نشست اضطراری شورای امنیت درباره بحران اوکرایننشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل درباره تشدید بحران در اوکراین آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، این نشست پس از آن برگزار شد که روسیه استقلال دو منطقه جداشده اوکراین را به رسمیت شناخت و دستور استقرار نیروهای حافظ صلح در این مناطق را صادر کرد.

نیکلاس دی ریویر، سفیر فرانسه در سازمان ملل متحد، پیش از ورود به شورای امنیت به خبرنگاران گفت: ما با وضعیت بسیار مهمی روبرو هستیم.

فرانسه از جمله کشورهایی بود که به درخواست اوکراین جلسه اضطراری تشکیل داد.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد نیز در این نشست از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه انتقاد کرد و گفت که نیروهایی که وی قبلاً دستور استقرار در مناطق دونتسک و لوهانسک اوکراین را داده بود، بخشی از نیروهای حافظ صلح هستند.

توماس گرینفیلد گفت: «او (پوتین) آنها را صلح‌جویان می‌خواند. این بی فایده است. “ما می دانیم که آنها واقعا چه هستند.”

دستور پوتین به طور گسترده به عنوان هموار کردن راه برای عملیاتی برای استقرار بخشی از نیروی تهاجمی احتمالی که وی در امتداد مرزهای اوکراین مستقر کرده است، تلقی می شود.

روسیه که در حال حاضر ریاست شورای امنیت را بر عهده دارد، خواستار غیرعلنی بودن این نشست شده است، اما آمریکا بر برگزاری علنی آن تاکید کرده است.

تلویزیون الجزیره به نقل از کاخ سفید گزارش داد که تحریم های جدید آمریکا علیه روسیه روز سه شنبه همراه با متحدانش اعلام خواهد شد.

نماینده روسیه: به رسمیت شناختن دونتسک و لوهانسک تعجب آور نبود

به گزارش تلویزیون الجزیره، واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت درباره اوکراین گفت: موضع بین المللی نشان می دهد که اقدام روسیه برای به رسمیت شناختن دونتسک و لوهانسک ممکن است ناگهانی به نظر برسد، اما اینطور نیست. دو جمهوری دونتسک و لوهانسک در سال 2015 استقلال خود را اعلام کردند، اما اکنون استقلال آنها را به رسمیت می شناسیم.

وی افزود: امیدوار بودیم به محض روی کار آمدن رئیس جمهور جدید در اوکراین، در این کشور آرامش داشته باشیم و خونریزی را متوقف کنیم. اوکراین تمام تلاش خود را برای از بین بردن توافق مینسک انجام داد. ما از دیپلماسی استقبال می کنیم و برای راه حل دیپلماتیک تلاش می کنیم.

نبنزیا گفت: “وضعیت در شرق اوکراین متشنج است و شاهد حمله دولت اوکراین به مناطق مسکونی دونتسک و لوهانسک هستیم.” در نتیجه حملات اوکراین، حدود 60000 نفر از دانبوس به خاک روسیه گریختند که ما از آنها حمایت خواهیم کرد.

نماینده اوکراین: ما حق دفاع از خود در برابر روسیه را برای خود محفوظ می داریم.

نماینده اوکراین در شورای امنیت سازمان ملل گفت: ما این نشست فوق العاده را برای جلب توجه به تصمیم غیرقانونی رئیس جمهور در مورد شرق اوکراین تشکیل داده ایم. روسیه در سال 2008 گرجستان و در سال 2014 بخش هایی از اوکراین را اشغال کرد.

وی افزود: بر خلاف اقدامات روسیه، مرزهای اوکراین در گذشته تغییر نکرده و در آینده نیز به همین شکل خواهد ماند. ما متعهد به راه حل مسالمت آمیز و سیاسی برای بحران هستیم و تمایلی به اقدامات تحریک آمیز نداریم. اوکراین حق دارد به صورت فردی و جمعی از خود دفاع کند و وضعیت ما مانند سال 2014 نیست.

نماینده اوکراین مدعی شد که تصمیم رئیس جمهور روسیه در شرق اوکراین تهدیدی برای صلح بین المللی است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم