12 نکته ساده و موثر برای غلبه بر افکار منفی


در رفتن تفکر منفی چیزی است که همه ما هر از گاهی تجربه می کنیم. اما افکار منفی مداوم می تواند سلامت روان شما را به خطر بیندازد و منجر به افسردگی و اضطراب شود. اگر شما یکی از افرادی هستید که افکار آنها را تجزیه و تحلیل می کنید، جدا کردن افکار منفی از نگرانی های مشترک همه برای شما دشوار است. غیرمعمول نیست که زمانی که یک فرد برایش اتفاق بدی می افتد، احساس بدی داشته باشد، مثلاً هر از گاهی نگران مشکلات مالی یا مشکلاتی در روابط خود باشد. وقتی افکار منفی و منفی بافی به احساسات تکراری و فراگیر تبدیل می شوند، نمی توان آنها را عادی تلقی کرد. زیرا مشکلات دیگری به مرور زمان ظاهر خواهند شد. سوال این است که چگونه بر افکار منفی غلبه کنیم؟

به گزارش فرارو، وب سایت پوزیتیوبلاگ نکاتی را در این زمینه ارائه می دهد که می تواند در غلبه بر افکار منفی موثر باشد.

تفکر منفی چیست؟

افکار در ذهن سطح بسیار بالایی از شخصیت و الگوی رفتار انسان را ایجاد می کند. عوامل ژنتیکی و اکتسابی مانند ژن ها، خانواده، دوستان و بسیاری از عوامل دیگر در تعیین اندازه و طرز فکر کلی شما موثر هستند. منفی نگری می تواند منجر به بیماری روانی و شکست در زندگی شود. به عنوان مثال، تعصب نادرست باعث می شود افکار منفی قبل از انجام کاری شکست بخورند و این منجر به شکست در رسیدن به اهداف می شود.

منفی گرایی روشی است که در مورد خود و اطرافیانتان منفی فکر می کنید. اگر چه همه افراد گهگاهی افکار منفی را تجربه می کنند، اما افکار منفی و افکار منفی می توانند تأثیرات جدی بر نحوه تفکر ما در مورد خود و جهان داشته باشند و حتی در کار و مطالعه ما اختلال ایجاد کنند و بر کارهای روزمره ما تأثیر بگذارند. علائم بیماری روانی شامل افسردگی، اختلالات اضطرابی، اختلالات شخصیت و اسکیزوفرنی است. همه افرادی که افکار منفی دارند بیماری روانی ندارند و مانند همه افراد مبتلا به بیماری روانی همیشه افکار منفی ندارند. حتی در این صورت، منفی گرایی می تواند معیاری برای سلامت روان و کیفیت زندگی شما باشد، به خصوص زمانی که نمی توانید آن را کنار بگذارید. خوشبختانه، راه هایی برای خلاص شدن از شر منفی وجود دارد. اما ابتدا باید دلایل را بررسی کنیم.

راهی آسان و موثر برای غلبه بر افکار منفی

1. وقتی در موقعیت منفی هستید، به دنبال موارد مثبت باشید

وقتی با یک تجربه تلخ، شکست یا شکست در زندگی مواجه می شوید، افکار منفی به سرعت ذهن شما را فرا می گیرد و سعی می کند بر نحوه کار شما تأثیر بگذارد. برای مقابله با چنین شرایطی باید به جای افکار منفی از خود سوالات خوب بپرسیم. سوالاتی که نه تنها به شما کمک می کند احساس بهتری داشته باشید بلکه به رشد شما نیز کمک می کند. سوالاتی مانند:

در این شرایط چه چیزی خوب است؟
چه کاری می توانم انجام دهم تا دفعه بعد نتایج بهتری بگیرم؟
چه چیزی می توانم از این وضعیت یاد بگیرم؟
دوستان یا اقوام نزدیک من چگونه می توانند در این شرایط از من حمایت و کمک کنند؟

2. یادآوری: مردم به آنچه می گویید یا انجام می دهید اهمیتی نمی دهند

زمانی که به حرف های مردم توجه کنید یا به اعمال و افکارتان واکنش نشان دهید، به راحتی در دام افکار منفی گرفتار خواهید شد. در چنین شرایطی قدرت شخصی خود را متزلزل کرده و قدرت تحلیل خود را از دست خواهید داد. گرفتار شدن در چنین طرز فکر و افکاری شما را از آنچه می خواهید دور می کند. زیرا این واقعیت که مردم وقت، توجه یا انرژی برای فکر کردن یا صحبت کردن در مورد کاری که انجام می‌دهید ندارند به این معنی است که اعمال و افکار شما واقعاً برای آنها مهم نیست. به عبارت ساده، وقتی مردم در مورد اعمال شما صحبت می کنند، به این معنی نیست که آنها زمان زیادی را صرف بررسی عملکرد شما کرده اند یا اینکه برای آنها مهم است. در عوض رفتار شما را لحظه ای قضاوت می کنند.

این یادآوری می تواند به شما کمک کند تا از محدودیت های خود رها شوید. به شما این قدرت را می دهد که بدون توجه به تمسخر و سخنان دیگران به زندگی خود ادامه دهید و در لحظات سخت از استرس مضاعف و بیرونی دوری کنید. اگر متوجه شدید که مردم واقعاً به افکار و اعمال شما اهمیت نمی دهند، شما نیز می توانید از طعنه و انتقاد آنها افسرده شوید و ذهن خود را از درگیری های بیشتر رها کنید.

3. در مورد افکار منفی خود سوال بپرسید

زمانی که افکار منفی به ذهنتان می رسد باید همیشه از خود بپرسید و سعی کنید ذهن خود را کنترل کنید. از خود بپرسید آیا شما (افکار منفی) را جدی می گیرم؟ به من اعتماد کنید، در بیشتر موارد این پاسخ شماست. صادقانه باید بگویم نه! من نباید شما را (افکار منفی) جدی بگیرم! از آنجایی که در آن زمان خسته، استرس یا کار زیاد بودم، ممکن است افکار منفی وارد ذهن من شود. شاید من بیش از حد روی یک اشتباه کوچک یا یک روز بد تمرکز کرده ام. در عوض، می‌توانم روی 95 درصد از بقیه روزم تمرکز کنم که مثبت است.

12 نکته ساده و موثر برای غلبه بر افکار منفی

پرسیدن چنین سوالی به ما کمک می کند تا بفهمیم وقتی اشتباه کوچکی مرتکب می شویم، به این معنا نیست که در کل بد عمل کرده ایم یا به این معنا نیست که وضعیت بدتر و بدتر می شود. به طور خلاصه، این سؤال به ما قدرت می دهد تا واقعیت ها را بررسی کنیم و رویکردی متعادل و منطقی در پیش بگیریم.

4. افکار منفی را در زندگی خود با افکار جدید جایگزین کنید

آنچه در زندگی روزمره به ذهن خود وارد می کنید تأثیر عمیقی بر شما خواهد داشت. پس از خود بپرسید که اجازه می دهید چه چیزی وارد ذهن شما شود. از خود بپرسید 3 منابع اصلی افکار منفی در زندگی شما چیست؟ به گفته فرارو، این منابع می توانند افراد، وب سایت ها، مجلات، پادکست ها، موسیقی و غیره باشند. سپس از خود بپرسید: چه کاری می توانم انجام دهم تا این هفته زمان کمتری را با این 3 منبع بگذرانم؟ اگر نمی توانید برای هر سه منبع به طور همزمان راه حلی بیابید، یک قدم کوچک بردارید و فقط روی یکی از این منابع تمرکز کنید. سپس وقت آزاد خود را در این هفته صرف کار بر روی منابع مثبت بیشتر کنید. به عنوان مثال، با افرادی که در گذشته نقش مثبتی در زندگی شما داشته اند، رابطه برقرار کنید یا زمانی را صرف کشف چیزهای جدیدی کنید که الهام بخش زندگی شما هستند.

5. از کاه کوه نسازید

با نگرانی های کوچک روبرو شوید تا نگرانی های بزرگ به نگرانی های بزرگ تبدیل نشوند. شما می توانید این کار را با پرسیدن این سوال از خود انجام دهید، آیا این افکار برای تسخیر ذهن من برای چند سال مفید هستند یا ذهن من را برای چند هفته گیج می کنند؟ در بیشتر موارد، متوجه خواهید شد که موضوع را مبالغه کرده اید و به عنوان یک موضوع جزئی با آن برخورد کرده اید.

6. اجازه دهید افکار منفی بیرون بیایند و در مورد آنها صحبت کنید

مشغول نگه داشتن ذهن خود با افکار منفی هیچ سودی برای شما ندارد. پس بگذارید از ذهنتان خارج شود. موقعیت یا افکار خود را با یکی از نزدیکان خود در میان بگذارید و در مورد آنها صحبت کنید. فقط یک دقیقه صحبت کردن در مورد افکار منفی می تواند به شما کمک کند تا از بافت منفی خارج شوید و حال و هوای جدیدی پیدا کنید. همچنین در این گفتگو می توان راه حل مناسبی برای موقعیت شما پیدا کرد و یا موقعیت شما نیز موضوع یک گفت و گوی علمی که جنبه آرام دارد، شود. به عبارت دیگر، در ذهن داشتن افکار منفی می تواند حالت منفی بافت شما را افزایش دهد، در حالی که صحبت با افرادی که به آنها اعتماد دارید و نزدیک بودن به آنها می تواند به آرامش ذهن و کاهش استرس کمک کند.

7. زندگی کن و به لحظه حال برگرد

وقتی افکار منفی به ذهنتان می رسد، بیشتر نگران اتفاقاتی هستید که اتفاق افتاده یا ممکن است بیفتد. گاهی اوقات شما دو نفر درگیر می شوید و روحیه شما کاملاً تحت تأثیر این افکار قرار می گیرد. اما در واقع، شما باید تمام توجه خود را بر روی لحظه حال و آنچه در پیش رو دارید متمرکز کنید. گذراندن وقت و ذهن خود را در زمان حال به یک عادت در زندگی خود تبدیل کنید. تجربه نشان می دهد که در چنین شرایطی طبیعتا افکار منفی کمتری در ذهن خود خواهید داشت و ذهن شما باز و سازنده خواهد بود.

راه حل هایی نیز وجود دارد که عبارتند از:

فقط روی نفس خود تمرکز کنید: حالا 1 تا 2 دقیقه صبر کنید و عمیق تر از حد معمول نفس بکشید. مطمئن شوید که از طریق شکم و بینی نفس می کشید. در این مرحله فقط روی نفس و بازدم تمرکز کنید و به چیز دیگری فکر نکنید.

به دنیای اطراف خود بسیار توجه کنید: 1-2 دقیقه استراحت کنید. از افکار خود خارج شوید و روی آنچه در حال حاضر در اطرافتان است تمرکز کنید و نه چیز دیگری. فقط روی افرادی تمرکز کنید که بیرون پنجره شما راه می روند، کلمات و صداهای خیابان، بوی اطراف شما و آفتاب درخشان که پوست شما را گرم می کند.

8. یک برنامه تمرینی مختصر را در نظر بگیرید

گاهی خلاص شدن از شر افکار منفی آسان نیست. اما به من اعتماد کنید، با کمی حرکت فیزیکی می توانید وضعیت روحی خود را تغییر دهید. یک برنامه ورزشی 20 تا 30 دقیقه ای که بدن شما را کمی به چالش می کشد و کمی وزنه برداری در آن می تواند تغییر فیزیکی و ذهنی جالبی باشد. این برنامه به شما کمک می کند تا استرس و اضطراب درونی خود را از بین ببرید و ذهن خود را بار دیگر متمرکز و سازنده کنید.

9. اجازه ندهید ترس های مبهم شما را تحت تاثیر قرار دهد

وقتی مردم می ترسند از آنها فرار کنند، رایج ترین اشتباه این است که با دقت بیشتری به آنها نگاه کنیم. البته ترسیدن و پرهیز از آن طبیعی است; اما وقتی ترس مبهم باشد، می تواند بسیار ترسناک تر از آنچه باید باشد. پس چه می توانیم بکنیم؟ از خود بپرسید در این شرایط بدترین اتفاقی که می تواند بیفتد چیست؟ با پرسیدن چنین سوالی، پاهای خود را محکم روی زمین می گذارید و با منطق به ترسی که به وجود آمده نگاه می کنید. خیلی وقت ها متوجه می شوید که بدترین اتفاقی که می تواند بیفتد واقعاً بد نیست.

به بیان ساده، وقتی بدترین سناریو را به طور منطقی ارزیابی کنید، خواهید دید که ترس مانند قبل نیست. می توانید رویدادها و حتی بدترین موقعیت ها را فهرست کنید. با این کار، وضعیت و اقداماتی را که می توانید برای رفع آن انجام دهید، روشن خواهید کرد و ترس دیگر خیلی زیاد نخواهد بود.

12 نکته ساده و موثر برای غلبه بر افکار منفی

10. در زندگی دیگران مثبت نگر باشید

اگر در افکار منفی گیر کرده اید یا در حال بافتن افکار منفی هستید، ساده ترین راه برای خروج از این وضعیت تمرکز روی افراد خارجی و طرف مقابل است. به عبارت دیگر، زمانی که ذهن شما درگیر افکار منفی است، می توانید با انتقال محبت آمیز و عاشقانه احساس مثبت به فرد دیگری که از افکار منفی رنج می برد، احساس خوشبختی و خوش بینی را بازگردانید.

برای مشاهده باید جاوا اسکریپت را فعال کنید

لطفا: به شخص حق تقدم بدهید یا او را به نوشیدنی دعوت کنید.
کمک: شما می توانید در زمینه مبلمان منزل به آن شخص کمک کنید یا به برنامه ریزی یک مهمانی آخر هفته کمک کنید.
فقط اونجا بمون: چند دقیقه با دقت به صحبت های فردی که صحبت می کند گوش دهید یا در مورد شرایط دشوار او صحبت کنید تا به او کمک کنید تا مشکل خود را حل کند.

11. قدردان داشته هایمان باشیم

وقتی افکار منفی به ذهن شما می رسد، فراموش کردن جنبه های مثبت زندگی بسیار آسان است. گاهی اوقات باید به خود یادآوری کنیم که بسیاری از چیزهایی که در زندگی عادی به نظر می رسند بسیار ارزشمند و مثبت هستند. بنابراین در حین برخورد با افکار منفی، می توانیم به این چیزهای به ظاهر عادی فکر کنیم و نقش آن ها را در ریتم مثبت زندگی خود دوباره بررسی کنیم. وعده های غذایی منظم، سرپناه و سرپناه، داشتن دوستان و خانواده با شما همگی قابل قدردانی هستند.

12. روز را با حس مثبت شروع کنید

واقعیت این است که در بسیاری از موارد ما یک روز کامل برای شروع روز داریم. شروع بدبینانه یا منفی، تغییر اوضاع را دشوار می کند. اما یک شروع مثبت در پایان روز و تا زمان خواب خوش بینانه می شود. به گزارش فرارو، بنابراین اینکه چگونه روز خود را با انرژی و انرژی شروع کنید بسیار مهم است. راه های زیادی برای شروع یک روز خوب پر از احساسات مثبت وجود دارد. اما به محض اینکه از خواب بیدار می شوید، می توانید به راحتی روز خود را با یادآوری یک چیز مثبت شروع کنید.

این یادآوری ها ممکن است یک یا چند جمله الهام بخش باشد که شما را برانگیخته و هیجان زده می کند، یا ممکن است مروری بر یک هدف یا رویایی باشد که شما را هیجان زده کند. می توانید با موسیقی شاد یا پادکست های الهام بخش ذهن خود را بیدار کنید. می توانید چند جمله از یک کتاب مورد علاقه خود را بخوانید یا یک گفتگوی شاد با همسر، اعضای خانواده یا دوستان خود شروع کنید. این چیزهای ساده روز شما را هیجان انگیزتر و مثبت تر می کند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم