کوچکترین باتری جهان برابر است با یک دانه گرد و غبار!


در رفتنمحققان دانشگاه فناوری کمنیتس آلمان کوچکترین باتری جهان را به عنوان نمونه اولیه کاربردی ارائه کرده اند. این باتری نشان‌دهنده «کمتر از یک میلی‌متر بازده ذخیره‌سازی انرژی انگیزشی» است.

به گفته فرارو، اندازه این باتری قابل شارژ به اندازه یک گرد و غبار است که می تواند انرژی کوچکترین تراشه های کامپیوتری جهان را برای حدود ده ساعت تامین کند. این باتری ها در دستگاه های کوچک میکروالکترونیکی مانند حسگرهای زیست سازگار و ایمپلنت های کوچک پزشکی استفاده می شوند.

تا به امروز، میکرو باتری ها یا قدرت بسیار کمی تولید می کنند، یا محدودیت های زیست محیطی دارند، یا آنقدر کوچک نبودند، اما باتری های جدید می توانند بر این کاستی ها غلبه کنند. نسل فعلی میکرو باتری‌ها با قرار دادن فیلم‌ها بر روی یک تراشه ساخته می‌شدند، به این معنی که قبل از کاهش سطح ذخیره‌سازی انرژی، محدودیت‌هایی داشتند. برای رفع این مشکل، سیستم جدید شامل نوارهای بسته بندی فیلمی است که در میکرو باتری های موجود استفاده می شود که می توانند رها شوند و دوباره سیم پیچ شوند تا کشش کافی برای تامین انرژی یک کامپیوتر کوچک ایجاد شود.


تیم آلمانی هدف خود را توسعه باتری قابل شارژی قرار داده است که بتواند 100 میکرووات انرژی در هر سانتی متر مربع را در خود جای دهد. این مقدار انرژی برای اکثر کاربردهای کامپیوتری میکروسکوپی (از جمله اندازه گیری دمای محیط) مناسب است. تیم تحقیقاتی از همان روشی استفاده کرد که تسلا برای توسعه باتری‌های ماشین الکترونیکی در مقیاس بزرگ برای توسعه فناوری باتری جدید استفاده کرد. روش “رول سوئیسی” یا “میکرو اوریگامی” برای ایجاد محصولاتی استفاده می شود که با فناوری های تولید تراشه های موجود سازگار بوده و قادر به تولید بازده بالا هستند.

اندازه این باتری‌ها کمتر از یک میلی‌متر مربع است و حداقل چگالی انرژی 100 میکرووات بر سانتی‌متر مربع است، اما همچنان می‌توان آن‌ها را در یک تراشه ادغام کرد. پروفسور الیور اشمیت، یکی از نویسندگان مقاله، گفت: “این فناوری پتانسیل بهینه سازی زیادی دارد و ما می توانیم در آینده منتظر باتری های بسیار قوی باشیم.” بدیهی است که این فناوری با در نظر گرفتن گوشی های هوشمند توسعه نیافته است و به سختی می توان آیفون بعدی را با چنین باتری کوچکی در سر داشت. با این حال، محققان امیدوارند با استفاده از این باتری ها در حسگرهای میکرو نانو و اینترنت اشیا، ایمپلنت های کوچک پزشکی و سیستم های میکروبی جهان را شگفت زده کنند.

منبع: gizmochina


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم