25000 تن آلودگی مواد مخدر خطرناک در منازلزمان رو به اتمام است، مردم مشغول هستند. از تمیز کردن پنجره‌ها و اتاق‌ها گرفته تا تمیز کردن کمدها و قفسه‌ها، تا یخچال‌هایی که بیش از یک سال است یخ زده‌اند، داروها در گوشه‌های زمین قرار دارند. همان داروهایی که برخی از آنها منسوخ شده و ایرانی ها معمولاً چند هفته مانده به پایان سال آن ها را با سایر زباله های رایج دور می ریزند.

به گفته نوشین محمد حسینی، مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی مصرف فرآورده های بهداشتی، این عملیات به دلیل اثرات مخرب و سرطانی که از طرق مختلف بر زندگی مردم دارد، «خطرناک» است. . به گفته کارشناسان، سرانه مصرف مواد مخدر در کشور سه تا چهار برابر سرانه مصرف جهانی است و ایران با 800 میلیون جمعیت به اندازه چین با جمعیت 1.5 میلیاردی مصرف می کند که 10 تا 15 درصد آن موافق هستند. برخی از آنها به دلیل نگهداری نادرست و انقضا همراه با زباله های معمولی دفع می شوند. اما امسال، وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در حال راه اندازی یک اسکن جدید برای ارائه روش علمی تر برای دفع زباله های خانگی هستند. شروع پویش خبری است که محمد حسینی روز گذشته در نشست خبری مجازی به آن اشاره کرد و گفت: داروها را به داروخانه ها تحویل دهید.

به گفته مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی مصرف فرآورده‌های سلامت محور، در پایان هر سال در تکانه‌های نوروزی تعداد زیادی آلاینده دارویی همراه با زباله‌های رایج و خطرات وارد چرخه طبیعت می‌شود. و خطرات سوء استفاده افزایش می یابد. دفع زباله های ناسالم مهم است. به گفته حسینی، آنتی بیوتیک ها یکی از خطرناک ترین داروهای موجود در این حوزه هستند و باید دور ریخته شوند. اگر آنتی‌بیوتیک‌ها در زباله‌های معمولی باقی بمانند، می‌توانند به چرخه زندگی بازگردند و این می‌تواند از طریق سبزیجات، آب آشامیدنی، گیاهان علفی یا گیاهان انجام شود و مقاومت میکروبی ایجاد کند.

مقاومت میکروبی همچنین به این معناست که درمان بیماری‌های عفونی طولانی‌تر است و شانس درمان‌هایی مانند پیوند و شیمی‌درمانی را کاهش می‌دهد. وی گفت: داروهای شیمی درمانی در صورت باقی ماندن به هیچ وجه نباید در زباله ریخته شود، زیرا به شدت سرطان زا هستند و به طور معمول از طبیعت خارج نمی شوند. اگر مدیریت نشوند، ممکن است به بیراهه رها شوند و راه درست را گم کنند. داروهای هورمونی نیز جزو این داروهای پرخطر هستند. این مقام مسئول معتقد است: اگر 25 میلیون خانواده ایرانی به صورت غیرقانونی در هر یک از روزهای پایانی سال 100 گرم مواد مخدر را ترک کنند، 25 هزار تن آلودگی مواد مخدر خطرناک وارد چرخه طبیعت می شود و این بسیار نگران کننده است. “در سال های اخیر برای اسکن” صنایع و داروخانه ها اطلاعات کافی در مورد دفع صحیح ضایعات دارویی ارائه کرده اند و باید اقدامات لازم را در رابطه با درمان های خانگی انجام داد، زیرا بسیار مهم است. دانستن نحوه دفع این داروها مهم است. “

وی ادامه داد: تا سال گذشته توصیه می شد مردم داروهای تاریخ مصرف گذشته را در دو بسته مجزا در داروی معمولی وینی پگ و شیشه شربت قرار دهند اما امسال توصیه های بیشتری شده است. بهترین راه این است که این داروها را به داروخانه ها تحویل دهید، زیرا داروساز ما اطلاعات کاملی در مورد نگهداری این ضایعات تا زمان تحویل به ما دارد. وی گفت: بر این اساس زباله‌های دارویی خانگی احتمالا در روزهای آینده در داروخانه‌ها بسته‌بندی می‌شوند و پس از جمع‌آوری نهایی به شرکت‌های امحا می‌دهیم. محمد حسینی همچنین درباره زمان شروع این پویش گفت: دریافت اطلاعات در این خصوص از روز گذشته آغاز شده است و زمان تحویل داروهای اسقاط شده به داروخانه ها اطلاع رسانی می شود لذا تقاضا داریم از دفع خودداری کنند. داروهای یکبار مصرف آنها را در سطل زباله خانگی بسته بندی و در مکانی امن و دور از دسترس کودکان تا زمانی که به ما اطلاع داده شود، موقتاً بسته بندی و نگهداری کنید.

وی گفت: ما اطلاعاتی در مورد داروهای قدیمی نداریم و اطلاعات دقیقی در مورد آنها نداریم. اما اگر آمار فروش دارو و نسخه ها را با هم مقایسه کنیم، تفاوت بزرگ این است که بسیاری از داروها خودسرانه خریداری می شوند. وی افزود: با این حال، این تنها دلیل استفاده از داروهای بدون نسخه نیست، زیرا این داروها در کشور ما بسیار ارزان هستند و این ارزانی بیش از حد منجر به مبارزه با قاچاق در کشور می شود و با قیمت های بالا در کشورهای همسایه به فروش می رسد. کشورها.” وی افزود: همه مردم ایران جعبه دارو و انواع آنتی بیوتیک ها و مسکن ها را در خانه خود دارند و باید در این زمینه فرهنگ سازی و اطلاع رسانی شود تا مردم بدانند نگهداری داروها عمل بسیار خطرناکی است و باید میزان مصرف دارو را محدود کنند. داروهایی که از امروز به آنها نیاز دارند تا مشکلی که واقعاً وجود دارد. “البته برخی از داروها باید در مقادیر کم در هر خانه ای به عنوان کمک های اولیه موجود باشد و مردم باید تحت راهنمایی یک داروساز از آنها مراقبت کنند. می توانند پیدا کنند.”


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم