3 مشوق جدید برای تفنگداران دریایی ایرانروزنامه شرق: با وجود شیوع بیماری عجیب و غریب عروق کرونر، مسابقات فوتبال در سراسر جهان در حال پیگیری است و علاقه مندان به این رشته می توانند عملکرد تیم های مورد نظر خود را دنبال کنند. برای ایرانی‌ها در سال‌های اخیر لیگ‌های اروپایی (اغلب لیگ‌های دسته دوم) به دلیل حضور نظامیان ایرانی جذابیت بیشتری پیدا کرده است و گاهاً عملکرد خیره‌کننده آن‌ها توانسته تا حدودی توجه فوتبال مدرن را به فوتبال ایران جلب کند.

به جز علیرضا جهانبخش که یکی دو فصل در لیگ برتر انگلیس بازی کرده است، دیگر ستاره های فوتبال ایران از حضور در پنج لیگ معتبر اروپایی محروم شده اند. این محرومیت ها هرگز توسط تیم های حاضر در لیگ به خواست خودشان اعمال نشد. با این حال، افزایش تعداد بازیکنان اخیر در تیم ملی ایران، زمینه را برای فوتبال ایران فراهم کرده تا بار دیگر فرماندهان بیشتری در لیگ های بزرگ اروپایی داشته باشد. در واقع با فرا رسیدن سال جدید، در سال 2021، انتظار می رود اتفاقات بزرگ بسیاری برای فوتبال ایران به خصوص برای سه تفنگ تیم ملی (آزمون، طارمی و جهانبخش) رخ دهد که در ادامه به اختصار مرور می شود.

سردار بالاخره عاشق روسیه شد

باثبات ترین کاپیتان فوتبال ایران که در سطح قابل قبولی بازی می کند و فرصت حضور در لیگ قهرمانان اروپا را دارد، برای شناخته شدن به عنوان سردار آزمون باید هزینه ای بپردازد. مهاجم تیم ملی ایران باثبات ترین فرمانده ای است که در حال حاضر در لیگ روسیه و البته باشگاه بزرگ زنیت بازی می کند. اگرچه لیگ روسیه در مقایسه با پنج لیگ معتبر اروپایی چندان رقابتی نیست اما حضور سردار آزمون در بهترین تیم این لیگ نشان از توانایی مهاجم ایرانی دارد. سردار آنقدر باثبات شده که حالا یکی از بازیکنان کلیدی زنیت و یکی از دو مهاجم اصلی تیمش چه داخلی و چه بین المللی است. سردار آزمون تاکنون دو قهرمانی در لیگ روسیه، یک قهرمانی در جام حذفی و یک قهرمانی در سوپرجام را به دست آورده و یک بار هم عنوان امتیازآورترین بازیکن لیگ را از آن خود کرده است.

در همان فصل 19 هفته بعد با 11 گل پیشتاز (مشترک) است و اگر اتفاق خاصی نیفتد، دوباره تجربه قهرمانی در روسیه را نخواهد داشت، حتی می تواند عنوان آقای گلی را هم به دست آورد. بار دوم. ناگفته نماند که این عملکرد نشان می دهد که لیگ دیگر روسیه برای سردار آزمون بسیار کوتاه است. او بارها در لیگ قهرمانان و مقابل تیم های بزرگ اروپایی پتانسیل خود را نشان داده و مشکلی برای بازی در لیگ های بزرگ ندارد. توانایی سردار به حدی است که مشتری های زیادی دارد; او از هر 5 لیگ معتبر اروپایی پیشنهاد دارد اما دلش در لیگ برتر انگلیس گیر کرده و البته اگر پیشنهادهای قابل توجهی از این لیگ دریافت کند، انتخاب اولش خواهد بود.

در حال حاضر شایعاتی مبنی بر پیشنهاد آرسنال به او می رسد و این می تواند به اندازه کافی وسوسه انگیز باشد. پیشنهادهای دیگری در لیگ ایتالیا به سردار رسیده و راه را برای جهش بزرگ دیگری برای او هموار می کند. بنابراین مهمترین اتفاقی که فوتبال ایران در سال 2021 انتظار دارد، خروج سردار آزمون از زنیت و پیوستن او به یک تیم بزرگ در معتبرترین لیگ اروپایی است.

البته این فقط سردار نیست که تصمیم می گیرد، زیرا اگر او تصمیم به جدایی از زنیت بگیرد، عنوان گران قیمت ترین بازیکن تاریخ ایران در سال 2021 منتقل می شود. زنیت حتی پیشنهاد کمتر از 30 میلیون یورویی برای سردار را در نظر نمی گیرد. سردار با همین رقم 30 میلیون یورویی می تواند با قهرمانی علیرضا جهانبخش، گران ترین بازیکن تاریخ ایران در سال 2021 شود.

طارمی اوج می گیرد!

یکی دیگر از بازیکنان ایرانی که می تواند در سال 2021 تحول بزرگی ایجاد کند مهدی طارمی است. مهاجم بوشهری تیم ملی ایران این روزها در پورتو در یکی از بهترین باشگاه های جهان بازی می کند اما برخلاف سردار آزمون به معتبرترین لیگ اروپایی نرسیده است؛ اما در نهایت به عنوان یکی از بهترین باشگاه های جهان در پورتو حضور دارد. البته او پیش از این فرصت حضور در لیگ فرانسه را هم داشت اما همچنان ترجیح داد در پرتغال بماند و برای پورتو بازی کند. طارمی به عنوان بازیکن لیگ پرتغال وارد پورتو شده و همچنان در تلاش است تا به جایگاه برتر خود در این باشگاه برسد. اگرچه در ابتدای فصل یک گزینه بود، اما آنقدر می درخشد که این روزها یکی از دو گزینه اصلی پورتو برای قرار گرفتن در مسیر تهاجمی است.

طارمی پس از 11 هفته تاکنون 4 گل و 3 پاس گل در لیگ پرتغال به ثمر رسانده است. یعنی اگر او در پورتو قطعی شود (قرار است اتفاقی بیفتد) فوتبالدوستان در ایران باید منتظر باشند تا دوباره او در لیگ پرتغال گلزن شود. اگر چنین اتفاقی بیفتد، نمی‌توانست پورتولا در برابر پیشنهاد پنج لیگ معتبر اروپایی برای خرید مهدی طارمی مقاومت کند. به خصوص زمانی که او اکنون ارزش واقعی خود را نشان داده و قیمتی در حدود 10 میلیون یورو در بازار فوتبال اروپا به او پیشنهاد شده است.

بر کسی پوشیده نیست که طارمی عاشق رئال مادرید است و بدش نمی آید که رویاهای کودکی خود را دنبال کند. شاید مهدی پس از درخشش در پرتغال و دریافت پیشنهاد از تیم اسپانیایی به آرزویش نزدیک شود. او می داند که رویایش کار سخت است، اما تا کنون نشان داده است که از مبارزه نمی ترسد. بنابراین اتفاق دیگری که ممکن است در سال 2021 برای ارتش ایران بیفتد، تکرار پیروزی آقای گلی طارمی در پرتغال و سرریز شدن پیشنهادهای خوب برای وی است.

تعمیر علی جهان

برای ارزیابی اعتبار لیگ، حضور علیرضا جهانبخش، وینگر تیم ملی ایران در برایتون را باید اوج هنرنمایی فوتبالیست ایرانی در این سال ها دانست. پسر خوشبین که در لیگ هلند درخشید و خود را در فوتبال جهان ثابت کرد، با مبلغ قابل توجهی و تقریبا 20 میلیون یورو از آلکمار به آلکمار پیوست که رکوردی برایتون در آن زمان بود. برای مثالی از پیشروترین فوتبالیست از نظر تنوع لیگ، باید به علیرضا اشاره کرد که پای خود را در لیگی باز کرد که هنوز هم بهترین لیگ دنیا محسوب می شود. البته جهانبخش به عنوان بهترین گلزن لیگ هلند وارد برایتون شد و توانایی فنی خود را ثابت کرد.

با این حال، حضور در برایتون برای او خوب نبود. سازگاری با فوتبال انگلیس زمان برد و بعد باشگاه تغییر کرد و علیرضا را نیمکت نشین کرد. هنوز شایعاتی در مورد بازگشت او به فوتبال هلند وجود دارد، با این حال او می گوید تسلیم نمی شود و می خواهد برای جایگاهش در برایتون بجنگد. شرایط نشان داده است که علیرضا در این زمینه پیشرفت چشمگیری داشته است. در مقایسه با فصل گذشته، او در حال حاضر بازی های بیشتری برای برایتون انجام داده و در 11 بازی یک پاس گل داده است. اگر او خوش شانس بود، می توانست بیشتر از یک پاس گل به ثمر برساند.

یکی از اتفاقات بزرگی که ممکن است برای او و فوتبال ایران در سال 2021 بیفتد، عزم او در تیم برایتون است. او از نظر فنی نسبت به بازیکنان برایتون فیکس برتری ندارد و نشان داده است که توانایی بیشتری در خلق موقعیت و حمله به برخی از آنها دارد. در حال حاضر، با ادامه همین روند و مبارزه بیشتر در تمرینات، در نهایت می تواند در سال جدید به یک چهره اصلی در برایتون تبدیل شود. باشگاهی که همیشه در انتهای جدول است بالاخره می تواند پتانسیل پسر شجاع ایرانی را بشناسد و شانس بیشتری برای او در ترکیب اصلی بدهد.

اگر علیرضا در این زمینه پیشرفت کند، جایگاه او در جدول ارزیابی نیز بهتر خواهد شد. با وجود رقم خیره کننده 20 میلیون، ارزش آن امروز به 5 میلیون یورو کاهش یافته است. تعمیر در برایتون همچنین به معنای افزایش ارزش بازار آن است.

Tiana Fitzpatrick

دوست حیوانات در همه جا. متخصص موسیقی برنده جایزه. کافه قهوه. ارتباط دهنده. کاوشگر. متعصب الکل

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین مشاور کنکوربهترین اکستنشن مژه اصفهانخبرdigital currency tutorialدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency channelGuide to buying household appliances