نمایشگاه اماکن ایرانی در چینمسئولان ورزش ایران چند روز پیش برای المپیک زمستانی در پکن حضور داشتند. مثل همیشه در هر دوره از بازی های المپیک و بازی های زمستانی، مسئولان برتر ورزش کشور میهمانان ویژه مراسم افتتاحیه این دو رویداد بزرگ هستند. از ایران حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان و رضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک نیز در این مراسم حضور داشتند.

دو مقام مسئول ورزش ایران در این تور بازی های المپیک اما قدری در جریان قرار گرفتند. البته این پیامدها به خودی خود وارد می شود. گفته می شود آنها به دنبال طرح موضوع دیپلماسی دیپلماتیک ایران از جمله تعلیق فدراسیون جودو هستند. صالحی امیری پیش از سفر به بازی های المپیک زمستانی را سجادی همراهی می کرد، دیدار ویژه توماس باخ، رئیس کمیته بین المللی المپیک برای برگزاری تعلیق های سایه لازم با تصمیم برای خروج از فدراسیون جودو. می شوند.

موضوع دیگری که رئیس کمیته ملی المپیک بر آن تاکید کرده این است که این روزها حاشیه های ژیمناستیک و دوچرخه سواری وجود دارد. حواشی که اگر به درستی مدیریت نشود، می تواند عواقب جبران ناپذیری مانند جودو داشته باشد. این در حالی است که در چارچوب مراسم افتتاحیه سه روزه بازی‌های المپیک زمستانی در پکن، توکیو، مقامات ورزش ایران با فردی که قادر به دیدار با باخ است ملاقات می‌کنند که در بالاترین مقام دستگاه اجرایی عالی قرار دارد. جهان.

این دیدار قرار بود امروز (دوشنبه، ساعت 9:30 به وقت محلی) برگزار شود، اما از زمان بازگشت هیات ایرانی به تهران که روز یکشنبه انجام شد، این دیدار لغو شده است.

صالحی امیری گفت: در چین در سال های اخیر به دلیل افزایش موارد و جرایم جدید، تعداد مبتلایان به شدت افزایش یافته است و این دلیل سخت گیری ها در کشور است. پرواز به پکن و برگشت محدود است. به همین دلیل، امکان تغییر زمان، بازگشت به مکان و بازگشت به مکان زمان، کار راحتی نیست.»

در عین حال مسئولان ورزش ایران می‌دانند که ویروس جدید کرونا، یک پک جدید، در سرتاسر جهان معرفی شده و از برنامه‌های پرواز به چین نیز مطلع شده‌اند، زمان عجله و بازگشت به تهران است. با این حال مهم ترین نکته دیدار هیئت ایران با رئیس کمیته ملی المپیک محور مذاکرات بود.

بدون شک دیدار با متولیان ورزش دنیا تاثیر بسزایی در ورزش کشور دارد اما تا انجام کار به دست توماس باخ در رابطه با سه فدراسیون ایران فاصله زیادی است. چون فدراسیون های جودو، ژیمناستیک و دوچرخه سواری با همین مسائل مواجه هستند، مسائلی وجود دارد که از دست IOC و تایمش خارج است. در واقع ورزش اصلی ایران حل این مشکلات در فدراسیون های جهانی است که نقش اساسی در امور آنها دارند. کمیته بین المللی المپیک به عنوان دارای ارتباط مستقیم با کمیته ملی المپیک کشورهای عضو و به طور غیر مستقیم با وزارتخانه ها یا سازمان های ورزشی هر کشور تشکیل شده است.

مهم ترین نکته این است که IOC منشوری دارد که همه فدراسیون های جهانی به آن پایبند هستند. به عنوان مثال یکی از بدیهی ترین و مهم ترین قوانین منشور المپیک ممنوعیت مداخله در دولت و سیاست در ورزش است. موضوع وضعیت فعلی ورزش ایران با هر یک از سه فدراسیون فوق الذکر بسیار مغایرت دارد. در این شرایط نمی توان از او انتظار داشت که شخصا به منشور المپیک پایبند باشد و به آن پایبند باشد.

تعلیق چهار ساله جودو به دلیل رفتار نکردن ورزشکاران ایرانی و نمایندگان آنها در اسرائیل است. بنابراین باید مشخص شود که توماس باخ و همکارانش هیچ ارتباطی با این موضوع ندارند و اگر چنین باشد، هامسو دوست دارد با فدراسیون جهانی جودو حرکت کند. پیش از این کمیته ملی المپیک (NOC) به اسرائیلی ها در مورد موضوع غیر رزمی هشدار داده بود.

در این زمینه، اگر تصمیمی در مورد چنین مواردی وجود دارد، این دادگاه بین المللی داوری (CAS) است که باید در مورد این موضوع خاص تصمیم گیری کند. البته در مورد تعلیق فدراسیون جودو نیز مشاهده شد که CAS پرونده را به فدراسیون جهانی جودو ارجاع داده که در نهایت این فدراسیون چهار سال محروم شد.

دیوان بین المللی دادگستری در آرای خود به فدراسیون جودو اعلام کرده است که رای رای “فورا” یعنی ظرف دو روز اعلام می شود و طبیعی است که پیشنهاد دهنده این رای آماده باشد. با توجه به این شرایط، این دستور چه تاثیری بر شما می تواند داشته باشد؟ در این برهه از زمان موضوع از حیطه رسیدگی دیپلماتیک یا اداری خارج شده و فقط CAS تصمیم می گیرد و هیچ نهاد بین المللی حتی IOC مانند IOC نمی تواند در این تصمیم گیری دخالت کند.

دادگاه در مراسم افتتاحیه بازی‌های المپیک زمستانی که روز جمعه برگزار شد، نسبت به استفاده از سیاست در ورزش موضعی فعال‌تر از قبل اتخاذ کرد و گفت: او می‌توانست رقابت سخت، زندگی آرام و یکی محترم من می خواهم همه شخصیت های سیاسی در سراسر جهان به آتش بازی المپیک متعهد باشند و صلح داشته باشند. اگر هم فرصتی باشد، این گفتگو مشخص است و در رابطه با موضوع جودو، ایران طرف نیست و همان چیزی که قبلا گفته شد.

درباره فدراسیون های ژیمناستیک و دوچرخه سواری و همچنین موضوع ایران و فدراسیون های بین المللی است. امروز هر دو فدراسیون اساسنامه ای دارند که باید به تصویب فدراسیون جهانی برسد. موضوع قانون و قانون است و شرایط به گونه ای نیست که کمیته بین المللی المپیک دخالت کند یا نکند. وزارت ورزش ایران اما بر این نظر است که اساسنامه فدراسیون ها باید مطابق با مفاد این دولت باشد. آخرین دوچرخ در آستانه انتخابات به سرپرستی وزارت ورزش سپرده شد و سرپرست تیم ژیمناستیک با وجود اینکه نماینده مجلس بود درگذشت.

بنابراین معلوم می شود که با دیدن توماس باخ هیچ راهی برای ورود به ورزش های مرتبط با جودو، ژیمناستیک و دوچرخه سواری وجود ندارد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم