1401 یارانه نقدی کجا رفت؟در رفتن دولت در هفته های اخیر اعلام کرده است که با حذف ارز 4200 تومانی، یارانه نقدی و کارت اعتباری به مردم پرداخت خواهد کرد. اما حذف ارز ترجیحی با مخالفت مجلس مواجه شد و اکنون افزایش یارانه نقدی یک خانواده چهار نفره به 800 تومان در سال 1401 مبهم است.

به گفته فرارو، پیش نیاز افزایش یارانه نقدی و کارت های اعتباری، لغو ارز تبدیلی است. بررسی های اخیر اما نشان می دهد که دولت سیزدهم همچنان بر لغو ارز ۴۲۰۰ تومانی و جایگزینی آن با یارانه نقدی و کارت اعتباری تاکید دارد.

هادی سبحانیان معاون وزیر اقتصاد با تایید این موضوع گفت: تا پایان امسال می‌توانیم کارت‌های اعتباری و یارانه‌ای تولید کنیم و از سال آینده این کارت‌های اعتباری و یارانه‌ای قابل شارژ هستند.

وی معتقد است با وجود کارت های اعتباری و یارانه برای حذف 4200 تومان، برای اقتصاد مفید است و مهم ترین شرط حذف 4200 تومان وجود کارت های اعتباری و یارانه ای است.

معاون وزیر اقتصاد همچنین گفت: تاکنون مجلس تصمیم گرفته بود ارز 4200 تومانی در بودجه سال آینده به 999 میلیارد باقی بماند. این در حالی است که با ارائه کارت های اعتباری و یارانه ای، دولت همچنان امیدوار است مجلس با لغو ارز 4200 تومانی موافقت کند.

آیا یارانه در سال 1401 افزایش می یابد؟

تا اینجا می دانیم که شرط افزایش یارانه به صورت نقدی و کارت اعتباری حذف 4200 تومان است. در حال حاضر در لایحه بودجه 1401 منابعی برای تامین کالاهای اساسی با نرخ ارز ترجیحی پیش بینی نشده است. اما بدون تخصیص ارز برای این موضوع، ارز 4200 تومانی در سال آینده از دید دولت خارج شده است.

از سوی دیگر کمیسیون تلفیق بودجه مصوبه ای در مخالفت با حذف این ارز برای سال آینده دارد اما هنوز در صحن علنی مجلس بررسی نشده و در صحن علنی مجلس به رای گذاشته می شود.

اما بررسی اظهارات نمایندگان و فضای بهارستان حاکی از آن است که اگر دولت قبل از پایان سال جاری کارت های اعتباری و یارانه ای را تهیه کند، احتمالاً تفکر نمایندگان مجلس تغییر خواهد کرد.

اما در صورت موافقت مجلس با حفظ ارز 4200 تومانی 99 میلیارد به نظر می رسد دولت نمی تواند یارانه نقدی و کارت های اعتباری را افزایش دهد و از سوی دیگر دولت نیز توجیهی برای یارانه دادن ندارد. پرداخت اصل و همچنین افزایش یارانه نقدی.

یارانه چقدر است؟

در حال حاضر به دلیل اینکه تکلیف ارز ۴۲۰۰ تومانی مشخص نشده است، دولت از اظهارنظر درباره افزایش یارانه برای تعیین وضعیت ارز ترجیحی خودداری کرده است. اما محسن رضایی پیشتر گفته بود که این خانواده چهار نفره در سال آینده 800 هزار تومان به صورت یارانه نقدی و کارت اعتباری دریافت خواهند کرد.

بر اساس اظهارات اخیر معاون اقتصادی ابراهیم رئیسی در سال 1401 کل یارانه نقدی، نان و مایحتاج اولیه برای هر نفر به 200 هزار تومان می رسد. بر این اساس وعده داده شد که نیمی از پول نقدی و نیمی دیگر به صورت کالایی داده شود.

اما در صورت لغو نشدن ارز ترجیحی، میزان یارانه همانند سال جاری خواهد بود و تغییری نمی کند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم