می داند که در مذاکره با ایران منافع بسیاری و شاید بیشتر از ایران خواهد داشت، زیرا دستیابی به بازار بزرگی در منطقه و خاورمیانه بدون مذاکره با ایران امکان پذیر است.

البته دولت قبلی ما هم همین پیش شرط ها را برای مذاکره با آمریکا داشت. یعنی رفع تحریم ها و بازگشت به برجام خواسته ما بوده و هست و اگر محقق شود از آن حمایت می کنیم. اکنون که تیم انقلابی در راس مذاکرات است، به نتیجه مذاکرات خوشبین هستیم.

این در حالی است که مجلس هنوز در جریان مذاکرات نیست و زمانی که این پیش نویس نهایی شد و توافق مهمی حاصل شد، قطعا مجلس برای تامین منافع ملی آن را بررسی خواهد کرد.

ما قرار است با تمام دنیا حتی ایالات متحده گفتگو کنیم.

غلامرضا مرحبه، نماینده مجلس یازدهم گفت: ما خواهان گفت‌وگو و گفت‌وگو در راستای منافع ملی با همه جهان هستیم و هیچ خط قرمزی جز «رژیم صهیونیستی» که کارش روشن است نداریم. برخی از قدرت های جهان به دلیل ماهیت و پیشینه استعماری خود متخاصم و غیرقابل اعتماد هستند. ما هرگز در طول تاریخ به این کشورها در برابر تقلب و سوء استفاده اعتماد نکرده ایم. اما در برخی موارد منافع ملی ما با برخی از اقدامات این کشورهای تاثیرگذار در سیاست و اقتصاد جهانی پیوند خورده است. فشارهای خارجی که در طول این سال ها تشدید شده و اخیراً تشدید شده، آنقدر به مردم ایران لطمه زده است که دیگر نمی توانند به آنها اعتماد کنند. بنابراین برای احقاق حقوق ملت و کشور باید مذاکره کنیم، بسیاری از دارایی های ما در این کشورها از جمله آمریکا بلوکه شده است و باید برای رسیدن به آنها چاره اندیشی کنیم. مذاکرات با آمریکا در دولت های قبلی از جمله سازندگی و اصلاحات و در دولت قبل انجام شده است و این اولین بار نیست که با آمریکا مذاکره می شود. اکنون که با تیم مذاکره کننده راحت هستیم و به دولت و این تیم اعتماد کامل داریم و می دانیم که آنها برای منافع ملی و بازگرداندن اموال غارت شده تلاش می کنند، از تصمیمات آنها حمایت می کنیم. شرایط مجلس برای مذاکرات آتی روشن است، اگر اعتماد ایجاد شود و آمریکا به وعده های خود بازگردد، راه برای مذاکره باز است.

می دانیم که مقام معظم رهبری بر عملکرد تیم مذاکره کننده نظارت دارند و رئیس جمهور و شورای امنیت ملی بر روند مذاکرات نظارت کامل دارند و مجلس در کنار دولت است. بنابراین، ما اطمینان داریم که این اتحاد نیروها مثمر ثمر خواهد بود. ما با دنیا از جمله ایالات متحده که دارای قدرت و فناوری است که می تواند برای کشور ما مفید باشد، در ارتباط هستیم. البته اگر مستقیما با ایران وارد مذاکره شود، سوء استفاده کرده و با حسن نیت به وظایف خود عمل می کند.

نه به عنوان نماینده مجلس، بلکه به عنوان یک شهروند ایرانی دلواپس، امیدوارم در آینده با اتخاذ تصمیمات درست، حقوق و منافع ملی مردم ایران تامین شود.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم