10% کاهش در 25 روز


بررسی های آماری نشان می دهد دلار در معاملات بازار آزاد طی 25 روز اول زمستان 10 درصد کاهش یافته است. دلار در ابتدای دی ماه با کاهش 30 هزار و 150 تومانی نسبت به دیروز 27 هزار و 500 تومان معامله می شد. دلیل اصلی کاهش قیمت دلار در ماه دسامبر، اخبار پیش رو از مذاکرات وین است. در چند وقت اخیر به گفته فعالان، انتظارات بازار رو به کاهش بوده و عرضه در بازار تقویت شده است.

به گزارش دنیای اقتصاد، ارزش دلار در 25 روز ابتدایی زمستان 10 درصد کاهش یافت و در صورت تداوم این روند در 5 روز پایانی این ماه، دلار در ژانویه به کمترین میزان خود خواهد رسید. در اولین روز این هفته پایه 27 هزار و 750 تومان رفت. ارزش اسکناس های آمریکا به سطوح جدیدی سقوط کرد. انتظارات معامله گران و جامعه از بازار ارز تهران باز هم کاهش قیمت ها را نشان می دهد.

اخبار منتشر شده از ستاد مذاکره همچنان سیگنال های مثبتی برای بازار ارز تهران دارد. شنیده ها از هسته مرکزی بازار حاکی از افزایش فشار فروش در میان معامله گران ارز است. دیروز پس از گذشت حدود دو ماه، دلار 27 هزار و 400 تومان معامله شد. در نهایت تا پایان روز شنبه ارزش پول آمریکا به 27 هزار و 500 تومان رسید. روز شنبه 25 دی ماه بازار ارز تهران با کاهش قیمت فعالیت خود را آغاز کرد. دلار آمریکا که در هفته گذشته بین 27 هزار و 750 تا 28 هزار و 350 تومان در نوسان بود، در ساعات آغازین روز شنبه در بازار ارز تهران 27 هزار و 750 تومان کاهش یافت. این کاهش تا اواسط روز ادامه داشت و تقریباً دو ماه بعد معاملات نقدی 27 هزار و 400 تومانی در بازار تهران انجام شد. در آخرین ساعات روز شنبه، دلار با کاهش 400 تومانی نسبت به هفته گذشته، با افت 27 هزار و 500 تومانی بسته شد.

برخی از کارشناسان بازار ارز، فروش روز شنبه را عامل انتشار اخبار مثبت سیاسی دانستند. در آخرین ساعات روز جمعه 15 ژانویه، سخنگوی کاخ سفید در یک کنفرانس خبری سیگنال مثبت جدیدی از بحث هسته ای منتشر کرد. یک مقام ارشد آمریکایی گفت: ما همیشه طرفدار دیپلماسی ایران بوده ایم. این زمان حساسی است، در مذاکرات وین پیشرفت هایی حاصل شده است. اگر به زودی به توافق نرسیدیم و به تعهد متقابل برگردیم، باید به سمت دیگری نگاه کنیم. وی همچنین خاطرنشان کرد که رئیس جمهور آمریکا به تیم مذاکره کننده خود دستور داده است که طیف گسترده ای از گزینه ها را ارائه دهند. در همین زمینه جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد: امکان توافق با ایران در مذاکرات وین وجود دارد و فضای مذاکره بهتر از همیشه است.

دیروز ایرنا به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد که اختلافات در مذاکرات بر سر لغو تحریم ها حل شده و هیئت در حال بررسی نحوه اجرا و دستور توافق احتمالی است.

برخی از تحلیلگران این خبر را به کاهش قیمت نسبت دادند. بر این اساس، روند نزولی فعلی روندی است که از اوایل ژانویه آغاز شده است. با توجه به این روند نزولی، دلار در 25 روز ابتدایی زمستان امسال 10 درصد کاهش یافته است و در صورت تداوم این روند تا 5 روز دیگر، می توان آن را رکورد کاهش قیمت دلار در دی ماه سال جاری دانست. . یک ماه از نگاه کارشناسان ارزی، فضای بازار ارز اگرچه طرف های مذاکره در اظهار نظر محتاطانه عمل می کنند، اما جهت گیری بازار به سمت توافق مهم ترین نکته در چند هفته اخیر است.

در شرایطی که روز شنبه روند نزولی داشت، معامله گران صعودی بازار قیمت دلار را برای معاملات آتی خود با حدود 27 هزار و 700 تومان افزایش عرضه کردند. تعادل و بازار به سمت انتظارات حرکت خواهد کرد. قیمت سکه بهار استقلال در یک روند جدید نزولی که از اوایل هفته گذشته آغاز شد، روز شنبه با افت محسوس 150 هزار تومانی به قیمت 12 میلیون و 250 هزار تومان معامله شد. روز شنبه 25 ژانویه، قیمت جهانی طلا به 171817 در هر اونس رسید.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم