مهمترین عارضه کبد چرب در ایرانیانیک متخصص کبد و بیماری های گوارشی بزرگسالان با اشاره به شیوع بالای کبد چرب در ایران گفت: این بیماری بالاتر از میانگین جهانی در کشور است.

به گزارش آرمان ملی، بهزاد حاتمی، کبد چرب به طور کلی به دو نوع الکلی و غیر الکلی تقسیم می شود. سندرم هایی مانند چاقی، دیابت و چربی خون. فرد بالا آلوده است.

وی با بیان اینکه کبد چرب که رسوبات چربی در کبد است بیش از پنج تا 10 درصد وزن کل را تشکیل می دهد، افزود: تجمع چربی در کبد می تواند منجر به التهاب سلول های کبد و سپس فیبروز شود. کبد و سیروز پیشرفته

حاتمی افزود: کبد چرب در اکثر موارد بدون علامت است و بیماران اغلب به دلایل دیگری مانند سونوگرافی شکم متوجه می شوند که کبدشان چرب است یا در غربالگری آنزیم های کبدی کبد چرب تشخیص داده می شود. یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه کبد چرب در صورت علامت دار شدن علائمی مانند خستگی و خستگی، حالت تهوع و درد یا درد بالای شکم یا ناراحتی غیر قابل توضیح ایجاد می کند، گفت: در صورت التهاب کبد چرب و پیش رونده کبد پیشرفت آسیب ممکن است باعث بیماری یا سیروز شود. وی افزود: کبد چرب شایع ترین عامل بیماری حاد کبدی در کشورهای غربی است که میزان آن بین 10 تا 40 درصد (متوسط ​​25 درصد) است.

وی در ادامه به شیوع بالای کبد چرب در ایران اشاره کرد و توضیح داد: میزان ابتلا به این بیماری در کشور بالاتر از میانگین جهانی است و بر اساس برخی آمارهای موجود نسبت کبد چرب در ایران حدود 30 تا 40 درصد است. جمعیت. بیش از 18 سال. وی شایع ترین سن ابتلا به کبد چرب را در دهه چهارم و پنجم زندگی عنوان کرد و گفت: بیماری کبد چرب در مردان بیشتر است، اما در عین حال برخی مطالعات از افزایش کبد چرب در زنان خبر می دهند. متخصص کبد بزرگسالان: به دلیل اضافه وزن و چاقی در کودکان کم سن و سال به نظر می رسد که سطح کبد چرب کاهش یافته و میزان کبد چرب در کودکان افزایش یافته است، این یک زنگ خطر است، باید توجه جدی شود.

حاتمی افزود: سبک زندگی غلط، کم تحرکی و افزایش مصرف تنقلات پرکالری و غذاهای آماده (فست فود) از عوامل مهم در افزایش میزان کبد چرب در کودکان خردسال و بزرگسالان است. اضافه وزن و چاقی، دیابت، چربی خون بالا و سندرم متابولیک از عوامل خطر اصلی کبد چرب هستند: کم کاری تیروئید، سندرم تخمدان پلی کیستیک، اختلالات انسدادی خواب. با کبد چرب برخی از داروها نیز می توانند باعث کبد چرب شوند. وی گفت: عوامل ژنتیکی و تفاوت های نژادی نیز در ایجاد کبد چرب نقش دارند.

اولین قدم کاهش وزن است

حاتمی افزود: کبد چرب در صورت عدم درمان، عامل اصلی آسیب های پیشرونده کبد، سیروز کبدی، نارسایی کبد و در نهایت سرطان کبد، بیماری های قلبی عروقی است. وی گفت: اولین و اساسی ترین درمان کبد چرب ورزش و کاهش وزن است.

حاتمی با اشاره به اینکه بیمارانی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند باید با تغییر سبک زندگی، ورزش و رژیم غذایی برای کاهش وزن تلاش کنند، خاطرنشان کرد: در این افراد کاهش وزن سریع توصیه نمی شود چرا که می تواند به آسیب کبدی نیز منجر شود. . استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه گفت: میزان توصیه شده برای کاهش وزن 500 تا 1000 گرم در هفته است و در عین حال بهتر است این افراد به طور متوسط ​​حداقل 30 تا 45 دقیقه ورزش کنند. روز به گفته وی، درصدی (حدود 10 تا 20 درصد) از افراد دارای اضافه وزن و چاق می توانند به کبد چرب مبتلا شوند که ورزش منظم به بهبود کبد چرب کمک می کند.

وی بر لزوم کنترل صحیح قند خون و کنترل فشار و چربی خون در بیماران دیابتی تاکید کرد و گفت: در برخی موارد باید داروها با تجویز پزشک مصرف شود. وی افزود: به افراد مبتلا به کبد چرب توصیه می شود از مصرف غذاهای پرکالری و پرچرب به ویژه پر کربوهیدرات ها مانند فست فودها، شیرینی ها و نوشابه های گازدار پرهیز کنند. به این بیماران توصیه می شود که از میوه ها و سبزیجات تازه استفاده کنند، اما باید مراقب باشند از مصرف بیش از حد میوه هایی با محتوای فروکتوز بالا خودداری کنند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم