چرا برنج گران شد؟چرا هرج و مرج در بازار برنج؟ علت اصلی افزایش اخیر قیمت برنج ایرانی چیست؟ اقتصاددانان بخش خصوصی در کنار آسیب شناسی سیاست های دولت برای تنظیم بازار کالا، ممنوعیت واردات فصلی و دو عامل نظارتی قیمت گذاری را عامل نابسامانی بازار برنج در ماه های اخیر می دانند. نظارت بر سیاست های دولت در زمینه تنظیم بازار نشان دهنده شکست های مداوم اقتصاد دولتی است.

در سال‌های اخیر، دو سیاست «ممنوعیت تجارت» و «قیمت‌گذاری نظارتی» به عنوان فشار بر عرضه‌کنندگان کالاهای اساسی و ضروری به‌شدت چالش‌برانگیز شده‌اند.

این دو مانع بر سر راه تولید و تجارت، هرچند برای حمایت از مصرف کننده، در دستور کار دولت های مختلف قرار دارد. اما نتایج به هدف مورد نظر نرسید و مصرف کنندگان همیشه افزایش چشمگیر قیمت ها را تجربه کردند. قیمت گذاری سفارشات دولتی عملاً ثبات اقتصادی تولید و کمبود کالا را از بین می برد و در نهایت به اقتصاد دولتی آسیب می رساند. سلسله ضررهایی که در زمان عرضه تجهیزات کشاورزی، مرغ، گوشت قرمز و حالا برنج رخ داده است. به گفته تحلیلگران، شکست های پی در پی اقتصاد دولتی ناشی از عدم تنظیم بازار کالاهای مختلف است. بر این اساس، هرگاه شاهد چالش در عرضه و تقاضای کالا باشیم، در واقع هر دور مشکل از یک محصول به محصول دیگر منتقل می شود. مصرف کنندگان نیز با مشکلاتی روبرو هستند. به گفته کارگران کشاورزی، قیمت گذاری نظارتی و محدودیت واردات تنها منجر به عرضه کمتر برنج و اختلال بیشتر در بازار می شود و تاثیر مطلوبی بر مصرف کنندگان نخواهد داشت.

در آخرین روزهای سال جاری نمایندگان بخش خصوصی به آسیب شناسی نوسانات قیمت در بازار برنج پرداختند. در دوازدهمین جلسه کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران، کارگران بخش خصوصی تاکید کردند که کاهش تولید برنج در سال جاری به دلیل کمبود بارندگی بوده است. تنظیم بازار باید با مدیریت بهتر از طریق افزایش واردات انجام می شد و نه با کنترل قیمت ها از طریق قیمت های تنظیم شده، زیرا این سیاست جز ایجاد اختلال بیشتر در بازار اثری نداشت. دبیر انجمن واردکنندگان برنج در این نشست اعمال و لغو ممنوعیت واردات برنج را عامل ناآرامی بازار برنج در هفته های اخیر دانست. از سوی دیگر، مدیرعامل پایانه صادراتی برنج، افزایش قیمت‌های اخیر در بازار برنج را ناشی از افزایش انتظارات تورمی دانست و اعلام کرد که شالی‌کاران در چند سال گذشته محصول را با قیمت ملی 3 در کارخانه‌های برنج معامله می‌کنند. هنوز هستند. برنج امروز با همین نرخ.محصول خود را بفروشید. در این نشست نمایندگان واردکنندگان و تولیدکنندگان برنج به اتفاق آرا گفتند که نشانه‌های دخالت دولت در بازار را باید در تنش‌های بازار برنج و تنظیم بازار دید، این سیاست شکست خورده است.

به گزارش اتاق تهران، رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران در سخنانی با بیان اینکه تنظیم بازار باید با هدف ادغام کالاها در زنجیره ارزش انجام شود، گفت: زیرساخت های کشور به دلیل مشکلاتی که در در اقتصاد، این سیاست‌ها با حمایت از مصرف‌کننده هدایت می‌شوند، در حالی که مصرف‌کننده به دلیل عدم کنترل حداکثری دولت، از حقوق خود استفاده نمی‌کند و سود این سیاست‌ها فقط به نفع واسطه‌ها است. کاوه زرگران افزود: وزارت جهاد کشاورزی سیاست هایی را در بازار برنج کشور به عنوان حافظ مقررات بازار اتخاذ کرده است اما به دلیل محدودیت منابع، اثربخشی سیاست های دولت در تنظیم بازار ضعیف شده است.

وی با اشاره به اصرار دولت برای تعیین قیمت برنج گفت: قیمت گذاری برنج داخلی توسط وزارت جهاد کشاورزی کمتر از قیمتی است که تولیدکنندگان و توزیع کنندگان خریداری می کنند در حالی که این روش وارداتی است. . در بازار داخلی زرگران افزود: خود وزارت جهاد کشاورزی پروفرم 78000 روپیه برای واردکننده برنج تصویب می کند، به قیمت اضافه کنید، سپس هزینه سیستم توزیع و سود خرده فروش را اضافه کنید، سپس قیمت برنج از قیمت بیشتر شود. رئیس کل کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران با بیان اینکه ارقام تعیین شده از سوی دولت کاهش تولید برنج از ابتدای سال جاری تاکنون را نیز یکی دیگر از عوامل کاهش در پاسخ به تقاضای امروز دانسته است. وی با بیان اینکه برای تنظیم بازار نیاز به مدیریت بهتر و کاهشی است، افزود: امسال در صورت منظم بودن بازار، مجموع تولید و واردات بین 300 تا 400 هزار تن نسبت به سال گذشته کاهش داشته است. اگر مدیریت همین اعداد را رعایت می کرد به این نتیجه می رسید که عرضه برنج امسال برای تامین تقاضا کافی نیست. اشرف مرتضی، کارشناس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران با استناد به آمارهای دولتی در گزارشی میزان برنج تولیدی و وارداتی و صادراتی از کشور را تشریح کرد.

بر اساس این گزارش، مرکز آمار از کاهش 30 درصدی تولید برنج در سال جاری، وزارت جهاد کشاورزی 20 درصد و اتحادیه برنج‌کاران مازندران 40 درصد خبر داده‌اند. مسیح کشورس دبیر انجمن واردکنندگان برنج نیز در این دیدار با اشاره به اینکه ممنوعیت واردات برنج در دولت دوازدهم پس از اصلاح برخی از سیاست های وزارت جهاد کشاورزی برداشته شد، افزود: به هیچ وجه تهدیدی برای تولید داخل نیست. . وی افزود: متأسفانه عده ای در کشور به اشتباه یا خودخواهانه بر سر تولید 2.5 میلیون تن برنج در کشور غوغا می کنند و به نمایندگان مجلس توصیه می کنند واردات را متوقف کنند، اما نتیجه آن اختلال و آشفتگی بازار و هنگفتی است. سود برای برخی افراد

این کشاورز در ادامه افزود: دستور قیمت برنج سیاست اشتباهی است که در دولت های گذشته تکرار شد و جواب نداد. دبیر انجمن واردکنندگان برنج، عدم عرضه به موقع برنج در بازار از سوی کشاورزان و تولیدکنندگان را که دلیل آن افزایش قیمت ها عنوان می شود را یکی دیگر از دلایل گرانی های اخیر دانست که باید به بخش خصوصی اجازه داده شود تا توقف واردات و افزایش قیمت در سال آینده سید اسماعیل یزدان پناه، مدیرعامل پایانه صادرات برنج نیز انتظارات تورمی را عامل افزایش قیمت در بازار برنج عنوان کرد. وی در ادامه با بیان اینکه به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور در دو سال گذشته فروش مناسبی برنج صورت نگرفته است، افزود: تورم در بازار به یکباره ظاهر شد. یزدان پناه همچنین با بیان اینکه امسال تولید برنج استاندارد نسبت به سال گذشته 20 درصد کاهش داشته است، افزود: با توجه به این عوامل، تولید برنج استاندارد در مجموع کاهش یافت. افت 40 درصدی و شاهد جهش قیمت ها در این بازار خواهیم بود.

وی با انتقاد از سیاست دولت مبنی بر اصرار بر تعیین قیمت برنج گفت: عرضه و تقاضا باید قیمت برنج را کنترل کند و سیاست های دستوری دیگر پاسخگو نیست. دولت قیمت ترم درجه یک را 65 هزار تومان و بهای تمام شده را 75 هزار تومان اعلام کرده و هزینه و سود نهایی باید حدود 85 هزار تومان باشد اما قیمت دولتی ارزان تر و 10 هزار تومان کمتر از قیمت تمام شده است. یزدان پناه ادامه داد: نتیجه قیمت گذاری دستوری این است که کشاورزانی که می توانند برنج را ذخیره کنند، برنج خود را از کارخانه به خانه نبرند و عرضه کنند. نتیجه قیمت های دستوری، اختلال بیشتر در بازار است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم