چرا اینترنت کند است؟شکایت مصرف کنندگان در مورد کیفیت اینترنت پایانی ندارد. هر چند متولیان این حوزه درباره کاهش کیفیت و سرعت اینترنت توضیحاتی ارائه می کنند، اما شبکه های اجتماعی مملو از اعتراضات به وضعیت اینترنت کشور است. اخیرا رئیس کارگروه آموزش الکترونیکی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پاسخ به کندی تاثیرات اینترنت بر آموزش الکترونیکی گفت: موانع کیفیت و سرعت اینترنت افزایش یافته است. آی تی.”

به گزارش همشهری، اگرچه طی چند روز گذشته مسئولان وزارت ارتباطات بر موضوع سرعت خوب اینترنت موبایل تاکید داشتند، اما به نظر می رسد در کنار سرعت این استاندارد اینترنت، این موضوع را نیز به دنبال داشته باشد. اعتراضات مردمی و حتی اینکه دولت.

برخی از کاربران این کاهش سرعت را به مشکلات مختلفی نسبت می دهند که در این مقاله نعیم فرهادیان کارشناس شبکه به دنبال بررسی دلایل فنی افت کیفیت است.

عامل DNS

نعیم فرهادیان DNS را اولین عاملی می داند که می تواند کیفیت اینترنت را تحت تاثیر قرار دهد. او گفت: «این مهم است که بدانیم این چه نوع سرور DNS است. “این می تواند از یک ISP به دیگری متفاوت باشد.” این بدان معناست که یک ISP می تواند از DNS خود استفاده کند، یک ISP می تواند از DNS مخابراتی یا زیرساخت DNS دیگری استفاده کند. “به گفته فرهادیان” اگر یک ISP از یک سرور DNS خوب برای کاربران خود استفاده کند. سپس زمان پرس و جوی DNS کاهش می یابد و کاربر بین نیم تا یک ثانیه فرصت خواهد داشت تا هر وب سایت را باز کند. “فرهادیان می گوید” DNS مهم ترین است. عاملی است که وب سایت ها و برنامه ها را به سمت پیشرفت سوق می دهد. “اختلال در DNS (عمداً یا ناخواسته) دسترسی به سایت ها و برنامه ها را دشوار می کند.”

با این حال، او معتقد است که موانع فعلی مربوط به DNS نیست و معتقد است که “کاهش سرعت فعلی به مراتب بیشتر از آن چیزی است که DNS می تواند انجام دهد.”

عامل گمشده بسته

به طور کلی اینترنت شامل بسته هایی است که به جلو و عقب حرکت می کنند. اگر این بسته ها در طول مسیر گم شوند، کاربر احساس کند سرعت اینترنت کند است. فرهادیان معتقد است که این مشکل می تواند عمدی یا غیرعمدی باشد.

وی گفت: برای مثال ارتباط ما با ارمنستان 400 گیگابیت است. «اگر این لینک پر باشد، اگر کاربر بسته‌ای را به این لینک ارسال کند، معمولاً حذف می‌شود.» او معتقد است که در مورد اینستاگرام، لیست انتخابی عمدی نیست و به نظر می‌رسد که ما با مشکل مواجه هستیم زیرا لینک کامل است.

یک مسیر را انتخاب کنید.

این کارشناس در تشریح عامل «انتخاب مسیر» با فرض اینکه زیرساخت دارای دو لینک به ارمنستان است، یکی ترابایت و دیگری 2 ترابایت است، گفت: به طور کلی ترافیک باید توزیع شود، زیرا نمی توان تمام ترافیک را از یک مسیر ارسال کرد. پیوند 1 ترابایت یا 2 ترابایتی.» او گفت: «زیرساخت به صورت دستی مسیر را انتخاب می کند. به عنوان مثال، زمانی که یک لینک پر می شود، فرض بر این است که اولین مورد انتقال تعداد زیادی از کاربران تلفن همراه از یک لینک به لینک دیگر است. اما مشکل این است که کیفیت اینترنت مصرف کننده در این تغییر تغییر می کند.

کیفیت اتصال کاربر از اپراتورها

اما واقعیت این است که ما مستقیماً به زیرساخت ها متصل نیستیم. به عنوان مثال، کاربر از داده های تلفن همراه استفاده می کند و بسته به اینکه موبایل کاربر چند خط اینترنت داشته باشد، کیفیت اینترنت (پهنای باند، لاکتوز و جیتر) متفاوت است». فرهادیان در ابتدای راه اندازی با یادآوری کیفیت مناسب اینترنت همراه، به افزایش کاربران اینترنت همراه و شروع مشکلات اشاره کرد. وی گفت: مردم به اندازه ای از دیتای موبایل استفاده کرده اند که اکنون تعداد کاربران موبایل تقریباً برابر با جمعیت کشور است. فرهادیان نتیجه می گیرد که «برج های BITS پر شده اند و دیگر نمی توانند پاسخگوی این حجم از کاربران باشند».

سرعت اینترنت ملی

بررسی رتبه بندی سرعت اینترنت کشور در سایت اسپیدتست در زمان تهیه این گزارش حاکی از آن است که سرعت اینترنت موبایل در ایران در چند روز اخیر بدون تغییر در رتبه 77 باقی مانده است.سرعت اینترنت در وسط جدول قرار دارد. در جهان. اما رتبه اینترنت ثابت کشور نسبت به روزهای گذشته نشان می دهد که با ۲ پله صعود به رتبه ۱۴۱ رسیده است که تقریبا در انتهای جدول رده بندی کشورها قرار دارد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم