چهار دلیل برای اینکه دستمزد کارگران بیشتر از کارمندان است


در رفتن بر اساس مصوبه شورای عالی کار، برای یک خانوار کارگری با میانگین 3.3 نفر در ماه مبلغ 8 میلیون و 979 هزار تومان تعیین شد. به نظر می رسد کمیسیون تلفیق حداقل دستمزد سال آینده را با همین میزان بر اساس حداقل دستمزد 5.6 میلیون تومانی 1401 تعیین کند.

به گزارش فرارو، فرامرز توفیقی رئیس کمیته دستمزد شورای عالی کار و نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به تعیین سبد معیشت کارگران در سال 1401 گفت: در رفتن وی گفت: این ارقام بر اساس تورم دی ماه که به طور رسمی از سوی مرکز آمار اعلام شده و میانگین هر خانوار 3.3 نفر است، 8 میلیون و 979 هزار تومان تعیین شده است.

توفیقی با بیان اینکه سه خواسته از دولت کارگران برای تعیین حداقل دستمزد در سال آینده وجود دارد، خاطرنشان کرد: ابتدا دولت باید قدرت خرید از دست رفته کارگران را ترمیم و جبران کند، در غیر این صورت سال‌های آینده دوباره کار از دست خواهد رفت. مشکلات معیشتی بیشتر است و ثانیاً دولت جلوی سرکوب نرخ دستمزد را بگیرد زیرا در این سال ها همواره شاهد بوده ایم که دولت های مختلف به بهانه ها و دلایل مختلف تورم جامعه را کاهش داده و همچنین پایین ترین سطح سالانه را کاهش داده اند. افزایش نیافته است که منجر به کاهش نیروی کار شده است. قدرت خرید افزایش یافته و مشکلات زندگی آنها بیشتر شده است.

نماینده کارگری در شورای عالی کار افزود: در نهایت دولت باید نسبت به کنترل قیمت ها و تورم اقدام کند، در غیر این صورت همچنان شاهد تحولات قابل توجهی در بازار مایحتاج اولیه مردم خواهیم بود و در نتیجه مشکل این است که «تورم». به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت، بنابراین دولت باید با برنامه ریزی یکپارچه بازار مواد غذایی را کنترل کند و ابزارهایی را که در اختیار دارد برای کنترل تورم بسازد.

دولت حداقل دستمزد را به اندازه سبد غذایی افزایش نمی دهد.
حمید حاجی اسماعیلی عضو سابق شورای عالی کار گفتگو با فرارو کمیسیون تلفیق با اشاره به اینکه در سال 1401 دولت حداقل دستمزد کارمندان را 4.5 میلیون تومان در بودجه در نظر گرفته بود، کمیسیون تلفیق این مبلغ را به 5.6 میلیون تومان افزایش داد. بنابراین می توان گفت در سال 1401 حداقل دستمزد کارگران به همین میزان 5 میلیون و 600 هزار تومان خواهد بود.

وی افزود: با توجه به اینکه مجلس در چند سال اخیر گام های خوبی در زمینه معیشت کارگران و کارمندان برداشته است، به نظر می رسد اعتراضات کارگران، معلمان و قوه قضائیه نیز در جهت بهبود وضعیت معیشتی باشد. تصمیمات مجلس «موثر بوده است، بنابراین برای مذاکره در مورد حداقل دستمزد کارگران، نمایندگان کارگران باید اقداماتی را انجام دهند که حداقل دستمزد 5 میلیون و 600 هزار تومان را به همراه داشته باشد. اضافه.

حاجی اسماعیلی با بیان اینکه وضعیت کارگران و کارمندان از نظر دسترسی به مزایا و تسهیلات یکسان نیست، گفت: از سوی دیگر به چهار دلیل حداقل دستمزد باید بالاتر از آن چیزی باشد که کمیسیون تلفیق تصویب می کند. بالای 42 درصد که قدرت خرید کارگران را به شدت کاهش داده است.

وی افزود: در رتبه دوم سبد معیشت کارگران حدود 9 میلیون تومان برآورد شده است، در رتبه سوم علیرغم اینکه تهدید رسمی فقر در کشور وجود ندارد، اما در کلان شهرها با توجه به طبق برآوردها خط فقر.” در حال حاضر حدود 10 میلیون تومان است و در نهایت همانطور که گفته شد دسترسی کارگران به آموزش، بهداشت، رفاه و … بسیار کمتر از حقوق کارمندان است، بنابراین دستمزد پایه کارگران باید بالاتر از کارمندان باشد.

این کارشناس حوزه کارگری با تاکید بر اینکه نمایندگان بازرگانی باید در مذاکرات بر سر حداقل دستمزد مشارکت فعال و موثر داشته باشند، ادامه داد: متاسفانه در سال های اخیر دولت های مختلف بر اساس 41 حداقل دستمزد به هیچ وجه تدوین نشده است. بر اساس این قانون، دولت موظف است حداقل دستمزد را متناسب با نرخ تورم افزایش دهد، اما در عمل شاهد هستیم که دولت نرخ را به صورت سیستمی و متناسب با حداقل دستمزد تعیین می کند.

حاج اسماعیلی خاطرنشان کرد: این توجیه که اگر حداقل دستمزد کارگران افزایش چشمگیری پیدا کند، دولت به دلیل کسری بودجه خود باعث تورم می شود، بهانه ای برای عدم افزایش دستمزد کارگران و کارمندان است، اما این از اساس اشتباه است. زیرا اگر دولت بخواهد کسری بودجه خود را کاهش دهد باید هزینه های مازاد خود را کاهش دهد و سیاست های اقتصادی ناکارآمد چند سال اخیر را اصلاح کند و در سال آینده دوباره با تورم مواجه خواهیم شد و در نتیجه تورم ایجاد خواهد شد. کاهش شدید تعداد کارگران قدرت خرید و جدول کوچک شدن.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم